Zapraszamy na nasz
This is an example of a HTML caption with a link.

 

Dzień otwarty w DK Praga

10 września 2017 r., godz. 12:00-16:00

 

Zapisy

Dom Kultury Praga zaprasza wszystkich chętnych, którzy chcą poznać i rozwijać swoje artystyczne możliwości do udziału w całorocznych zajęciach – dom kultury dysponuje ponad 40 różnymi zajęciami płatnymi jak i bezpłatnymi, dla osób od niemowlaka po seniora.

 W ramach Dnia Otwartego, który odbędzie się 10 września 2017 r. w godz. 12.00 – 16:00  przewidziane są: zapoznanie z ofertą stałych zajęć DK Praga, spotkania z prowadzącymi, zapisy do pracowni. Dzień Otwarty rozpocznie pokaz naukowy Nadwiślańskiego Uniwersytetu Dziecięcego, na zainteresowanych czekają także miniwarsztaty i pokazy.

A co nowego w ofercie DK Praga? Wśród nowych propozycji można znaleźć m.in. warsztaty fotograficzne i filmowe, warsztaty radiowe, rysunek nowoczesny, studio ekspresji, design&street art, zumba dla dzieci, mam i seniorów, klub dla mam, zajęcia dla niemowlaków, trening pamięci.  Poza tym organizatorzy zapraszają na zajęcia taneczne, chóralne, teatralne, plastyczne i kreatywne, instrumentalne, architektoniczne, ceramiczne, naukowe (małe laboratorium), wokalne, ruchowe (m.in. joga, gimnastyka, Senior Fit), z produkcji i realizacji dźwięku, a także językowe.


 
Informacja: Katarzyna Sajewicz / k.sajewicz@dkpraga.pl / tel. 725 060 005
Dom Kultury PRAGA
w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy
ul. Dąbrowszczaków 2, 03-474 Warszawa
www.dkpraga.pl
sekretariat@dkpraga.pl
tel. (22) 618 41 51
 

Szczegółowy wykaz zajęć:
 

KLUB MALUCHA:

 

AKADEMIA PLAMOKLEKSA, 2-3 lata

W Akademii Plamokleksa nie ma nudy. Celem warsztatów jest wsparcie prawidłowego rozwoju manualnego dzieci. Zabawa podczas warsztatów usprawnia motorykę rąk, płynność, elastyczność i precyzję ruchów mięśni dłoni i małych paluszków. Rozwija wyobraźnię i kreatywność w bezpiecznych warunkach.

 

SENSOPLASTYKA® DLA NIEMOWLAKA, 0-12 miesięcy

Sensoplastyka® to rodzaj zajęć rozwojowych, których celem jest wspieranie rozwoju kompetencji intra i interpersonalnych dzieci. W tej metodzie stosowane są techniki arteterapeutyczne sprzyjające relaksacji. Dzięki wykorzystywaniu zróżnicowanych materiałów sensorycznych dzieci będą miały okazję poznawać różne faktury, tekstury i kolory stymulując jednocześnie wszystkie zmysły. Podczas zajęć dzieci będą miały okazję samodzielnie działać, odkrywać swoją kreatywność, współpracować.

Co będziemy robić na zajęciach? Stymulować nasze zmysły, eksperymentować w świecie barw, smaków i zapachów, niezależnie tworzyć coś własnego, odkrywać różne faktury, tekstury oraz całą paletę ekologicznych barw, lepić, mieszać, sypać, lać, malować, zagniatać, smakować, wąchać…Yyy… legalnie się brudzić!

 

TURLANKI, 1,5-3 lata

Zajęcia metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Są to zabawy ruchowe wywodzące się z naturalnych potrzeb dziecka zaspokajanych w kontakcie z dorosłym. W trakcie zajęć dzieci rozwijają swoje umiejętności społeczne, emocjonalne i poznawcze. Na zajęciach wykorzystane zostaną różne formy pracy m.in.: ćwiczenia indywidualne, w parach, w grupie, ćwiczenia z rekwizytami (kocyki, chusta animacyjna), wierszyki – masażyki, zabawy paluszkowe, relaks przy muzyce.

Podczas zajęć dziecko: buduje poczucie własnej siły i wiary we własne możliwości, rozwija sprawność ruchową, rozwija świadomość swojego ciała i orientacje przestrzenną, umacnia swoją więź z rodzicem.

Na spotkania zapraszamy mamę albo tatę lub oboje rodziców wraz z dzieckiem.

 

KLUB MAM:

 

MAMY WSPIERAMY

 – klub mam z niemowlakami 0-12 m-cy

 

ZUMBA DLA MAM Z DZIEĆMI 0-3 lata

Zumba, to przede wszystkim ruch i przyjemność, opierający się głównie na aerobiku, który został wzbogacony gorącymi latynoamerykańskimi rytmami. Energię, która jej towarzyszy, z łatwością odnajdziemy we wszystkich wykonywanych ćwiczeniach. Zumba łączy w sobie także różne rodzaje tańca tj. marenge, salsa, cumbia, reggeton, flamenco, samba i taniec brzucha.  Zapraszamy na zajęcia mamy (lub tatusiów ;) ) noszące swoje pociechy w chustach lub nosidłach miękkich. Tempo muzyki oraz jej głośność jest przystosowana specjalnie dla nich. Choreografie są dobrane i zmodyfikowane specjalnie dla tej aktywności.

