Reklamy od dekad wmawiają nam, że dobre święta to święta obfite. Z upływem lat zdajemy sobie sprawę, że tego, co w życiu najbardziej wartościowe nie da się kupić w sklepie. To zdrowie, czas spędzony z bliskimi, satysfakcja ze zrobienia czegoś wspólnie z innymi ludźmi (dowodzą tego nawet badania), i oczywiście poczucie spełnienia i satysfakcji w pracy.
Tu dzielimy się pomysłami, jak przygotować święta aby przyniosły jeszcze więcej radości nam i naszym bliskim dzięki skupieniu na ważnymi rzeczami. A jeszcze lepsza wiadomość: te zachowania pozwalają nam dbać o swoje zdrowie i zdrowia naszych bliskich, robić gest dla środowiska, i wcale nie są droższe - wręcz przeciwnie!
Pomysły na jeszcze bardziej radosne święta:
Postaw na emocje zamiast na rzeczy materialne. Miła atmosfera i przygotowania do świąt razem z bliskimi są największą wartością (a jedzenia na świątecznym stole i tak jest zawsze zbyt dużo)
Choinką może być prawie wszystko. Fikus w doniczce albo gałązki w wazonie, sterta książek, własnoręcznie wykonane gwiazdki naklejone na ścianie w kształt świątecznego drzewka... kreatywność i DIY w rodzinnym gronie to też składnik szczęścia!
Połóż na świątecznym stole lub powieś na choince jadalne dekoracje (jabłka, orzechy, herbatniki - te piękności i pyszności - koniecznie do jedzenia, bo żywności się nie marnuje). Można też robić piękne ozdoby z używanych kopert, papieru do pakowania prezentów, ze starych gazet itd.). Granicą jest tylko nasza wyobraźnia.
Wybierz prezenty niematerialne, bardziej przyjazne środowisku: „Prezenty-przeżycia” (np. bilet do teatru, do kina, kurs tańca, seans w escape room, warsztaty z gotowania) - niektóre z nich stwarzają dodatkową okazję do spędzenia czasu z bliskimi.
Czas! Podarujcie bliskiej osobie bon podarunkowy na to, co umiecie robić najlepiej, np. doradźcie mamie w wyborze fryzury, młodszemu bratu zaprojektujcie wystrój pokoju, a dziadkowi pomóżcie założyć konto na Facebooku.
Prezenty cyfrowe: prenumerata ulubionej gazety, abonament na platformie VOD.
Prezenty zużywalne – jadalne (własnoręcznie zrobione przetwory, nalewka, aromatyzowane oleje spożywcze...) lub niejadalne (mydło, balsam domowej roboty z trzech składników albo szampon w kostce, robótki na drutach, szydełku, wielorazowe, spersonalizowane torby na zakupy).
Nie bój się podarować rzeczy używanych – zajrzyj do własnej biblioteczki, mądra książka opatrzona osobistą dedykacją może zmienić czyjeś życie, podejście lub po prostu być przyjemną lekturą.
Prezenty zapakuj w to, co masz: ozdobny papier z zeszłego roku, prace plastyczne dzieci... albo zapakuj jeden prezent w drugi (T-shirt czy ściereczka kuchenna mogą służyć do zapakowania prawie wszystkiego i pełnią podwójną funkcję: prezentu i opakowania jednocześnie). Zachęcamy też do odkrycia japońskiej sztuki pakowania prezentów w chusty Furoshiki.
Virginie Little
Katarzyna Udrycka
Litlle Greenfinity