Praga na urodzinowo

Pierwsza połowa lutego to tradycyjnie czas wielodniowego świętowania urodzin Pragi, najbardziej warszawskiej z warszawskich dzielnic. Punktem kulminacyjnym jest oczywiście 10 lutego, czyli rocznica (w tym roku 371.) nadania Pradze praw miejskich przez króla Władysława IV z dynastii Wazów.

O moc atrakcji i społeczny charakter urodzin, tak bliski specyfice Pragi, od lat troszczą się działające na Pradze Północ organizacje pozarządowe – Kolekcjonerzy Czasu, Towarzystwo Przyjaciół Pragi, Praskie Stowarzyszenie Mieszkańców „Michałów”, Fundacja Zmiana, stowarzyszenie Na Pradze, stowarzyszenie Gwara Warszawska oraz Porozumienie dla Pragi - które biorą na siebie ciężar wymyślenia formuły urodzin, rozreklamowania inicjatywy i włączenia do niej jak największej liczby lokalnych partnerów (restauracje i puby, placówki kultury, inne organizacje). W inicjatywę zawsze włączają się również pracownicy Muzeum Warszawskiej Pragi.

Odbywające się pod hasłem „Kto handluje, ten żyje” tegoroczne urodziny obfitowały w wiele ciekawych inicjatyw. Z pewnością jedną z ważniejszych była możliwość zwiedzania Centrum Edukacji i Historii Warszawskiej Straży Pożarnej, które mieści się w dawnych koszarach straży ogniowej przy Marcinkowskiego 2. Placówka wciąż jest w stanie organizacji, więc zwiedzanie podczas urodzin Pragi było jedną z nielicznych okazji, by zobaczyć, jak remontowany od wielu lat zabytek wygląda obecnie. W pamięć zapadną, nie tylko ze względu na poznane słówka, warsztaty gwary warszawskiej, które odbyły się w Domu Sąsiedzkim „Moje Szmulki” i Centrum Zarządzania Światem. Do hasła tegorocznych urodzin nawiązywały wydarzenia odbywające się w Muzeum Warszawskiej Pragi: promocja książki o Bazarze Różyckiego pod redakcją Marka Millera oraz wspólne odśpiewanie Pradze życzeń urodzinowych w towarzystwie Kapeli Praskiej. Podobnie jak w poprzednich edycjach, również w tym roku nie zabrakło spacerów. Po Szmulkach oprowadzał Krzysztof Michalski z PSM Michałów, a po Wileńskiej Piotr Stryczyński z Towarzystwa Przyjaciół Pragi. Historię praskich bazarów i ulicy Brzeskiej przybliżali z kolei przewodnicy z „Praskiej Ferajny”. Swoistą perłą w koronie tegorocznych urodzin było oprowadzanie przez historyków sztuki z Muzeum Warszawskiej Pragi po „praskim Loretto”, czyli zabytkowym kościele Matki Bożej Loretańskiej przy ul. Ratuszowej. To najstarszy zabytek Pragi i zarazem jedyny budynek pamiętający jej lokację. Urodziny nie kończą się 10 lutego. Wiele inicjatyw odbywać się będzie jeszcze w bieżącym tygodniu. Dodatkowo organizatorzy zachęcają do udziału w zbiórce produktów dla grochowskich kotów. Szczegóły na stronie urodzinypragi.pl

JO