Człowiek, który działa ponad partyjnymi podziałami, ma wizje i jest konsekwentny w jej realizacji. Działa projektowo i jest nastawiony na cel. Wspólny cel! Tak w żołnierskich zdaniach można opisać sposób jego funkcjonowania. Kim jest Dariusz Kacprzak? – przypominamy sylwetkę burmistrza.
Warszawiak od pokoleń, absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim i prawa na SWPS w Warszawie. Studiował MBA w Prywatnej Wyższej Szkole Biznesu i Administracji. Uzyskał dyplom studiów doktoranckich z zakresu zarządzania na Akademii Leona Koźmińskiego. Samorząd zna od podszewki. Biznes także nie jest mu obcy. Posiada odpowiednie wykształcenie i zmysł, który sprawia, że niemożliwe staje się możliwe. Bezpartyjny, niepoddający się partyjnej dyktaturze. Został ostatnio szefem Bezpartyjnych Samorządowców w Warszawie. Pełnił funkcje zastępcy burmistrza Dzielnicy Praga Północ, a od czerwca 2017 r. piastuje stanowisko zastępcy burmistrza na warszawskiej Białołęce.
Jako zastępca burmistrza Pragi-Północ postawił sobie za punkt honoru poprawić jakość edukacji w dzielnicy, która niechlubnie zamykała rankingi. Ciężka praca przyniosła wymierne efekty - wyniki znacznie się poprawiły, przez lata nieremontowane placówki zyskały nowy blask, a pierwsza inwestycja oświatowa od blisko 40 lat doczekała się realizacji. Nowe przedszkole powstaje na obrzeżach Portu Praskiego. Dzięki jego staraniom udało się pozyskać dodatkowe środki w wysokości 6 mln zł na realizację tak ważnego projektu. Burmistrza poznała większość rodziców, bowiem jest to pierwszy i jedyny burmistrz, który spotkał się z radami rodziców i radami pedagogicznymi. Ponadto powołał Forum Rad Rodziców, które funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
W czerwcu 2017 r. został powołany w skład zarządu Dzielnicy Białołęka. Początek jego urzędowania to zastany kryzys, związany z budową pięciu placówek oświatowych: trzech przedszkoli – przy ul. Głębockiej, Ceramicznej i Myśliborskiej oraz dwóch szkół przy ul. Myśliborskiej i Warzelniczej. Dla Białołęki, dzielnicy najszybciej rozwijającej się pod względem przyrostu mieszkańców, dostęp do placówek oświatowych jest podstawową potrzebą. Niestety, generalny wykonawca utracił płynność finansową i roboty budowlane stanęły. Mało kto wierzył w szczęśliwy finał tej historii, ale burmistrz Kacprzak wraz z na nowo skompletowanym zespołem współpracowników, doprowadził do szybkiego przejęcia inwestycji od upadającej firmy, wykonano inwentaryzacje budów, wybrano nowych wykonawców, przeprowadzono proces inwestycyjny. Już dziś trzy placówki przedszkolne zostały uruchomione. W dwóch pozostałych trwają prace.
Inwestycje to nie jedyna bolączka Białołęki. Brak odpowiedniej infrastruktury od lat daje się we znaki mieszkańcom. Konsekwencja w działaniu sprawiła, że dotychczasowe dukty leśne powoli zaczynają wyglądać jak drogi na miarę stolicy. Pojawiają się też bezpieczne przejścia dla pieszych, doświetlone chodniki. Burmistrz Kacprzak wprowadził dzielnicowy program utwardzania dróg gruntowych oraz program poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na Białołęce. Po niecałym roku działania programu mieszkańcy już widzą pierwsze jego efekty.
Uchodzi za człowieka bardzo solidnego, odpowiedzialnego i skutecznego. Samorząd, jak sam mówi, jest dla niego pasją. To stąd światło w jego gabinecie pali się do późnych godzin nocnych.
Największym marzeniem burmistrza Kacprzaka jest osiągnięcie równowagi pomiędzy prawobrzeżną a lewobrzeżną Warszawą. W tym celu proponuje przede wszystkim budowę kolejnej linii metra, tym razem łączącego wszystkie dzielnice prawobrzeżnej Warszawy. Pożytek z takiego połączenia musi mieć zarówno Białołęka, jak i Targówek, Rembertów, Wesoła, Wawer i obie Pragi.
Pytany, co poza komunikacją chciałby zrobić, gdyby został radnym Sejmiku odpowiada, że od zawsze najważniejsza jest dla niego zmiana jakości nauczania. Edukacja młodych to inwestycja w przyszłość. Poza podejściem systemowym do edukacji, a także dbaniem o odpowiednie zaplecze do nauki, proponuje dofinansowanie stypendiów naukowych na rzecz najzdolniejszych uczniów oraz wsparcie dla nauczycieli.
Ważnym punktem programu burmistrza Dariusza Kacprzaka jest zapewnienie rozwoju programów pomocy dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin, a także budowa specjalistycznych i przyjaznych osiedli dla seniorów.
Dość dużo uwagi zamierza poświęcić kwestiom regulacji własności gruntów. Jest to o tyle istotne, że bałagan w tych sprawach powoduje problemy dla dużej grupy spółdzielców i wspólnot mieszkaniowych. Na ten problem zwrócił uwagę po rozmowach z burmistrzem Targówka – Sławomirem Antonikiem.
Najbliższe wybory zmienią Warszawę i Mazowsze na następne pięć lat. Warto więc mieć dobrego i skutecznego przedstawiciela w Sejmiku Województwa Mazowieckiego.
Dariusz Kacprzak w nadchodzących wyborach samorządowych kandyduje do Sejmiku Województwa Mazowieckiego z list Bezpartyjnych Samorządowców z okręgu nr 3, czyli z Białołęki, Targówka, Pragi Północ, Pragi Południe, Rembertowa, Wawra i Wesołej.