Zajęcia taneczne w chuście dają dziecku poczucie bliskości i naturalnego ruchu, który był przyjemną częścią jego życia płodowego, a mamie możliwość zdrowego ruchu wraz z maluszkiem i radosnego oderwania od codzienności.

 

PLASTYCZNE I KREATYWNE:

 

DESIGN / STREET ART, od 12 lat

 

AKADEMIA PLAMOKLEKSA, 1,5-3 lata

W Akademii Plamokleksa stawiamy na twórcze, nieskrępowane działanie. Eksperymentujemy

z mieszaniem farb, kleimy konstrukcje, eksperymentujemy z masami plastycznymi. Tworzymy formy przestrzenne i płaskie, poznajemy nowatorskie techniki malarskie. Czasem robimy wystawy naszych prac, a czasem po naszym działaniu zostaje tylko doświadczenie i dokumentacja fotograficzna. Działalność Akademii Plamokleksa służy rozwojowi kreatywności i niewiele ma wspólnego z klasycznymi zajęciami z plastyki. Te artystyczne zajęcia pobudzają wszystkie zmysły. Dzięki twórczej aktywności

 

archiTEKTURKI, 6-12 lat

Z lotu ptaka i z żabiej perspektywy – to angażujące dzieci i młodzież  twórcze zabawy plastyczne, poprzez poznawanie, projektowanie, budowanie form architektonicznych, przestrzeni i przedmiotów. Zajęcia wprowadzają w tajniki otaczającego nas świata, zachęcają do poznawania, obserwowania i kształtowania środowiska. Na każdych zajęciach dzieciom przedstawiany jest architekt, projektant, desinger, styl, budowla, przestrzeń lub przedmiot. Oglądamy i omawiamy wspólnie zdjęcia, albumy, prezentacje na laptopie. Potem projektujemy i budujemy place zabaw, wieżowce, ogrody, fabryki, igloo, osiedla, uliczki, miasteczka, szałasy, zabawki, meble itd. używając pudeł, butelek, patyczków, słomek, kostek cukru, papieru, materiałów budowlanych, sznurków. Własne makiety prezentujemy i omawiamy.

 

HOP!ART,  6-12 lat

Zajęcia dla tych, którzy chcą wiedzieć więcej niż odróżnić Monę Lizę od Słoneczników, dowiedzieć się czy Rafael to nazwa czekolady, a rokoko to dźwięki wydawane przez gdaczące kury. Uczestnicy zajęć podczas prezentacji poznają epokę, styl, dzieło i twórcę, zaznajamiając się z dziełami sztuki, z historią ich powstania, z czego są zbudowane, w jaki sposób o nie się troszczyć. Dzieci tworzą własne prace. Wypróbowują różne narzędzia i powierzchnie, eksperymentując z nowymi metodami, wykorzystując przy tym różne techniki. Potem wcielają się w aktywnych uczestników świata sztuki-kuratorów, krytyków, kolekcjonerów. Na zajęciach powstają rysunki, obrazy, grafiki, kompozycje przestrzenne, rzeźby, przedmioty użytkowe.

 

PLASTYKA ZE SŁONECZKIEM 4-5 lat, 6-7 lat, 7-8 lat, 8-13 lat

Ogólnorozwojowe zajęcia plastyczne dla dzieci o zróżnicowanych zdolnościach plastycznych, których ideą jest tworzenie dziecięcych obrazów różnymi technikami. Już sama nazwa zajęć sugeruje pogodną, ciepłą atmosferę pracy, rysowanie, malowanie, wycinanie, wyklejanie, tworzenie reliefów, łączenie różnych technik plastycznych w samodzielnie wykonywanych pracach na płaszczyźnie. Dzieci uczą się tworzyć i cieszyć swoimi osiągnięciami, to, co robią jest cenione, akceptowane, ważne. Raz w tygodniu obchodzimy „święto tworzenia”. W czasie zajęć powstają oryginalne prace plastyczne na wysokim poziomie, wysyłane na konkursy, na których dzieci otrzymywały nagrody i wyróżnienia, a prace prezentowane były na wystawach.

 

RYSUNEK WSPÓŁCZESNY, od 12 lat, seniorzy

Zapraszamy osoby, które poszukują nowych obszarów działań artystycznych, chcą się uczyć czegoś nowego, rozpoznają w sobie pasję twórczą ale nie do końca wiedzą co chcą robić, a także te, które już działają twórczo w dowolnej dziedzinie plastycznej i chcą poszerzyć zakres swojej sprawności poprzez podejmowanie nowych wyzwań w postaci postawionych przed nimi zadań.

