Co to jest słuchowisko, jak wygląda studio radiowe i czy łatwo być reporterem – tego wszystkiego mogły dowiedzieć się dzieci podczas kolejnych warsztatów z cyklu „Zostań praskim mistrzem” zorganizowanych w Galerii Wileńskiej.
W sobotę 14 kwietnia w Galerii Wileńskiej odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Zostań praskim mistrzem”. Tym razem chodziło o mistrza sztuki radiowej. Przestrzeń w strefie zabaw na drugim piętrze Galerii Wileńskiej zmieniła się w radiowe studio.
Warto przypomnieć, że Praga ma w tej dziedzinie bogate tradycje. To właśnie na Pradze, przy ulicy Małej, mieszkał prekursor polskiej radiofonii, inżynier Władysław Rabęcki, o którym zresztą nasza gazeta pisała w jednym z odcinków cyklu „Historia praskich rodów”. To również z Pragi, z małego studia przy ulicy Targowej 63, 16 marca 1945 roku nadano pierwszą powojenną audycję radiową. Nie można także zapomnieć, że niedaleko Galerii Wileńskiej, przy ulicy Ratuszowej 11 od prawie 90 lat działa Instytut Tele- i Radiotechniczny. Tak więc wybór tematu przewodniego dla warsztatów dla małych praskich mistrzów był jak najbardziej uzasadniony.
W programie warsztatów prowadzonych przez Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci odbyło się wiele interesujących zajęć. Uczestnicy warsztatów mogli umeblować własne studio radiowe, a przy okazji dowiedzieć się, jakie są niezbędne elementy, aby takie studio funkcjonowało. Urządzone studio to był pierwszy krok do stworzenia własnej marki radiowej, którą następnie trzeba było rozreklamować własnoręcznie stworzonym plakatem.
Każdy mógł wczuć się też w rolę gościa zaproszonego do studia i udzielić wywiadu dziennikarzowi RadiaPraga.pl. Z zebranych materiałów powstał interesujący reportaż, a na podstawie scenariusza opartego na popularnych wierszach Osieckiej, Tuwima i Brzechwy, uczestnicy warsztatów nagrali słuchowisko. Zarówno słuchowisko, jak i wywiady, będą emitowane w kolejne czwartki w Praskiej Audycji Sąsiedzkiej w Radio Praga, pomiędzy godziną 16-18.
Były też konkursy. Ogólnie wiadomo, że dla radiowca nie ma nic ważniejszego niż dobra dykcja, toteż mali radiowcy uczestniczyli w konkursach dla łamaczy językowych. Nagrody ufundował sklep Tiger. Dużą atrakcją wydarzenia był także quiz wiedzy radiowej, którego zwycięzcy zostali zaproszeni do Radia Praga, gdzie będą mogli poprowadzić własną audycję.
Joanna Kiwilszo