Otwarty kompostownik w VII Ogrodzie Jordanowskim
W lipcu 2019 Dzielnica Praga-Północ zorganizowała w Ogrodzie Jordanowskim „Piknik edukacyjny dla światozmieniaczy” chcąc przekonać mieszkańców, że każdy z nich może wpływać pozytywnie na otoczenie przyjmując oszczędny, zdrowszy i bardziej ekologiczny styl życia. Taki styl życia nazywany z angielskiego „zero waste” („bez śmieci”) polega na praktykowaniu dobrych nawyków, ograniczających produkcję domowych odpadów.
Podczas lipcowego pikniku mieszkańcy mogli poznać dobre praktyki zero waste, ucząc się wyrabiania domowych kosmetyków i detergentów „bez chemii”, uczestnicząc w kursie gotowania z resztek, czy robiąc woskowane owijki do pakowania kanapek. Dodatkową atrakcją było spotkanie z miejskim pszczelarzem, a punktem kulminacyjnym - warsztaty budowy otwartego kompostownika na terenie VII Ogrodu Jordanowskiego.
Kompostowanie to naturalna metoda zagospodarowania odpadów biologicznych (niegotowane resztki z kuchni, trawa, liście, papier, drzewo, itp.) polegająca na rozkładzie materii organicznej przez mikroorganizmy. Kompostować można praktycznie wszędzie - w pojemniku w mieszkaniu, skrzynce na balkonie lub w wyznaczonym miejscu w ogrodzie. Metody kompostowania też mogą być różne. Najpopularniejsze obecnie w miastach to metoda z wykorzystaniem dżdżownic (tzw. wermikompost), z wykorzystaniem dodatkowych efektywnych mikroorganizmów a także permakulturowy, czyli według nowoczesnej metody upraw, wzorowanej na naturalnych ekosystemach. Przy minimum uwagi, jaką mu poświęcimy, kompost nie musi dostarczać nieprzyjemnych zapachów, a dobrze przerobiony ma aromat leśnej ściółki. Tradycyjne metody kompostowania zakładały długi proces przerobu odpadków, nawet dwa lata, metody nowoczesne są w stanie skrócić ten proces nawet do 3 tygodni.
Począwszy od stycznia 2020 r. wszyscy Polacy będą mieli obowiązek segregować bioodpady. Z punktu widzenia ekologii, optymalnym rozwiązaniem jest kompostowanie w miejscu ich powstania. Eliminujemy w ten sposób emisje związane z transportem. Jeśli nie możemy lub nie chcemy kompostować bioodpadów w domu, odpowiedzią jest otwarty kompostownik, czyli taki, który został oddany do dyspozycji mieszkańców z danego obszaru, aby mogli w nim umieszczać swoje bioodpady i korzystać z naturalnego i bogatego nawozu będącego efektem kompostowania. Kto może korzystać z Otwartego Kompostownika w VII Ogrodzie Jordanowskim? Każdy w godzinach otwarcia Ogrodu – czyli od 7.00 rano do zmierzchu.
Jak korzystać z otwartego kompostownika?
Aby uzyskać dobrej jakości kompost, należy stosować się do kilku zasad. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, co wolno, a czego nie należy wrzucać do kompostownika. Nauka obsługi jest bardzo prosta. Podczas spotkania z ekspertem i architektem praskiego otwartego kompostownika, £ukaszem Nowackim powstało kilkuminutowe wideo podsumowujące zasady kompostowania (dostępne online na stronie projektu). Powstała także pisemna „Instrukcja obsługi Otwartego Kompostownika w VII Ogrodzie Jordanowskim”, która będzie dostępna online oraz na miejscu, w ogrodzie. To pierwszy otwarty kompostownik na Pradze Północ i miejmy nadzieję nie ostatni. Ale o jego właściwe funkcjonowanie trzeba dbać. Przydałaby się grupa społecznych opiekunów tego miejsca, a także urzędowe zachęty i pomoc dla dyrekcji ogrodu w odpowiednim utrzymaniu kompostownika i proekologicznych przemianach na terenie (np. w zbieraniu deszczówki).
Autorem programu Pikniku dla światozmieniaczy i koordynatorem wydarzenia była firma doradcza ds. zrównoważonego rozwoju Little Greenfinity, realizator projektu „Praga bez śmieci - kampania edukacyjna na rzecz bezodpadowej Pragi” finansowanej przez Budżet Partycypacyjny i Urząd Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy.
Kr.