Komputer, program graficzny, to narzędzia współczesnego artysty. To ich opanowanie, obok talentu i koncepcji twórczej, decyduje o efekcie jego pracy. Można się o tym przekonać oglądając wystawę Upgrowth - Najlepsze Dyplomy kierunku Grafika WIT 2018/2019 prezentowaną obecnie w Pragalerii.
Już po raz po raz czwarty w Pragalerii przy ulicy Stalowej na Nowej Pradze zaprezentowano najlepsze dyplomy absolwentów kierunku Grafika Wyższej Szkoły Informatyki Stosowanej i Zarządzania WIT działającej pod auspicjami Polskiej Akademii Nauk. Kierunek Grafika otworzono jesienią 2009 roku. W ciągu dziesięciu lat ukończyło go wielu znakomitych artystów, a poziom prac dyplomowych jest coraz wyższy.
W tym roku, jak mówi kurator wystawy, prof. Rafał Strent, świetnych projektów było tak dużo, że trudno było dokonać wyboru. Rzeczywiście, w niewielkiej przestrzeni Pragalerii każde miejsce zostało wykorzystane, aby zaprezentować niezwykle bogaty dorobek absolwentów uczelni. To zbiór różnorodnych przykładów grafiki na najwyższym poziomie.
Jak na uczelnię informatyczną przystało, na wystawie dominują techniki cyfrowe. Oglądamy projekty ilustracji książkowych, plakatów, kalendarzy czy kart do gry. Są też cyfrowe rzeźby 3D, projekty murali, identyfikacje wizualne firm i festiwali, ciekawe magazyny artystyczne, wirtualne scenografie, projekty postaci do gier komputerowych oraz animacje. Oddzielnie prezentowane są prace stanowiące aneksy do prac magisterskich – te w większości wykonane są technikami tradycyjnymi.
Przykładem świetnego opanowania technologii mogą być tak różne prace, jak seria sugestywnych ilustracji do tragedii Juliusza Słowackiego „Lilla Weneda” Mateusza Ferenca - to dobre, nieco mroczne malarstwo w duchu romantycznym, tyle że wykonane innymi narzędziami, niż tradycyjny pędzel – czy, w zupełnie innym rodzaju, projekt graficzny miesięcznika o sztuce „Artma” Yulii Manher.
Poza warsztatem technicznym, zadziwia szeroki krąg zainteresowań młodych artystów. Do Warszawy lat 50. nawiązuje projekt Laury Sutkowskiej „Zły przewodnik”, czyli przewodnik oraz mapy do książki Leopolda Tyrmanda „Zły”. Na uwagę zasługuje też projekt kalendarza z ilustracjami inspirowanymi mitologią japońską Izabeli Szymanowskiej, czy też seria ilustracji wybranych mitów i rytuałów fińskich Anny Szukały. Stanisław Książak pokusił się o ciekawą interpretację malarstwa polskich symbolistów w przestrzeni miejskiej.
Nie sposób wymienić wszystkich zaprezentowanych w Pragalerii prac. Można tylko zapewnić, że wszystkie są niezwykle interesujące i dowodzą nie tylko olbrzymiego talentu twórców, ale też świadczą o świetnej pracy ich opiekunów i pedagogów. Trudno się dziwić, że kierunek Grafika na WIT cieszy się ogromną popularnością.
Jak mówi dziekan Wydziału Informatyki warszawskiej uczelni, dr inż. Jarosław Sikorski, stanowi on obecnie najliczniejszy (120 studentów na roku) tego typu kierunek w Polsce. O los jego absolwentów nie trzeba się martwić - mając tak znakomite przygotowanie warsztatowe, na pewno szybko znajdą pracę, a kariera stoi przed nimi otworem.
Wystawę Upgrowth - Najlepsze Dyplomy WIT 2018/2019 można oglądać w Pragalerii przy ul. Stalowej 3, do 6 marca 2020 r. a od 11 do 31 marca 2020 r. – w Galerii WIT.
Joanna Kiwilszo