Społeczny obserwator

Budżet partycypacyjny. Dla Pragi

Druga połowa czerwca to od kilku lat czas głosowania na projekty zgłoszone przez mieszkańców naszego miasta w budżecie partycypacyjnym. Tradycyjnie już z tej okazji zachęcam do wzięcia spraw w swoje ręce i oddania głosu na inicjatywy, które uważają Państwo za cenne i które realnie mogą wpłynąć np. na poprawę przestrzeni najbliższej okolicy. Oczywiście, nie wypada nie zachęcać do głosowania na projekty zgłoszone w naszej dzielnicy, na Pradze Północ. Po etapie szczegółowej weryfikacji do etapu głosowania dopuszczono łącznie 67 projektów – 28 ogólnodzielnicowych, 20 w obszarze 1 (Nowa Praga i Pelcowizna) oraz 19 w obszarze 2 (Stara Praga, Szmulowizna i Michałów).

Oczywiście, wszystkie projekty zgłoszone przez mieszkańców są cenne i warte poparcia, ale że pula środków jest ograniczona (łącznie mieszkańcy decydują o wydatkowaniu 3 mln zł – po 1 mln na projekty ogólnodzielnicowe oraz obszarowe), to i ostateczny wybór projektów musimy zawęzić. Zachęcam przy tym do głosowania „pod korek”, czyli na tyle projektów, na ile pozwala zagłosować kwota dostępna w danym obszarze. W przypadku głosowania internetowego tego byśmy podczas głosowania zmieścili się w danej puli pilnuje system komputerowy, w przypadku głosowania na papierowej karcie to głosujący musi zliczać poszczególne kwoty – może to być nieco skomplikowane i zawsze istnieje ryzyko pomyłki, tak więc zdecydowanie wygodniej i szybciej jest oddać głos on-line.

Na co głosować? Jest wiele cennych i wartościowych projektów, alej ja planuję swój głos oddać tradycyjnie na projekty dotyczące poprawy estetyki przestrzeni publicznej. Takimi projektami z pewnością w puli ogólnodzielnicowej są projekty nr 5 (Więcej zieleni na Pradze vol. 2) i 6 (Zielone skwery sąsiedzkie), w obszarze 1 projekt nr 17, dotyczący stworzenia w Parku Praskim fontanny, a w obszarze 2 projekty nr 3 (Park kieszonkowy Białostocka/Radzymińska – etap 2), nr 4 (Zielone Szmulki), nr 17 (Praskie Zielone Skwery) i nr 19 (Zielona „mała” Radzymińska). Warto oddać też głos na projekty kulturalne, skierowane do wszystkich mieszkańców, np. projekty nr 13 i 20 w puli ogólnodzielnicowej, które przewidują realizację cyklu potańcówek plenerowych i pokazów kina plenerowego w wielu miejscach w naszej dzielnicy. Tradycyjnie warto też poprzeć projekty stworzenia czy doposażenia placów zabaw, a także inicjatywy dotyczące montażu ławek.

Niezależnie od tego, jakie projekty Państwo poprą, raz jeszcze zachęcam do głosowania w budżecie partycypacyjnym oraz namawiania do tego członków rodziny, znajomych, współpracowników. Póki co budżet partycypacyjny to jedyna okazja, kiedy mieszkańcy mają realny wpływ na to, co się zadzieje w ich najbliższej okolicy. I proszę mi uwierzyć, że warto z tej szansy skorzystać! Czas mamy do 30 czerwca br.

Krzysztof Michalski
Praskie Stowarzyszenie
Mieszkańców „Michałów”
Napisz do autora:
stowarzyszenie.michalow@gmail.com