Fundacja Habitat otwiera sklep w Warszawie

ReStore będzie na Bródnie

Habitat for Humanity to międzynarodowa sieć organizacji dobroczynnych zapobiegających bezdomności i poprawiających warunki mieszkaniowe osób niezamożnych. Pomaga m.in. poprzez budowy i remonty, edukację i działania, zmierzające do zmian systemowych. Na świecie, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, znaczną część środków na działania wypracowują sklepy charytatywne – ReStore. Właśnie taki powstaje na Bródnie, przy ul. Łojewskiej 12, w dawnym pawilonie handlowym.

Sklepy ReStore na świecie sprzedają meble, artykuły wyposażenia wnętrz i materiały wykończeniowe pochodzące z darowizn. Na Bródnie oferta będzie szersza. Oprócz sklepu, jak mówi Maciej Owsikowski, kierownik projektu ReStore, w planach jest przygotowanie strefy edukacyjnej – ReStore Edu oraz dobrze wyposażonego warsztatu – ReStore Lab, w którym będzie można samodzielnie dokonać np. renowacji czy drobnej naprawy mebli, wziąć udział w zajęciach z zakresu „zrób to sam”, podzielić się wiedzą i umiejętnościami.

Okolica żyje

Wybrane na Bródnie miejsce spełnia oczekiwania organizatorów. Umożliwia przyjmowanie dostaw, jest w nim magazyn, ma odpowiednio dużo miejsca na sprzedaż, strefę edukacji i otwarty warsztat. Pawilon wymaga nakładu pracy, ale, jak zapewnia Maciej Owsikowski, po remoncie będzie wyglądał wspaniale. Cieszy również fakt, że tuż obok mieści się Szkoła Podstawowa nr 277, po drugiej stronie ulicy Spółdzielczy Dom Kultury „Lira”, a oprócz tego sklepy różnych branż, obiekty sportowe i gastronomiczne. To ruchliwe miejsce, wielu przechodniów, i o to chodzi.

W sklepie przy £ojewskiej sprzedaż będzie ważna, ale istotną rolę odegra też ReStore Edu, czyli miejsce edukacji związanej z problemami mieszkalnictwa, ochrony środowiska, a także ekonomii cyrkularnej i upcyclingu, czyli wykorzystywania rzeczy już będących w obiegu. Trenerzy Fundacji, podczas zajęć, będą przekazywać wiedzę głównie dzieciom i młodzieży, ale znajdzie się czas na podzielenie się ciekawymi pomysłami z osobami w każdym wieku.

Wszystkie informacje dotyczące ReStore będą pojawiać się na blogu: kiedy sklep zostanie otwarty, jak działa, co w nim się znajdzie (towary, programy edukacyjne, warsztaty), na jakim etapie są przygotowania, jak można stać się częścią projektu. Będą też informacje o tym, gdzie można spotkać osoby związane z Fundacją, jeśli biorą udział w konkretnym wydarzeniu.

Dzielenie się to świetna sprawa

ReStore to takie miejsce, do którego każdy może przekazać darowiznę: meble, elementy wyposażenia wnętrz, materiały budowlane i wykończeniowe. Jak wyjaśnia Maciej Owsikowski, Fundacja otrzymuje je z różnych źródeł. Większość pochodzi od partnerów biznesowych, instytucji. Na przykład IKEA dostarcza meble tapicerowane w ramach usługi odbioru używanych, ale w dobrym stanie, sof i foteli. Firmy Dentons, Microsoft czy Google przekazują m.in. meble biurowe, a Ambasada Kanady wysokiej klasy meble i wyposażenie wnętrz pochodzące od dyplomatów. Dzięki ich hojności uzbierał się już całkiem spory zapas pięknych sprzętów. Środki pozyskane z ich sprzedaży pozwolą „zamienić je” w inne materiały – dokładnie takie, jakie są potrzebne do remontów i budów realizowanych przez Habitat Poland. To taka magia pomagania: czyjaś nieużywana szafka ofiarowana do ReStore może pomóc zbudować innej rodzinie łazienkę lub załatać dach.

Na razie sklep jeszcze nie działa, więc darowizny nie są sprzedawane.

- Nie chcemy, by kurzyły się w naszym magazynie, więc staramy się, jak najszybciej dać im kolejne życie – mocno podkreśla Maciej Owsikowski. - Podarowane przedmioty wspomagają programy Fundacji Habitat for Humanity Poland – Społeczną Agencję Najmu (SAN - http://habitat.pl/spoleczna-agencja-najmu/) i Centrum Mieszkań Treningowych (CMT - http://habitat.pl/mieszkania-treningowe/). Jest wiele mieszkań, które trzeba wyposażyć, a kto jak nie my, nadaje się do tego najlepiej? Chętnie wspomagamy też organizacje pozarządowe i instytucje prowadzące różne formy zamieszkiwania lub wsparcia w poprawie warunków w lokalu, np. z ośrodkami pomocy społecznej i organizacjami pozarządowymi. Przekazujemy kanapy, komody, stoły, krzesła itp. Wszystko to jest potrzebne osobom w trudnej sytuacji. Magazyny przy Inżynierskiej nie są z gumy, więc, w oczekiwaniu na otwarcie sklepu, część darowizn od ręki wykorzystuje się w innych projektach Fundacji, trafiają też, jak wspomniał kierownik projektu, do organizacji szukających „meblowego” wsparcia.

Fundacja zorganizowała też latem wydarzenie „ReStore w Akcji, czyli Meblówka na Inżynierskiej”. Można było kupić wtedy meble i dekoracje wnętrz bezpośrednio z magazynów. Nabywców znalazło kilka kanap, komód i dużo drobnych akcesoriów.

Wciąż mile widziani są wolontariusze i kolejni darczyńcy. Każdy, kto ma niepotrzebne meble, sprzęt wyposażenia wnętrz, urządzenia domowe, materiały wykończeniowe z ostatniego remontu czy elementy dekoracyjne i nie wie, co z nimi zrobić, może skontaktować się z Fundacją.  

Młodzi artyści projektują

Warto wspomnieć o ciekawej inicjatywie współpracy ReStore’a z Wydziałem Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Rozmowy z prof. Michałem Stefanowskim i prof. Grzegorzem Niwińskim z Katedry Podstaw Projektowania, okazały się świetnym pomysłem. Studentom zaproponowano przygotowanie pracy semestralnej związanej z projektami dla ReStore’a, a także udział w zajęciach podczas dwutygodniowych warsztatów projektowania społecznego. Dzięki temu powstały ciekawe wzory przedmiotów ładnych i użytecznych, a także opracowania dotyczące działalności sklepu. Studenci wzięli na warsztat wszystkie tematy, zaproponowane przez Fundację: upcycling i przeróbkę kanap i foteli, przedmiotów z części rowerów, odpadów produkcji tekturowych tub, starych kabli i połamanych parasolek. Wybrane projekty ReStore będzie realizować razem ze studentami - jako przedmioty do sklepu. Wiele wskazuje na to, że współpraca z ASP będzie kontynuowana.

Zaś główną ideą jest to, że każdy może się włączyć w pomaganie tak, jak potrafi!

Jolanta Zientek-Varga