Praski jarmark wielkanocny, nawiązujący do tradycji wileńskiego Kaziuka, odbędzie się 13 i 14 kwietnia na placu przed Bazyliką Najświętszego Serca Jezusowego na Kawęczyńskiej już po raz czwarty.
Kaziuk, Kaziuki – to nazwa jarmarku odpustowego, odbywającego się od czterystu lat w Wilnie, 4 marca, w dzień świętego Kazimierza. Początek wydarzenia historycy wiążą z uroczystością przeniesienia relikwii księcia Kazimierza Jagiellończyka, ogłoszonego świętym przez papieża Klemensa VIII, do kaplicy ufundowanej przez Zygmunta III Wazę i Władysława IV w katedrze wileńskiej. Uroczystość ta miała miejsce w 1636 roku i zjechało na nią wielu władców państw europejskich. Od tego czasu obchodzono rocznicę przeniesienia relikwii, a świętu kościelnemu towarzyszył jarmark na Placu Katedralnym, a od 1901 roku – na Placu Łukiskim.
Na jarmarku można było kupić takie wyroby, jak obwarzanki smorgońskie – ciężkie i twarde obwarzanki pieczone przez piekarzy w Smorgoniach, piernikowe, lukrowane serca, wyroby z wikliny i drewna, a także palmy wielkanocne, których tradycja plecenia jest na Wileńszczyźnie bardzo długa.
Kaziuki wileńskie obchodzone są obecnie w wielu miastach Polski, zwłaszcza tych, gdzie po wojnie trafiło najwięcej Polaków wysiedlonych z Wileńszczyzny i kresów wschodnich, a więc w Poznaniu, Szczecinie, Olsztynie i w Białymstoku.
Od 2016 roku Kaziuk odbywa się również na warszawskiej Pradze, jako że prawy brzeg Wisły zawsze był bliski kresom wschodnim. Praga, ze względu na obecność Dworców Petersburskiego i Terespolskiego łączyła stolicę ze wschodem Polski. To właśnie z obecnego Dworca Wileńskiego podróżowało się przed wojną do Wilna na Kaziuki. Podtrzymując tę wspaniałą tradycję, organizowany od czterech lat na Pradze-Północ Kaziuk Praski znakomicie wpisał się w kulturalny pejzaż stolicy i Mazowsza. Wydarzenie, którego data każdego roku jest inna, gdyż odbywa się zawsze na tydzień przed Świętami Wielkanocnymi, ma charakter otwarty i jest całkowicie bezpłatne.
Organizatorami wydarzenia jest Dzielnica Praga Północ m.st. Warszawy, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Parafia Rzymskokatolicka Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie, Oratorium im. św. Jana Bosko przy Bazylice NSJ w Warszawie oraz Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Warszawie.
Joanna Kiwilszo