Tai Chi na Targówku
„Projekt był potrzebny, bo integruje ludzi, poprawia ich zdrowie i samopoczucie psychiczne”, „Nie wiedziałam, że te ćwiczenia są takie przystępne i lekkie, a skuteczność do harmonii ciała niebolesna”, „Wszystkie pomysły na działania, gdzie ludzie się integrują, a przy tym mogą się usprawnić zdrowotnie, są dobre”. To tylko niektóre odpowiedzi z anonimowej ankiety po zorganizowanych na Bródnie zajęciach Tai Chi.
Kolejne odpowiedzi to: „Zachęca do rozwoju i ruchu”; „Od dawna byłam zainteresowana Tai Chi i wreszcie udało mi się zrealizować plany”; „Zapoznałam się z nową techniką usprawniającą organizm. Nieobciążającą bardzo fizycznie, a dającą dobre efekty”; „Mam teraz przekonanie, że swoje zdrowie mogę poprawić przez ruch”; „Zachęcił do sportu i ruchu”; „Wszyscy powinni ćwiczyć!”.
Na pozostałe pytania: Czy jesteś zadowolona/ny z udziału w zajęciach Tai Chi? Czy uważasz, że poprawiłaś/eś elastyczność ciała? Czy poszerzyłaś/eś krąg znajomych o poznane osoby na zajęciach? Czy poszerzyłaś/eś wiedzę na temat zdrowego stylu życia? Czy weźmiesz udział w zajęciach w przypadku kontynuowania projektu?, odpowiedzi brzmiały „tak”.
Aktywna sąsiadka
Zajęcia na Bródnie to efekt aktywnej postawy jednej z mieszkanek - Teresy Matuszewskiej, która przygotowała wniosek o dofinansowanie projektu społecznego w ramach „Akademii Liderów 60+ II edycja”. Nazwała go
„Świadomy ruch z Tai Chi do źródła energii” i odniosła sukces. Projekt jest czwartym z siedemnastu nagrodzonych przez organizatora, czyli Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych współpracującą z Biurem Pomocy i Projektów Społecznych oraz Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy. Urząd miasta projekty finansuje.
Zajęcia udało się przeprowadzić dzięki współpracy z mieszkankami i mieszkańcami z grupy sąsiedzkiej „Aktywne Pokolenia” i wsparciu kierownictwa XLVI LO im. Stefana Czarnieckiego przy ul. ¯uromińskiej na Bródnie, które udostępniło sale i boisko do zajęć. Ważną rolę w powstaniu projektu i jego przeprowadzeniu odegrał też OPS Dzielnicy Targówek w ramach Programu Organizowania Społeczności Lokalnej.
Ten projekt to dobry przykład, jak ważna jest chęć, by zrealizować marzenie. I to się udało Teresie Matuszewskiej, która od dawna myślała o zajęciach Tai Chi.
Jak podkreśla, celem jej działań jest budowa aktywności fizycznej i społecznej, a przy tym promocja zdrowego trybu życia i międzypokoleniowych kontaktów. Ma w tym duże doświadczenie, bo od lat udziela się społecznie, a od 2014 r. działa w programie „Aktywni Seniorzy Targówka”, uczestniczy w lokalnych wydarzeniach, jak Dni Seniora, Dzień Babci i Dziadka, a także w spotkaniach sąsiedzkich nieformalnej grupy „Aktywne Pokolenia”.
Partnerkami w projekcie były jeszcze dwie kobiety. Izabela Drzazga, koordynatorka ds. organizowania społeczności lokalnej w OPS Targówek, inicjatorka i koordynatorka grupy „Aktywne Pokolenia” i „Partnerstwa na Targówku”, które skupia przedstawicieli aktywnych mieszkańców, lokalne instytucje, organizacje i biznes; a także Alfreda Tokarska-Sommer, która od 2013 r. inicjuje, wspiera i realizuje działania społeczne dla mieszkańców Targówka; działa w grupie „Aktywne Pokolenia”, organizuje i prowadzi lokalne wydarzenia, promuje aktywność na co dzień.
Strzał w dziesiątkę
Zajęcia okazały się doskonałym wyborem. W okresie od kwietnia do czerwca uczestniczyło w nich regularnie około trzydziestu osób w różnym wieku, głównie kobiet. Pod okiem instruktorki Krystyny Jaskółki, członków i wolontariuszek Warszawskiej Akademii Tai Chi poznawały zasady ćwiczeń uznawanych za jedne z najbardziej przyjaznych dla organizmu człowieka. Co ważne, może je wykonywać większość ludzi. Nie wymagają specjalnych sal, strojów i narzędzi. Wystarczy kawałek przestrzeni np. w parku, na boisku czy w jakiejkolwiek sali.
Zajęcia na Targówku pokazały, że jest chęć, by aktywnie spędzać czas, coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z wpływu ćwiczeń na jakość życia. Z takiego podejścia i sukcesu projektu cieszy się Izabela Drzazga.
– Coraz szybsze tempo życia powoduje, że często zapominamy, jak ważne dla kondycji fizycznej i duchowej są ruch, spotkania z innymi, możliwość nawiązania harmonii z ciałem i utrzymania jej - podkreśla. - Nasz projekt był odpowiedzią na tę ważną potrzebę niezaspokojoną u wielu z nas.
Izabela Drzazga ma dobre wieści dla osób, które utworzyły wstępną listę zainteresowanych kontynuowaniem zajęć. Wspiera działaczy Warszawskiej Akademii Tai Chi, którzy szukają odpowiedniego miejsca na Targówku. Plany na przyszłość były jednym z tematów spotkania w świetlicy Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Pokój” przy ul. Św. Wincentego, podczas którego podsumowano projekt, dziękując przy okazji Teresie Matuszewskiej. Atrakcją były pokazy Tai Chi w wykonaniu uczestników zajęć i trenerek z Warszawskiej Akademii Tai Chi.
Sześć korzyści z treningu Tai Chi
Tai Chi Chuan jest systemem chińskiej gimnastyki prozdrowotnej. Działa harmonizująco na organizm. Dzięki temu może być skuteczną formą terapii przy wielu dolegliwościach. To forma aktywności polecana osobom starszym.
1. Zmniejsza stany niepokoju, poprawia jakość snu.
2. Zmniejsza ryzyko choroby sercowo-naczyniowej u kobiet.
3. Poprawia jakość snu u starszych, upośledzonych poznawczo osób.
4. Spowalnia spadek siły mięśni.
5. Pomaga seniorom utrzymać równowagę i chroni przed upadkami.
6. Poprawia funkcje poznawcze u osób starszych.
Jolanta Zientek-Varga