Zajęcia będą miały formę ćwiczeń, których głównym celem będzie zapoznanie się z różnorodnym warsztatem współczesnych mistrzów rysunku i rozpoznanie własnej sympatii w poznanych technikach. Prace współczesnych mistrzów będą służyły jakowzory do tworzenia kopii a następnie własnej artystycznej wypowiedzi na podstawie rozpoznanych zasad. Poznamy prace od realizmu po abstrakcję, surrealizm, portret i karykaturę. Techniki będą obejmowały użycie takich narzędzi jak ołówki o różnej twardości, pastele, suche grube i ołówkowe, pastele olejne, tusz, pisaki walorowe i inne przybory, których używają współcześni artyści (w ramach możliwości).

 

RZEŹBA I CERAMIKA 6-9 lat, 8-13 lat

Zajęcia zapoznają z technikami stosowanymi w twórczości w glinie: techniki kształtowania form, techniki zdobnicze, techniki rzeźbiarskie. Pracownia posiada piec ceramiczny, gdzie najlepsze prace są wypalane i stanowią własność autora.

 

RZEŹBA W GLINIE POSTACI I PORTRETU, od 13 lat

Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z technikami wykonywania prac z gliny: kształtowania form, zdobienia, technik rzeźbiarskich. Pracownia wyposażona jest w specjalny piec do wypalania prac, które następnie stają się własnością autorów.

 

AKWARELA I GRAFIKA, dla dorosłych

Rysunek, technika, umiejętności oraz technologie na wesoło w akwareli i grafice. Uczestnicy kursu zapoznają się ze wszystkimi elementami procesów twórczych od A do Z.

Program obejmuje wiedzę teoretyczną, naukę podstawowych zasad kompozycyjnych i opanowania warsztatu malarstwa akwarelowego oraz ćwiczenia praktyczne. Zajęcia łączą tematyczną inspirację dziełami dawnych mistrzów ze współczesnym podejściem artystycznym.

 

NAUKA MALARSTWA, dla dorosłych            

Program zajęć obejmuje różne techniki: szkice węglem, ołówkowe studium natury, rysunek suchą pastelą lub piórem i tuszem, malarstwo na papierze czy płótnie. Uczestnicy indywidualnie wybierają metodę i tematykę swoich prac. Instruktor pomaga osiągnąć zamierzony efekt, dając wskazówki i dzieląc się swoim doświadczeniem. Uprzedzamy – zajęcia są bardzo niebezpieczne – wciągają bez reszty...

 

PLASTYCZNE KORKI, 13-21 lat

Warsztatowe zajęcia plastyczno-teoretyczne dla młodzieży i dorosłych obejmujące naukę świadomej twórczości plastycznej, tworzenie malarskich , rysunkowych zadań plastycznych z natury i wyobraźni uzupełnione komentarzem, wskazaniem, przykładów inspiracji w sztuce, opisem cech wybranych zjawisk artystycznych w historii sztuki, nauką zasad budowania kompozycji plastycznej, pogłębieniem wiedzy na temat języka plastyki. Zajęcia dają możliwość przygotowania zestawu prac do przedstawienia przez kandydatów do szkół plastycznych i pogłębienia wiedzy o sztuce.

 

PRZY SZTALUGACH, dla dorosłych

Uczestnicy zajęć zapoznają się z elementami procesu twórczego: od podstaw do ukończenia dzieła. Program obejmuje przedmiotową wiedzę teoretyczną, naukę podstawowych zasad kompozycyjnych i pracy w różnych technikach malarskich oraz ćwiczenia praktyczne, a także indywidualne korekty prac. Zajęcia malarstwa łączą inspirację dziełami dawnych mistrzów ze współczesnym podejściem artystycznym.

 

STUDIO EKSPRESJI (warsztaty 3-miesięczne), młodzież, dorośli

Pomysł na zajęcia opiera się na przekonaniu, że sposób, w jaki czujemy swoje ciało i jesteśmy jego świadomi, przekłada się na ekspresję i twórczość. 3-miesięczny cykl warsztatów z rysunku i malarstwa poprzedzonych pogłębieniem kontaktu z sobą i otoczeniem poprzez pracę z ciałem. Podczas tych zajęć ważne będzie doświadczanie ciała jako medium artystycznej ekspresji. Istotne będzie odkrywanie, doświadczanie nas samych, naszych ciał jako przekazu samego w sobie. Zadania  będą skupione na eksplorowaniu,  naszych odczuć wrażeń, własnych zasobów w ciele aby wykorzystać je do szerzej rozumianego artystycznego wyrazu.

 

NAUKOWE:

 

MAŁE LABORATORIUM, 8-12 lat

Celem zajęć jest wprowadzenie podstawowych zagadnień chemicznych poprzez wykonywanie prostych doświadczeń. Do ich wykonania posłużą produkty codziennego użytku, dostępne w każdym domu, zaś poziom zaawansowania pozwoli na wykonywanie doświadczeń przez dzieci, pod nadzorem opiekuna. Zajęcia zachęcą do rozwijania zainteresowań i poszerzania wiedzy, a także do eksperymentowania oraz rozwijania umiejętności obserwacji i wyciągania wniosków.

