Niedługo zniknie pas zieleni wzdłuż ulicy Światowida na Tarchominie. Nie tylko z powodu poszerzenia jezdni. Na rogu Światowida i Myśliborskiej powstanie budynek mieszkalny mający 50 metrów wysokości.
Najpierw pojawił się billboard, teraz już grodzą płoty. Zmiany, zachodzące na rogu ulicy Światowida i Myśliborskiej z ciekawością i lekkim niepokojem obserwują tłumy ludzi, gromadzące się co rano na pobliskim przystanku tramwajowym, aby dwójką dojechać do metra. Do tej pory wiadomo było, że tereny po prawej stronie Światowida zarezerwowane są na dodatkową jezdnię głównej tarchomińskiej arterii.
Okazuje się, że nie do końca tak jest. Prawdopodobnie już dużo wcześniej, tylko tego nie mówi się tłoczącym się na przystanku lub stojącym w korkach ludziom, działki na rogu Myśliborskiej i Światowida przeznaczone zostały pod zabudowę. Może więc w tym centralnym punkcie osiedla powstaną wreszcie jakieś obiekty użyteczności publicznej, np. liceum, dodatkowa przychodnia zdrowia czy pływalnia? Nic z tych rzeczy. Powstanie tu kolejny budynek mieszkalny, na dodatek najwyższy w Białołęce.
Linia tramwajowa z Młocin na Tarchomin przyciągnęła deweloperów. Nagle tereny zajęte do tej pory przez parkingi i drobne usługi, stały się atrakcyjne. Przy Światowida buduje się więc na potęgę. Między ulicą Milenijną a małym Carrefourem firma Warbud buduje osiedle „Przy Ratuszu”, natomiast na wspomnianej wyżej działce na rogu Światowida i Myśliborskiej, warszawski deweloper Kompania Domowa ma zamiar postawić blok, którego jedno skrzydło będzie miało 15 pięter.
Na nasze pytanie, czy tak wysoka inwestycja nie kłóci się z obowiązującymi dla tego terenu przepisami, rzeczniczka urzędu dzielnicy Białołęka, Marzena Gawkowska odpowiedziała, że zgodnie z obowiązującym od 2012 roku planem zagospodarowania przestrzennego, w pobliżu skrzyżowania Światowida i Myśliborskiej mogą powstać bloki mieszkalne o wysokości do 6 pięter, na samym rogu jednak plan dopuszcza dominantę wysokościową do 50 metrów.
- Nie my wydaliśmy na tę budowę zgodę – dodała Marzena Gawkowska – tylko Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. Przy tak dużych inwestycjach dzielnica jest tylko jednostką pomocniczą.
A więc wreszcie będziemy mieć w Tarchominie wieżowiec. Kilka lat temu nasza gazeta zaangażowała się w walkę mieszkańców osiedla Winnica z firmą BARC, zamierzającą zbudować przy ulicy Modlińskiej dwa 30-piętrowe budynki. Wobec silnego protestu mieszkańców deweloper musiał zmienić projekt. Jednak wtedy nie było jeszcze ustalonego planu zagospodarowania przestrzennego dla Winnicy. W tym wypadku plan jest i zezwala na wysoką zabudowę.
Ciekawe, co na nową inwestycję powiedzą mieszkańcy zespołu bloków przy ulicy Myśliborskiej 85, którym wieżowiec Kompanii Domowej znacznie ograniczy widoczność od strony południa. Poza tym, lokalizacja na rogu Światowida powinna budzić wątpliwości także przyszłych lokatorów inwestycji. Co to za atrakcja mieszkać tuż przy ruchliwej trasie, w spalinach i w hałasie kursujących często tramwajów? Jedno jest pewne: tłok w tramwaju będzie jeszcze większy, a czas dojazdu z pracy do domu jeszcze się wydłuży.
JK