Społeczny obserwator

Jeszcze o budżecie obywatelskim dla Pragi

Poznaliśmy wyniki głosowania w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Edycji szalonej i opóźnionej z powodów proceduralnych, w której głosowanie po raz pierwszy odbywało się po wakacjach, we wrześniu.

W 2019 roku do głosowania dopuszczono ponad 1400 projektów. £ącznie w głosowaniu mieszkańcy i mieszkanki Warszawy zadecydowali, że w przyszłym roku zrealizowanych zostanie 401 pomysłów – 372 w dzielnicach i 29 na poziomie całego miasta (obecna edycja była pierwszą, w której można było zgłaszać projekty ogólnomiejskie). W głosowaniu wzięło udział ponad 105 tys. osób, z czego aż 99% oddało głos przez internet. Najczęściej głosowały osoby w wieku 35-44 lat. Biorąc pod uwagę płeć osób głosujących, aż 60% głosów to głosy kobiet. Pod względem popularności głosowania w dzielnicach (liczba głosujących na tysiąc mieszkańców), na podium znalazły się Białołęka, Praga Południe i Wawer. Z kolei najniższą popularnością tegoroczny budżet cieszył się w Śródmieściu. Praga-Północ pod tym względem uplasowała się na 4. miejscu od końca, wyprzedzając jednak m.in. Targówek. Pewnie mogłoby być lepiej, ale biorąc pod uwagę organizacyjne zamieszanie z tegoroczną edycją, promocję budżetu w okresie wakacyjnym, czy wreszcie zniechęcenie wielu mieszkańców jakością realizacji niektórych projektów, bądź ich nierealizowaniem, wynik ten nie jest najgorszy.

Co do rezultatów, wybraliśmy na Pradze do realizacji w przyszłym roku 9 projektów. To najmniej w całej Warszawie, ale na taki wynik nałożyły się koszty złożonych propozycji, a także fakt, iż tak naprawdę 1/3 ubiegłorocznej puli dzielnicowej zasiliła budżet ogólnomiejski. Prażanie kolejny raz postawili na zieleń i zadbaną przestrzeń publiczną. Cieszy fakt poparcia aż 4 projektów zgłoszonych przez członków naszego stowarzyszenia. Najwięcej głosów w skali Pragi otrzymały zgłoszone przez Anię Tomaszewską z Porozumienia dla Pragi „£ąki kwietne dla Pragi”. Nasze pozostałe wybrane projekty to „Więcej zieleni 3 – dla Pragi”, „Zielone ściany dla Pragi” i „Kwiaty dla Pragi”. Cieszy też wybór dwóch projektów dla Parku Praskiego (nowe atrakcje dla placu zabaw oraz naprawa alejek) – te projekty wpisują się w trend poprawy przestrzeni Parku Praskiego, który zaczął się od mojego projektu, którego efektem są nowe latarnie rozświetlające nocą nasz park. W ubiegłym roku zwyciężyły projekty Piotra Stryczyńskiego (urządzenia dla dzieci z niepełnosprawnościami na placu zabaw i fontanna), a w tym właśnie projekty Barbary Domańskiej. Tym samym, krok po kroku, najcenniejszy teren zielony na Pradze po dzikim brzegu Wisły, zmieni się nie do poznania. Mieszkańcy wybrali też do realizacji tężnię na skwerze przy ul. Floriańskiej, pielęgnację alei lipowej przy Ratuszowej oraz realizowany od kilku lat projekt ochrony kasztanowców.
Szkoda nie wybranych naszych projektów ogólnomiejskich, choć tysiące głosów oddane na pszczeli Fablab, Stop Bazgrołom, czy drewniak Burkego robią wrażenie. O drewniak jeszcze zawalczymy przy okazji tworzenia budżetu miejskiego na 2020 r.

Zwycięzcom gratuluję, urzędnikom życzę udanych realizacji projektów, a Państwa zachęcam do składania projektów w kolejnej edycji, która startuje już niebawem.

Krzysztof Michalski
Porozumienie dla Pragi
Napisz do autora:
porozumieniedlapragi@gmail.com