Uroczysta gala w siedzibie Biblioteki Publicznej im. ks. Jana Twardowskiego przy ul. Skoczylasa 9, zakończyła drugą edycję warsztatów poetycko-teatralnych, zrealizowanych z Funduszu Animacji Kultury m.st. Warszawy w bibliotekach praskich.
Sukces ubiegłorocznych warsztatów poetycko-teatralnych „Czas na poezję – poezja na czasie” zachęcił autorki projektu, Annę Jędrzejczyk z Towarzystwa Teatralnego Pod Górkę i Beatę Bielińską-Jacewicz do opracowania ich drugiej edycji, tym razem, w nieco zmienionej formie, nawiązującej do obchodzonej w tym roku rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Warsztaty, których przedmiotem była poezja patriotyczna takich poetów, jak Juliusz Słowacki, Jan Lechoń, Krzysztof Kamil Baczyński czy Marian Hemar, a także twórczość własna uczestników, przeznaczone były dla osób indywidualnych oraz stowarzyszeń poetyckich i teatralnych z Pragi-Północ i Pragi-Południe.
Zajęcia, prowadzone przez aktora, a jednocześnie profesora Akademii Teatralnej w Warszawie, Stanisława Górkę i Monikę Świtaj w dwóch praskich bibliotekach, Bibliotece Publicznej im. ks. Jana Twardowskiego przy ulicy Skoczylasa 9 i w Bibliotece Publicznej im. Zygmunta Rumla przy ul. Maissnera 5, obejmowały m.in. emisję głosu i elementy wystąpień publicznych.
Efekty cyklu 7. spotkań zajęciowych mieliśmy okazję podziwiać 20 listopada, podczas Gali Poetyckiej, która odbyła się w siedzibie Biblioteki Publicznej Dzielnicy Praga Północ im. ks. Jana Twardowskiego przy ul. Skoczylasa 9. Własne utwory zaprezentowali: Wojciech Namysł, Irena Posiewko i Leszek Sobolewski, natomiast Zofia Cymerska wystąpiła w duecie z prof. Stanisławem Górką.
Laureaci warsztatów wykazali się wielkim talentem poetyckim i recytatorskim. Ciekawy był też wybór tematów oraz sposób ich przedstawienia. Każdy utwór w jakiś sposób nawiązywał do wydarzeń, dzięki którym możemy dziś cieszyć się wolnością. Przykładowo Wojciech Namysł w wierszu „Niepokorni” przypomniał młodych uczestników Powstania Wielkopolskiego, jednego z niewielu polskich zrywów patriotycznych zakończonych zwycięstwem, a mimo to stosunkowo rzadko opiewanego w utworach literackich.
Jeśli chodzi o wykonanie, to uwagę widzów przyciągnęła zwłaszcza sugestywna interpretacja Leszka Sobolewskiego poetyckiej rozmowy z powstańcem warszawskim, spotkanym w Parku Praskim. Krańcowo różna, liryczna recytacja Ireny Posiewko jej wiersza „Tu jestem” też spotkała się z wielkim uznaniem. Po prostu widać było, że wszystkich uczestników Warsztatów połączyła wielka pasja i miłość do poezji.
- Każde spotkanie było dla nas świętem - przyznała podczas gali współautorka „Drogi do wolności”, Beata Bielińska-Jacewicz. - Nie waham się nawet powiedzieć, że projekt ten zmienił tak moje życie, jak i życie uczestników warsztatów. Przynajmniej dwie osoby zdecydowały się pójść dalej drogą artystyczną.
Projekt „Droga do Wolności” zyskał uznanie Narodowego Centrum Kultury. Jako jeden z dwudziestu projektów z całej Polski został zaprezentowany 18 października na corocznej Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów w Centrum Kultury w Białymstoku. To duże wyróżnienie, zwłaszcza, że w tym roku prezentowane były projekty tak znanych i aktywnych ośrodków kulturalnych, jak Muzeum Narodowe w Krakowie czy Muzeum Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Galę II edycji warsztatów poezji patriotycznej „Droga do Wolności” w Bibliotece Publicznej im. ks. Jana Twardowskiego uświetnił spektakl „Piosenka w drodze do Niepodległej” w wykonaniu Stanisława Górki i Wojciecha Machnickiego, przy akompaniamencie Zbigniewa Rymarza. Usłyszeliśmy przegląd pieśni patriotycznych, od „Pieśni Konfederatów Barskich”, poprzez ulubioną „Kadrówkę” i „Przybyli ułani pod okienko”, po „Pierwszą Brygadę” i „Janek Wiśniewski padł”. Nie zabrakło też mniej znanych, humorystycznych utworów, jak „Pobór na dziewczynki”, „Leguny”, czy „Stasiek, Powiśla król”, a wszystko to, jak klamrą, spinały „Mury” Jacka Kaczmarskiego.
Projekt sfinansowany został z Funduszu Animacji Kultury m.st. Warszawy, programu przeznaczonego dla obszarów objętych rewitalizacją.
Joanna Kiwilszo