 

MUZYCZNE:

 

DZIECIĘCY ZESPÓŁ WOKALNY - NABÓR! 7-14 lat

Śpiewanie w grupie to przede wszystkim doskonała zabawa dla każdego. Przez lata ludzie spotykali się wieczorami żeby wspólnie pośpiewać - było to częścią naszej kultury. Oprócz przyjemności to też rozwój i nauka. Poprzez śpiew zespołowy dzieci mogą rozwinąć swoje umiejętności muzyczne, poprawić pewność siebie, umiejętność pracy w grupie, a także poznają liczne piosenki z kanonu literatury muzycznej. W tym sezonie planowany jest udział zespołu w 3 koncertach razem z innymi starszymi zespołami: patriotycznym, kolędowym oraz z piosenkami rozrywkowymi. Zapraszamy serdecznie wszystkie dzieci w wieku 7-14 lat

 

ORKIESTRA DZIECIĘCA

„WESOŁE MAZURKI Z PRAGI”

Zapraszamy dzieci, które brały udział w projekcie „Zagrajcie muzykanty ładnie!”i nie tylko, do kontynuowania lub rozpoczęcia swojej przygody z muzykątradycyjną. Udział w zajęciach umożliwia kontakt z artystami i specjalistami w dziedzinie muzyki i tańca tradycyjnego, grę na autentycznych tradycyjnych instrumentach (basy i baraban). Repertuar kapeli bazuje na tradycyjnej muzyce tanecznej Polski Centralnej: mazurkach, polkach, oberkach i chodzonych. Orkiestra występuje na różnego rodzaju koncertach, potańcówkach, Festiwalach dedykowanych muzyce tradycyjnej, bierze udział w warsztatach. Budowanie orkiestry wymaga od dzieci współodpowiedzialności, słuchania się, uważności, ale najważniejsze jest wychodzenie z muzyką do ludzi i porwanie ich do „mazurkowego świata”, granie do tańca, dobra zabawa.

Chętni do udziału w orkiestrze nie muszą być „mistrzami” gry na skrzypcach, czy innych instrumentach.

 

WARSZTATY WOKALNE – INDYWIDUALNE, młodzież, dorośli

Zajęcia polegają na rozwijaniu i doskonaleniu umiejętności wokalnych, pracy nad dykcją, emisją głosu, prawidłowym oddechem oraz doborem odpowiedniego repertuaru dla każdego uczestnika. Zajęcia ze śpiewu uaktywniają poczucie rytmu muzycznego. Uczestnicy poznają różne stylistyki wokalne oraz zapoznają się z podstawami zasad muzyki. Repertuar dobierany jest w zależności od zainteresowań i wieku uczniów.

 

NAUKA GRY NA PIANINIE – INDYWIDUALNE, młodzież, dorośli

NAUKA GRY NA SKRZYPCACH – INDYWIDUALNE, młodzież, dorośli

NAUKA GRY NA GITARZE KLASYCZNEJ – INDYWIDUALNE, od 6 lat, młodzież, dorośli

 

TANECZNO-RUCHOWE:

 

BALET KLASYCZNY, 4-6 lat

Zajęcia mają na celu rozwinięcie koordynacji  ruchowej, obejmują elementy rytmiki i baletu oraz muzykalności będące podstawą rozwinięcia koordynacji ruchu, poznania rytmu oraz dźwięków muzyki klasycznej. To zajęcia pozwalające odkryć talent wśród najmłodszych i możliwość ukształtowania wrażliwości muzycznej.

 

KARATE, 5-8 lat, 9-14 lat

Karate dla dzieci i młodzieży to treningi ogólnorozwojowe z wprowadzanymi elementami karate. Zadaniem treningów karate jest rozwijanie zdolności motorycznych, ze szczególnym uwzględnieniem koordynacji ruchów, gibkości oraz zwinności dzieci.

 

RYTMIKA DLA KRASNOLUDKÓW, 3-5 lat

Celem zajęć jest umuzykalnienie dzieci i dostarczenie im dobrej zabawy przy muzyce, jak również inspirowanie do rozwijania wrażliwości muzycznej i kształtowanie estetyki ruchów. Dzieci uczą się piosenek i wykonują je z rytmicznym ruchem lub układami rytmicznymi; kształtują wrażliwość muzyczną oraz umiejętność określania i reagowania na podstawowe elementy muzyki, mają możliwość grania na dziecięcych instrumentach perkusyjnych, uczą się prostych układów tanecznych, poprawiają koordynację ruchową, orientację w przestrzeni, motorykę, sprawność fizyczną i estetykę ruchu, przygotowują się do wszelkich występów publicznych i pokazów, dzięki którym zyskują pewność siebie.

