Na ten dom czekaliśmy wszyscy

rozmowa z Adamem Martinem, dyrektorem Domu Kultury „Praga”



Czy jest Pan zadowolony, że w końcu Praga Północ doczekała się Domu Kultury?
Wydaje mi się, że nie tylko ja jestem zadowolony z wejścia tej placówki w krwioobieg kulturalny Pragi. W końcu przecież mamy swój Dom Kultury. Obiekt nowocześnie urządzony, który będzie służył wszystkim mieszkańcom dzielnicy niezależnie od wieku. W końcu mamy miejsce, gdzie możemy się spotykać, gdzie możemy realizować swoje inicjatywy kulturalne.
Do tej pory nie było takiego miejsca w dzielnicy?
Nie było, choć nie oznacza to, że dzielnica była kulturalną pustynią. Korzystaliśmy z innych obiektów, żeby jednak wychodzić do prażan z ofertą kulturalną. Jako naczelnik wydziału kultury północnopraskiego urzędu proponowałem różnorodne ekspozycje plastyczne i fotograficzne w kinie Praha, najprzeróżniejsze koncerty dla uczniów północnopraskich podstawówek w szkole muzycznej przy ul. Namysłowskiej, czy słynne na Mazowszu festyny praskie. One też świetnie konsolidowały naszą lokalną społeczność. Tym razem jednak mamy Dom Kultury z prawdziwego zdarzenia, w którym możemy proponować nie tylko recitale muzyczne, ale też ekspozycje plastyczne, czy zajęcia o charakterze kulturalno-edukacyjnym, których dotąd nie mieliśmy gdzie organizować.
I stąd chyba ta kulturalna eksplozja propozycji programowych na afiszu Domu Kultury „Praga”. Tylko pozazdrościć!
No tak... Ruszamy z pracowniami plastyczną, literacką, teatralną, muzyczną, fotograficzno-filmową, komputerową, językową. Młodzieży i dzieciom z Pragi Północ proponujemy zajęcia w sekcji podróżniczej, w sekcji gier planszowych, w Praskim Klubie Europejskim, a do najstarszych mieszkańców adresujemy Klub Seniora. Do Domu Kultury można po prostu przyjść, posiedzieć w kafeterii Andrzeja Tenarda, wypić herbatkę, pogawędzić... Miło i kulturalnie spędzić wolny czas.
Ale oprócz sekcji i pracowni chcecie proponować różnego rodzaju imprezy otwarte. O jakim charakterze?
Już na uroczystej inauguracji można było zauważyć, że możliwości mamy ogromne. A zatem planujemy występy artystyczne w wykonaniu artystów profesjonalnych z różnych dziedzin sztuki estradowej, wernisaże prac artystów-amatorów, wystawy z różnych dziedzin sztuki, cykliczne spotkania z artystami profesjonalnymi (muzycy, kompozytorzy, literaci, malarze, reżyserzy, aktorzy...), spotkania z ciekawymi mieszkańcami Pragi i Warszawy. Ponadto chcemy uruchomić blok imprez propagujących zdrowy styl życia czy... imprezy dla najmłodszych z cyklu „Krasnoludkowe sobótki”.
A co z festynami praskimi? Mam nadzieję, że nie przestanie ich Pan organizować. Są bowiem dzielnicy tak samo potrzebne, jak Dom Kultury „Praga”.
Ależ oczywiście, że nie przestanę. Teraz dopiero będę mógł więcej czasu poświęcić merytorycznej stronie festynów, bowiem część zadań, które realizowałem będę mógł przekazać wyspecjalizowanym pracownikom placówki, którą kieruję. To dobrzy fachowcy i dlatego wiem, że mam w nich profesjonalne wsparcie. Przy okazji też chciałbym zwrócić uwagę na konsekwencję w działaniu dyrektora Zarządu Dzielnicy Praga Północ Ireneusza Tondery, który dotrzymał słowa i uczynił wszystko, aby mieszkańcy naszej dzielnicy nie żyli gorzej niż mieszkańcy innych dzielnic Warszawy.
W jakie dni i w jakich godzinach pracuje Dom Kultury „Praga” i od kiedy przyjmujecie zapisy do poszczególnych pracowni, sekcji, klubów?
- Może najpierw przypomnę, iż Dom Kultury „Praga” funkcjonuje od 21 października przy ul. Dąbrowszczaków 2, codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8-20. W tych samych godzinach udzielamy informacji telefonicznych (pod numerami: 618-64-05, 618-51-80, 618-41-51) dotyczących działalności placówki oraz zapisów. Serdecznie zapraszam wszystkich Prażan: małoletnich, nastoletnich i dorosłych.
A jakich imprez możemy oczekiwać w najbliższych dniach?
- Serdecznie zapraszam 11 listopada o godz. 16 na tradycyjny koncert do Katedry św. Floriana z okazji Narodowego Święta Niepodległości w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Natomiast do Domu Kultury „Praga” zapraszam 12 listopada o godz. 18 na pierwszy wieczór Jerzego Woźniaka z cyklu „Spotkania z gwiazdą”, którego bohaterką będzie królowa sceny polskiej Nina Andrycz.

Rozmawiał Jan Galuba

5764