Ostatni cykl artykułów o dziwnych powiazaniach biznesowych głównego właściciela i członków zarządu firmy „Kenpol”, a mianowicie Ryszarda i Sebastiana Kędzierskich oraz Marka Bieleckiego - prominentnych radnych, którzy mandaty zdobyli z list PiS kończyliśmy artykułem „Rekiny” krążą w Porcie.
Kolejnym przykładem dziwnych powiązań wspomnianych panów jest sprawa terenów za torami, które do końca ubiegłego roku należały do Pragi Północ, a które od 1 stycznia 2018 r. stały się częścią dzielnicy Targówek. Chodzi konkretnie o działki od nr 1/1 do 1/16 z obrębu 4-18-05 o powierzchni 113 872 m2. Teren formalnie przynależał do dzielnicy Praga Północ, która jednakowoż nie miała do niego żadnego dojazdu. Właśnie - takie terytorium za torami. Właścicielem terenu był Skarb Państwa, a użytkownikiem wieczystym Polskie Koleje Państwowe S.A. W istniejących tam starych barakach funkcjonował m.in. prywatny dom opieki.
Teren ten jednak nie był zapomniany przez ludzi. Z racji bliskości położenia, gdy PKP podjęła decyzję o jego sprzedaży, zainteresowali się nim deweloperzy, a konkretnie firma Home Invest, która teren nabyła. Ponieważ jednak teren ten nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, inwestor wkrótce wystąpił do Urzędu Dzielnicy Praga Północ o decyzję o warunkach zabudowy. Jednocześnie dotarła do urzędu informacja, że z racji rozebrania przez PKP bocznicy kolejowej, stanowiącej granicę dzielnic Praga Północ i Targówek teren, o którym mowa, stanie się częścią tej ostatniej. Niemal od razu wystąpiły o to władze Targówka. Interwencję w tej sprawie natychmiast podjął Zarząd Dzielnicy Praga Północ. Swoją cegiełkę do tego dołożyła rada, która 15 września 2016 r. wyraziła stanowczy sprzeciw projektowanej zmianie granic. Uchwałę podpisał przewodniczący Kędzierski. Nie były to jedyne działania pana przewodniczącego w tej sprawie. 4 lipca 2017 r. rada dzielnicy podjęła stanowisko w sprawie przebiegu granic, podtrzymując swoją uchwałę z września 2016 r. Z inicjatywy przewodniczącego 6 listopada i 4 grudnia 2017 r. odbyły się konsultacje społeczne. Padały górnolotne słowa o pozbawianiu Pragi terenów inwestycyjnych, potencjalnych dochodów itp.
Konsultacje cieszyły się miernym zainteresowaniem. W tym czasie inwestor nie próżnował. Już 9 grudnia 2016 r. otrzymał decyzję o warunkach zabudowy nr 73/PrPn/2016, a potem kolejne dwie decyzje o warunkach zabudowy (nr 72/PrPn/2016, 55/PrPn/2017), jedno przeniesienie decyzji o warunkach zabudowy (nr 30/PrPn/2017) i dwa pozwolenia na budowę (nr 234/2017 i 235/2017) z grudnia 2017 r., czyli na kilka dni przed formalnym przekazaniem gruntów Targówkowi. Dziś inwestor planuje wybudować tam 2000 mieszkań w wysokich budynkach, które tak zachwala: „Gdy niebo przestaje być czarne, gdy noc zaczyna zamieniać się w dzień, nad horyzontem zaczyna unosić się kilkukondygnacyjny, nowoczesny budynek wielorodzinny o ciekawej i nowoczesnej architekturze, w skład którego wchodzić będą m.in. funkcjonalne i przemyślane mieszkania, garaż podziemny, w pełni zadbany dziedziniec, starannie przygotowany plac zabaw dla najmłodszych, doskonale zaprojektowana zieleń w częściach wspólnych. Na tym nie koniec, ponieważ inwestycję ,,Warszawski Świt’’ cechować będą również duże okna zapewniające odpowiedni dostęp do światła dziennego, idealnie dopasowane mieszkania z komfortowymi rozkładami, a także funkcjonalne lokale przystosowane do Waszych potrzeb. O wyjątkowej i przyjaznej atmosferze nie zapominając.”
Trudno powiedzieć, jakie były kulisy alkowy i dlaczego tak nerwowo na ostatniej sesji reagowali wszyscy trzej bohaterowie z „Kenpolu”, gdy radny Tondera zapytał o to, czy fakt, że firma „Kenpol” zarządza budynkami przy ulicy Krasińskiego 58 na Żoliborzu wzniesionymi przez firmę Home Invest, w których pomimo istnienia wspólnoty mieszkaniowej deweloper nadal jest udziałowcem, nie miał wpływu na decyzje podejmowanie w sprawie przez radę i zarząd dzielnicy i czy nie doszło w tej sprawie do manipulowania radą i radnymi, a także opinią publiczną. PiS jednogłośnie odrzucił wniosek o debatę w tej sprawie, a prowadzący obrady Marek Bielecki natychmiast zamknął sesję. Do dziś dumnie przed budynkiem Krasińskiego 58 powiewa flaga Home Invest, a na fasadzie informacja o administratorze - firmie „Kenpol”.
Red.