 

ZUMBA KIDS, 3-6 lat, 7-12 lat

Zajęcia, które zacierają granice pomiędzy finessem a rozrywką. Młodzi tancerze mają możliwość wkroczenia w świat fitnessu dzięki wspaniałej zabawie, muzyce i atmosferze, jaka panuje na zajęciach. To połączenie Zumba fitness (Salsa, Cumbia, Reggaeton, Hip-Hop i in. tańców) oraz treningu mającego na celu zapewnienie dzieciom maximum zabawy i  fitnessu w tym samym czasie. Zajęcia są bezpieczne i skuteczne. Zumba Kids zaczyna się od rozgrzewki, aby dobrze rozgrzać mięśnie i przygotować organizm dziecka do dalszych ćwiczeń. Następnie rozpoczyna się nauka kroków tańca wraz ze specjalnie przygotowanymi grami i zabawami, dzięki którym dzieci dowiadują się o nowych rodzajach tańca oraz krótko o historii.

 

ZUMBA, dorośli

Zumba to przede wszystkim szybki ruch i przyjemność. To trening, podczas którego angażujemy do pracy wiele grup mięśniowych, a co za tym idzie – spalamy dużą liczbę kalorii. Podczas zajęć wykorzystywane są ruchy, które wymagają kontroli i stabilizacji mięśni brzucha, pleców oraz ramion. Zumba opiera się głównie na aerobiku, który został wzbogacony gorącymi

latynoamerykańskimi rytmami. Energię, która jej towarzyszy, z łatwością odnajdziemy we wszystkich wykonywanych ćwiczeniach. Zumba łączy w sobie także różne rodzaje tańca tj. marenge, salsa, cumbia, reggeton, flamenco, samba i taniec brzucha.

 

FORMACJA TANECZNA „MINI FORMAT”6-8 lat

W programie zajęć: praca w oparciu o trening ogólnorozwojowy, podstawowe zagadnienia z technik tańca współczesnego oraz tańca klasycznego (balet na podłodze – barre au sol), nauka elementów gry aktorskiej, a także przygotowanie układów choreograficznych z przeznaczeniem do prezentacji na pokazach tanecznych. Uczestnicy będą mieli okazję znacznie poprawić swoją sprawność fizyczną, świadomość i elastyczność ciała, rozwinąć pamięć oraz koordynacją ruchową, a także dać upust własnej kreatywności – a wszystko to w przyjaznej atmosferze.

 

FORMACJA TANECZNA „FORMAT”9-13 lat

W programie zajęć: praca w oparciu o wybrane zagadnienia z techniki modern, tańca współczesnego oraz tańca klasycznego (baletu), nauka podstawowych elementów gry aktorskiej, a także przygotowanie układów choreograficznych z przeznaczeniem do prezentacji na pokazach i konkursach tanecznych. Uczestnicy będą mieli okazję znacznie poprawić swoją sprawność fizyczną, świadomość i elastyczność ciała, rozwinąć pamięć oraz koordynacją ruchową, a także dać upust własnej kreatywności.

 

JĘZYKOWE:

 

JĘZYK ANGIELSKI DLA DZIECI, 6-7 lat, 8-13 lat

– ZAJĘCIA GRUPOWE

Zajęcia, których głównym założeniem jest przyzwyczajenie dzieci do środowiska języka angielskiego. Wszystko, co dzieci słyszą powtarzane będzie po polsku i znowu po angielsku. Dzieci są motywowane do rozumienia, powtarzania i praktycznego stosowania typowych, przydatnych i niezbyt trudnych na tym poziomie słów i zwrotów. Także związane z tematyka zajęć są dodatki plastyczne.

 

JĘZYK ANGIELSKI

– KONWERSACJE INDYWIDUALNE, dzieci i młodzież

Zajęcia kładące nacisk na możliwie szybkie opanowanie umiejętności prowadzenia rozmów (rozumienie, słownictwo, wyrażanie opinii i gramatyka przy okazji). Celem zajęć jest przełamanie oporów przed mówieniem po angielsku, korekcja wymowy, słownictwa i gramatyczna poprawność wypowiedzi tworzonych prawie automatycznie – ad hock.

 

BLAH, BLAH… IN ENGLISH

– KONWERSACJE GRUPOWE, młodzież, dosośli

Grupowe zajęcia konwersacyjne podnoszące kompetencje językowe uczestników poprzez prowadzenie rozmów w języku angielskim – na poziomie aktualnie opanowanym przez każdego z uczestników. Poruszane będą różne tematy interesujące uczestników (często proponowane przez nich samych), a ewentualne błędy, bądź słabiej opanowane sytuacje językowe wyjaśniane będą tak, aby mogły być od razu zrozumiane i prawidłowo zastosowane. Głównym celem zajęć jest przełamanie oporów przed podjęciem rozmowy po angielsku. Dodatkowo zajęcia szlifują gramatykę, budują słownictwo i utrwalają zdobyte już wcześniej kompetencje językowe.

