Społeczny obserwator
Nie minęły dwa tygodnie od mojego ostatniego felietonu dotyczącego aktów „malarskiego” wandalizmu w przestrzeni Pragi, a dzielnica jakby nieco wypiękniała. Serce się raduje widząc, jak podwykonawcy ZGN zamalowują krzyże celtyckie i inne symbole rasistowskie na kamienicy przy Kłopotowskiego (wspominałem o niej w felietonie), specjalna firma usuwa bazgroły z elewacji siedziby Domu Kultury Praga, a przedstawiciele jednej ze wspólnot mieszkaniowych przy ul. Stalowej zamalowują bazgroły istniejące niemal „od zawsze” na elewacji ich budynku. Apele naszego stowarzyszenia powtarzane jak mantra od wielu miesięcy zaczynają tym samym przynosić efekty. Temat żywo podjął ZGN, co widać zarówno w działaniach (prócz elewacji na Kłopotowskiego na pierwszy ogień poszły zniszczone przez wandali mury przy Mackiewicza), jak i deklaracjach składanych w mediach społecznościowych. O walce z bazgrołami zaczyna również mówić urząd dzielnicy, na razie ostrożnie, udostępniając posty ZGN, ale wierzę, że już wkrótce te działania zostaną wzmocnione. Temat podchwycili też co aktywniejsi radni.
Te drobne sukcesy cieszą, ale batalia dopiero się rozpoczyna. Nielegalnych malunków na Pradze jest naprawdę dużo – widać je niemal na każdym kroku, gdy spacerujemy Targową, Kłopotowskiego, Inżynierską, Stalową czy Kawęczyńską, by wymienić tylko ważniejsze ulice. Nie lepiej jest od strony podwórek czy w bramach.
Chcąc uświadomić mieszkańcom Pragi skalę problemu idziemy krok dalej. W sobotę,15 czerwca, wspólnie z przedstawicielami innych działających na Pradze stowarzyszeń i instytucji kultury, którym nieobca jest troska o przestrzeń publiczną ruszamy z akcją „Malarze Podwórkowi - Stop Bazgrołom”. To akcja wzorowana na podobnej inicjatywie odbywającej się na Muranowie. Na tzw. legalu, za zgodą właścicieli danych obiektów, chcemy usunąć najbardziej widoczne w przestrzeni bazgroły. Uzbrojeni w wałki, pędzle, farbę i dobry humor przeprowadzimy akcję w rejonie Osiedla Praga I i Placu Hallera. Nie oznacza to jednak, że będzie to inicjatywa jednorazowa. Wręcz przeciwnie. Następnym razem wybierzemy się na Szmulki z Michałowem, Starą Pragę, czy historyczną Nową Pragę. Naszą akcją chcemy zwrócić uwagę mieszkańców, właścicieli i administratorów budynków na problem aktów wandalizmu w przestrzeni publicznej. Bardzo liczymy, że przynajmniej część z nich weźmie sprawy w swoje ręce i zainspirowana naszą akcją, podejmie walkę z bazgrołami na swoim podwórku. Liczymy również na realizację deklarowanych przez władze dzielnicy i ZGN działań w zakresie zabezpieczania elewacji przed kolejnymi aktami wandalizmu.
Razem możemy zmienić oblicze Pragi. Zachęcam szanownych czytelników do wsparcia naszej akcji. W sprawie szczegółów proszę o kontakt mailowy. Szczegóły organizacyjne opublikujemy na Facebooku stowarzyszenia: facebook.com/PorozumieniedlaPragi.
Krzysztof Michalski
Porozumienie dla Pragi
Napisz do autora:
porozumieniedlapragi@gmail.com