Społeczny obserwator

Rozliczamy PIT w Warszawie

Już tylko kilka dni pozostało na rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2017 r., słynnego PIT. Aby rozliczyć podatek, większość osób zatrudnionych na umowę o pracę musi dostarczyć do swojego urzędu skarbowego w terminie do 30 kwietnia br. wypełniony formularz zeznania podatkowego (najczęściej PIT-37). Można to zrobić na różne sposoby, choć zdecydowana większość Polaków składa zeznanie podatkowe nie wychodząc z domu, przez internet.

Podatek od osób fizycznych stanowi podstawowe źródło dochodów naszego miasta. Według wstępnych prognoz w 2018 r. wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych mogą wynieść ok. 5,4 mld złotych - to prawie 1/3 budżetu Warszawy.

Dzięki tym środkom na przyzwoitym poziomie mogą działać m.in. szkoły, przedszkola czy żłobki, samorządowe instytucje kultury, w tym teatry i muzea, a także komunikacja publiczna.

Od wielu lat władze Warszawy zachęcają osoby pracujące i mieszkające w stolicy do rozliczania PIT właśnie tutaj. Dotyczy to szczególnie tych osób, które nie urodziły się w Warszawie, natomiast w różnych okolicznościach (studia, praca) związały się na stałe ze stolicą. Mimo faktycznego mieszkania w Warszawie takie osoby fiskalnie nadal są powiązane z miejscowościami, w których mieszkały na wcześniejszych etapach życia. Dzięki stosowaniu różnorodnych zachęt do płacenia w Warszawie podatków (najbardziej znaną jest „Karta warszawiaka”, dzięki której osoby rozliczające PIT w Warszawie otrzymują zniżki na bilety okresowe oraz szereg innych bonusów) przybywa warszawiaków, z każdym rokiem średnio o ok. 20 tys. osób. A wraz z takimi osobami zwiększają się wpływy do budżetu stolicy.

Rozliczenie podatku w Warszawie jest bardzo proste. Wystarczy przy wypełnianiu zeznania podatkowego za ubiegły rok, na pierwszej stronie, w części B, wpisać adres zamieszkania w Warszawie. Nie chodzi przy tym o meldunek z dowodu osobistego, ale o faktyczne miejsce, w którym aktualnie żyjemy.

Poza rozliczeniem PIT w stolicy zachęcam do jeszcze jednej rzeczy. Od wielu lat przy rozliczaniu podatku możemy odpisać 1% na którąś z organizacji pożytku publicznego. Status OPP mają różne organizacje charytatywne, ale i stowarzyszenia, lub fundacje zajmujące się edukacją obywatelską czy pracą z trudną młodzieżą. Takich organizacji nie brakuje na Pradze Północ. Warto o nich pomyśleć i przekazać właśnie na ich działania 1% podatku (który przy bierności podatnika, czyli braku odpisu, pozostanie do dyspozycji państwa).

Krzysztof Michalski
Praskie Stowarzyszenie
Mieszkańców „Michałów”
Napisz do autora:
stowarzyszenie.michalow@gmail.com