 

TEATRALNE:

 

TEATR DLA NASTOLATEK, 10-16 lat

– WSZYSTKO, CZEGO NAM NIE WYPADA

 

Podczas zajęć teatralnych uczestniczki będą miały okazję zapoznać się z podstawą warsztatu aktora - pracą z ciałem, głosem, a przede wszystkim – z własną emocjonalnością i wyobraźnią. Celem warsztatu będzie umożliwienie uczestniczkom stworzenia autorskiej wypowiedzi teatralnej (spektaklu), opartej na ich doświadczeniach życiowych i przemyśleniach. Na bazie opowieści uczestniczek, przyniesionych przez nie tekstów (fragmentów beletrystyki, wycinków z prasy, własnych zapisków), oraz wybranej literatury (głównie opowiadania Angeli Carter z tomu „Czarna Wenus”) wspólnie będziemy starały się stworzyć narrację o nastolatkach i o świecie postrzeganym z ich perspektywy.

 

FILM I FOTO:

 

ZOSTAŃ FILMOWCEM, 7-12 lat

Warsztaty podzielone zostaną na część, w której uczestnicy zostaną przygotowani teoretycznie do realizacji własnych pomysłów. Druga częścią jest czas realizacji, w którym to powstanie etiuda, teledysk lub spot reklamowy stworzony przez uczestników. 

W roku warsztatowym uczestnicy stworzą dwa obrazy. Część teoretyczna będzie trwała 3 miesiące obejmie poznanie scenariusza, zasad tworzenia historii oraz sprzętu filmowego. Część praktyczna obejmie poznanie funkcji na planie filmowym, podział zadań, próby i realizację materiału. Wszyscy uczestnicy będą̨ mieli za zadanie napisać́ historię, która będzie częścią wizualnego finału. Zasadą podstawową jest współpraca z innymi. Grupa wymyśla scenariusz i oddaje go do realizacji innym. Warsztaty w ciągu półrocza pozwolą nabyć uczestnikom podstawową wiedzę na temat techniki filmowej, oraz sporządzić swój własny autorski materiał filmowy.  

 

Z MOJEJ PERSPEKTYWY – WARSZTATY FILMOWE, od 13 lat

Całość́ warsztatów służy sporządzeniu przez uczestników reklamy wizerunkowej. Bohaterami są uczestnicy i ich spojrzenie na rzeczywistość́. Drugoplanową stałą role będzie odgrywał Dom Kultury Praga i możliwości jakie daje działanie w grupie, działanie społeczne. Uczestnicy nie muszą nagrywać́ materiałów na profesjonalnym sprzęcie, każda forma rejestracji będzie dozwolona. Monologi na Skypie, rejestracja popisów sportowych na GoPro, czy też filmowanie komórkami. Zasadą podstawową jest to, by uczestnicy co miesiąc zarejestrowali 30 sekund ciekawych według nich chwil. Z półrocznego warsztatu powstaną̨ 3 filmy opowiadające historię uczestników.

Podczas trzech pierwszych miesięcy półrocza odbędzie się przygotowanie niezbędnej przestrzeni filmowej, tekstu oraz aktorów w drugie części ekipy realizują materiał.

 

WARSZTATY DŹWIĘKOWE:

 

RADIO ZABAWA! – WARSZTATY RADIOWE, dla dzieci

Słuchasz radia? Masz swoje ulubione audycje? A może i Ty chcesz zostać dziennikarzem radiowym? Warsztaty radiowe RADIO ZABAWA! to wspaniała okazja, by spróbować swoich sił przed mikrofonem! W programie zajęć niemal całe spektrum pracy radiowca – przygotowanie audycji i krótkiego reportażu, a także warsztaty z emisji głosu, ćwiczenia dykcji i poprawnej wymowy. Ponadto, montaż dźwięków i redagowanie informacji oraz wiele radiowych ciekawostek. Twój głos - nasze radio! Zaprasza Marcin Kusy, dziennikarz radiowy.

 

TU SIĘ MÓWI – WARSZTATY RADIOWE, od 13 lat

Słuchasz radia? Masz swoje ulubione audycje? A może i Ty chcesz zostać dziennikarzem radiowym? Warsztaty radiowe TU SIĘ MÓWI, to wspaniała okazja, by spróbować swoich sił przed mikrofonem! W programie zajęć niemal całe spektrum pracy radiowca – przygotowanie audycji i krótkiego reportażu, a także warsztaty z emisji głosu, ćwiczenia dykcji i poprawnej wymowy. Ponadto, montaż dźwięków i redagowanie informacji oraz wiele radiowych ciekawostek. Twój głos - nasze radio! Zapraszam, Marcin Kusy

 

TWORZENIE MUZYKI OD PODSTAW, od 13 lat

Zajęcia skierowane do osób chcących rozpocząć przygodę z tworzeniem muzyki nowoczesnej w oparciu o program komputerowy Ableton Live.  Warsztaty 4-miesięczne obejmują: tworzenie rytmów i melodii, nagrywanie i przetwarzanie dźwięku, synteza, sampling, miks i mastering.

