Kolejna pamiątkowa perełka przy Ząbkowskiej

Sympatycy Starej Pragi przyzwyczaili się od paru lat do sympatycznych, historycznych niespodzianek w ich dzielnicy. O kolejną postarali się gospodarze posesji przy ulicy Ząbkowskiej 3.

Trzon tych zabudowań stanowi kamienica Władysława Sikorskiego, wzniesiona w latach 1890-91. Zachowany został pierwotny układ podwórza z oficyną i dawną stajnią. Aczkolwiek dziedzińcowi brakowało jednego miłego akcentu z lat 50. ubiegłego wieku. Była to figurka Matki Boskiej, stojąca w tamtych, trudnych dla religii katolickiej latach, w centralnej części placu. W swoim czasie jednak zniknęła.

Dopiero niedawno odnalazł figurkę, w stanie mocnej dewastacji, Andrzej Kordziński, prowadzący w tymże podwórzu pracownię plastyczną. Części posążku znajdowały się na strychu frontowej strony obiektu. A miejsce to wskazali Panu Andrzejowi sąsiedzi.

Wspólnym wysiłkiem osób z pracowni plastycznej oraz sąsiedniej stolarskiej, a także mieszkańców posesji, na czele z sympatyczną Panią Hanią, figurka została fachowo odnowiona oraz umieszczona na specjalnie przygotowanym mini placyku. W najbliższym czasie cokół z figurką będzie otoczony świeżą trawą. To było dla mieszkańców okolicznych domów prawdziwe lokalne święto. Zebrali się w podwórzu posesji nr 3, a podczas tego spotkania poświęcenia posążku Matki Boskiej dokonał proboszcz parafii św. Floriana i św. Michała Archanioła, ks. prałat Marek Solarczyk.

Malutkie, symboliczne sanktuarium prezentuje się pięknie i stanowi prawdziwą ozdobę zabytkowego dziedzińca "3" przy Ząbkowskiej. Sąsiedzi żartują, iż mieszkańcy tej posesji pozazdrościli podobnych kapliczek - figurek, znajdujących się m.in. w sąsiednim podwórzu "5", przeciwległym spod "8" oraz - spoglądającej w stronę nieparzystej części ul. Ząbkowskiej - figury Matki Bożej, umieszczonej we wnęce na wysokości pierwszego piętra kamienicy przy Ząbkowskiej 12. Dodajmy, że historyczny charakter ma cały ciąg kamienic przy Ząbkowskiej - od Targowej po Brzeską. M.in. we wspomnianym domu nr 3 uruchomiono w 1907 r., staraniem Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich "Prażanka", pierwszy spółdzielczy sklep spożywczy na terenie dzielnicy Praga Północ, pod kierownictwem Marii Rudlickiej. W 80-lecie tego wydarzenia 12 stycznia 1987 r. z fundacji Rady Nadzorczej i Zarządu "Społem" WSS Praga Północ w Warszawie została odsłonięta pamiątkowa tablica, która zdobi fasadę gmachu po dziś dzień, sąsiadując notabene ze sklepem spożywczym, wprawdzie już nie spółdzielczym.


Adam Klaczyński

4341