Tremy coraz mniej

Po raz dwunasty przedszkolaki i uczniowie, od "zerówek" do klas licealnych, rywalizowali i w konkursie wokalno-muzycznym "Debiuty", organizowanym przez Dom Kultury "Świt" wspólnie z Wydziałem Oświaty Urzędu Targówka. Występy oceniało jury, w skład którego wchodzili nauczyciele z placówek, które w danej kategorii wieku miały uczestników. "Debiuty" to święto dla placówek oświatowych, to autentyczna integracja środowiska twórczego, zarazem współpraca i rywalizacja. Jestem bardzo zadowolony i pełen uznania. Tremy było mniej niż w roku ubiegłym, większa swoboda sceniczna - to efekt udziału w poprzednich edycjach konkursu - ocenia Bartłomiej Włodkowski, przewodniczący jury.

O klasyfikacji i nagrodach decydowała łączna ilość punktów, przyznanych przez jurorów. Za szczególne walory występów soliści i zespoły otrzymały wyróżnienia.

Wśród najmłodszych (przedszkolaki i klasy 0) I miejscem nagrodzono zespół "Bajlandia" z Przedszkola nr 18 za utwór "Piracki statek"; II - "Muminki" z Przedszkola 156 za "Annę Marię"; III - "Piątkę" z Przedszkola 95 za "Laleczkę z saskiej porcelany" Wyróżnienia otrzymali: Maks Nowotniak z "Muminków" i Karolina Wąsik z "Wesołych nutek" z SP 114, a za wrażenia artystyczne - zespoły: "Pszczółka" i "Perełki".

Za "Laleczkę z saskiej porcelany" zespół "Sylaba" z SP 42 zdobył I miejsce w rywalizacji uczestników z klas I-III. II miejsce uzyskały "Roztańczone Gwiazdeczki" z SP 277 za "Niebo z moich stron", III - "Słoneczne Nutki" z SP 285 za piosenkę "Brzydula i rudzielec". Za walory wokalne wyróżniono Magdę Mogielnicką z DK "Zacisze".

W kategorii "dzieci starsze" I miejsce uzyskały: Ula Baranowska i Beata Jachimowicz wraz z zespołem z SP 58 za utwór "Cyrk"; II - "Sylaba" z SP 42 za "Ściernisko", III - "Gama" z SP 42 za "To, co dobre". Jury wyróżniło "Czerwone Jagody" z SP 277 za choreografię w piosence "Szklana pogoda", a przewodniczący jury - Annę Stanisławską z SSP nr 2 za utwór "Od nocy do nocy". W kategorii gimnazjalno-licealnej "Debiutów" I miejsce i maksymalną ilość punktów za interpretację i walory muzyczne 2 piosenek (m.in. "Być kobietą") otrzymała Kasia Cieślak z DK "Zacisze". II miejsce otrzymał zespół "Pinezka Band" z Gimnazjum 142 za utwór "Damą być"; III - dwoje solistów: Paulina Sówka z Gimnazjum 142 ("Boję się") i Piotr Borzym z Gimnazjum 102 ("Nie dokazuj"). W tej kategorii jury przyznało najwięcej wyróżnień. Otrzymali je: "Gimblack Music" i Justyna Popiołek z Gim. 145, "Czarno-biali" z 46 LO; Iza Cyryl, Paulina Sówka, Klaudia Frączak z Gim. 142; Katarzyna Różyczka i Urszula Sajdek z Gim. 144; Iza Cyrych i Dominika Kaska z Gim. 142.

Przewodniczącego jury pozytywnie zaskoczył udział w zespołach bardzo wielu wokalistów-chłopców. W innych kategoriach przytłaczającą przewagę mają dziewczęta. Drugie spostrzeżenie, którym Bartłomiej Włodkowski podzielił się z opiekunkami artystycznymi: w konkursowych występach przybywa elementów show, ze szkodą dla strony muzycznej. Choć formuła konkursu jest szeroka, nie można grą, układem scenicznym, "przykrywać" piosenki, muzyki. Poprosił, by w pracy z uczestnikami konkursu bardziej zadbać o stronę wokalno-muzyczną występów. Na pewno przydatne byłyby warsztaty wokalne, emisyjne. Może przy kolejnej edycji "Debiutów" uda się je zorganizować np. we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Może pomocny okaże się program narodowego śpiewania, ogłoszony przez ministra kultury?


K.

5268