 

REALIZACJA DŹWIĘKU OD PODSTAW, od 13 lat

Zajęcia skierowane do osób chcących: zacząć przygodę z realizacją dźwięku oraz poszerzyć swoją wiedzę w tajnikach realizacji dźwięku. Warsztaty 4-miesięczne obejmują:

- obsługę programów komputerowych,

- obsługę sprzętu studyjnego,

- montaż i edycję dźwięku,

- rejestrację nagrań,

- narzędzia do obróbki dźwięku,

- miks i mastering utworu.

 

WARSZTATY SYNTEZATOROWE, od 13 lat

Warsztaty i spotkania dla miłośników syntezatorów obejmujące:

- nagrania, testy, rozmowy, prezentacje sprzętu,

- współpracę z chórami i zespołami działającymi w DK Praga,

- rejestrację materiałów promocyjnych, wywiadów, spotów, koncertów.

 

ZAJĘCIA DLA SENIORÓW

 

TRENING PAMIĘCI

Program pokazuje narzędzia wpływające na poprawę pracy mózgu poprzez jego regularny trening. Trening wpływa korzystnie na koncentrację, spostrzegawczość, sposób wysławiania się, sposób przekazywania wiedzy. Usprawnia procesy logicznego myślenia, dedukcji, kojarzenia i wyciągania wniosków. Rozwija także wyobraźnię. Ogromny nacisk kładziony jest na mnemotechniki (techniki pamięciowe), które dostosowywane są do realnych potrzeb i ograniczeń osób starszych. Uczestnicy zajęć otrzymują komplet materiałów niezbędnych do wykonywania ćwiczeń.

 

PLASTYCZNE:

NAUKA MALARSTWA DLA SENIORÓW

Program zajęć obejmuje różne techniki: szkice węglem, ołówkowe studium natury, rysunek suchą pastelą lub piórem i tuszem, malarstwo na papierze czy płótnie. Uczestnicy indywidualnie wybierają metodę i tematykę swoich prac. Instruktor pomaga osiągnąć zamierzony efekt, dając wskazówki i dzieląc się swoim doświadczeniem. Uprzedzamy – zajęcia są bardzo niebezpieczne – wciągają bez reszty...

 

PRZY SZTALUGACH DLA SENIORÓW

Uczestnicy zajęć zapoznają się z elementami procesu twórczego: od podstaw do ukończenia dzieła. Program obejmuje przedmiotową wiedzę teoretyczną, naukę podstawowych zasad kompozycyjnych i pracy w różnych technikach malarskich oraz ćwiczenia praktyczne, a także indywidualne korekty prac. Zajęcia malarstwa łączą inspirację dziełami dawnych mistrzów ze współczesnym podejściem artystycznym.

 

RYSUNEK WSPÓŁCZESNY

Zapraszamy osoby, które poszukują nowych obszarów działań artystycznych, chcą się uczyć czegoś nowego, rozpoznają w sobie pasję twórczą ale nie do końca wiedzą co chcą robić, a także te, które już działają twórczo w dowolnej dziedzinie plastycznej i chcą poszerzyć zakres swojej sprawności poprzez podejmowanie nowych wyzwań w postaci postawionych przed nimi zadań.

Zajęcia będą miały formę ćwiczeń, których głównym celem będzie zapoznanie się z różnorodnym warsztatem współczesnych mistrzów rysunku i rozpoznanie własnej sympatii w poznanych technikach. Prace współczesnych mistrzów będą służyły jako wzory do tworzenia kopii, a następnie własnej artystycznej wypowiedzi na podstawie rozpoznanych zasad. Poznamy prace od realizmu po abstrakcję, surrealizm, portret i karykaturę.

 

MUZYCZNE:

 

CHÓR SENIORiTA

SENIORiTA to zespół seniorów, którzy lubią śpiewać i chcą to robić coraz lepiej. Wykonujemy głównie repertuar rozrywkowy. Bierzemy udział w licznych imprezach i koncertach. Mamy już nawet na koncie pierwsze sukcesy na konkursach. Czy ten zespół jest dla Ciebie? Jeżeli lubisz śpiewać w dobrym towarzystwie i masz poczucie humoru, zapraszamy!

 

CHÓR TONIKA

Repertuar chóru obejmuje pieśni patriotyczne, ludowe, klasyczne oraz okolicznościowe. Ważnym elementem zajęć jest praca nad prawidłowym oddychaniem, dykcją, emisją głosu, czystością dźwięku. Chór regularnie występuje w różnych placówkach kulturalnych w Warszawie i innych miastach Polski. Może poszczycić się udziałem i nagrodami w ogólnopolskich konkursach i przeglądach muzycznych.

 

WARSZTATY WOKALNE – INDYWIDUALNE

Zajęcia polegają na rozwijaniu i doskonaleniu umiejętności wokalnych, pracy nad dykcją, emisją głosu, prawidłowym oddechem oraz doborem odpowiedniego repertuaru dla każdego uczestnika. Zajęcia ze śpiewu uaktywniają poczucie rytmu muzycznego. Uczestnicy poznają różne stylistyki wokalne oraz zapoznają się z podstawami zasad muzyki. Repertuar dobierany jest w zależności od zainteresowań i wieku uczniów. Zajęcia polegają na nauce śpiewu rozrywkowego w jęz. polskim i angielskim, ćwiczeniach oddechowych, nauce dykcji, prezentacji scenicznej, pracy z mikrofonem, śpiewaniu wprawek z instrumentem klawiszowym oraz piosenek z gotowymi podkładami.

Zajęcia z emisji głosu w śpiewie klasycznym polegają na: nauce impostacji głosu, ćwiczeniach oddechowych, dykcyjnych, ćwiczeniu wprawek w języku polskim, po łacinie i w jęz. włoskim oraz śpiewaniu łatwych utworów (m.in. arii starowłoskich, utworów F. Chopina, M. Karłowicza, St. Moniuszki). Zajęcia indywidualne z instrumentem klawiszowym.

 

TEATRALNE:

 

TEATR NIEPAMIĘCI

Teatralny zespół seniorek, który w zmieniającym się składzie działa od 2010 roku. Scenariusze do przedstawień powstają w oparciu o wspomnienia i opowieści uczestniczek. Aktorki stanowią pierwowzór dla bohaterów przedstawień. Podczas prób gwarantujemy przyjazną atmosferę, dużo śmiechu i dobrej zabawy, ale również intensywną pracę. Każdy, kto współtworzy Teatr Niepamięci ma szanse na trening pamięci, rozwijanie wyobraźni i intelektu oraz na kontakt z ciekawymi ludźmi. Zapraszamy Panie, które chciałyby zagrać na scenie lub zająć się współtworzeniem spektaklu (np. zrealizowanie scenografii lub stworzenie kostiumów).

 

RUCHOWE:

 

FIT SENIOR – ZDROWY KRĘGOSŁUP

Zajęcia mają ma celu kształtowanie nawyku utrzymania prawidłowej postawy ciała, mają charakter profilaktyczny, jak i terapeutyczny w zakresie bólu placów i skrzywień kręgosłupa. Zawierają ćwiczenia równoważne, mobilizujące, wzmacniające i rozciągające poszczególne grupy mięśniowe. Zajęcia zdrowy kręgosłup to zajęcia o bardzo łagodnym charakterze przeznaczone szczególnie dla osób prowadzących siedzący tryb życia.

 

FIT SENIOR – GIMNASTYKA CAŁEGO CIAŁA

Grupowe zajęcia o charakterze ogólnousprawniającej gimnastyki porannej dla seniorów. Uczestnicy wykonują instruktażowe ćwiczenia pokazywane przez prowadzącego. Program oparty jest na ćwiczeniach o charakterze rehabilitacyjnym, dostosowany do specyfiki grupy. Uwzględnia najczęstsze schorzenia seniorów, takie jak zmiany zwyrodnieniowe układu kostnego, zespoły bólowe kręgosłupa, ograniczenia zakresu ruchu, osteoporoza, problem nietrzymania moczu, cukrzyca, otyłość, nadciśnienie. Celem ćwiczeń jest utrzymanie seniorów w dobrej kondycji, co poprawia jakość ich życia i poszerza samodzielność. Większość ćwiczeń wykonywana jest w pozycji leżącej lub w podporze na karimatach.

 

JOGA

Zapraszamy na zajęcia hatha jogi dla początkujących i tych, którzy mają już za sobą pierwsze kroki na jogicznej macie. Spokojne zajęcia, które pomogą odprężyć się, zatrzymać się „tu i teraz“, przyjrzeć się potrzebom ciała, ducha i serca oraz wyjść im na spotkanie. Będziemy uczyć się prostych, łagodnych asan, które regularnie powtarzane, delikatnie wzmocnią, ale i rozciągną mięśnie. Zaproponujemy również ćwiczenia oddechowe, dzięki czemu poczujecie czym jest świadomy oddech. Wprowadzimy pozycje relaksacyjne, uspokajające ciało i umysł.

 

ZUMBA GOLD®

Zumba Gold®– to program skierowany do osób starszych, a także dla wszystkich, którzy długo nie praktykowali żadnej aktywności fizycznej lub ze względu na problemy z nadwagą, stawami czy kręgosłupem mają ograniczone możliwości treningowe. Zajęcia oparte są na podobnej formule, co Zumba klasyczna, a podstawowa różnica dotyczy intensywności i tempa. W przypadku tej formy treningu wydłużono także element rozgrzewki i cool down. W Zumbie Gold przewidziano także ćwiczenia, które są przeznaczone dla uczestników o bardziej ograniczonej sprawności fizycznej.

Strona jest własnością Nowej Gazety Praskiej. Kopiowanie struktury witryny bez zgody właściciela - zabronione.