Warsztaty mistrzów w Galerii Wileńskiej

Kto chce zostać słynnym malarzem, rzeźbiarzem lub po prostu pragnie rozwijać swój talent plastyczny, ma w tym roku niepowtarzalną okazję uczestniczenia w cyklu warsztatów, prowadzonych przez znanych praskich artystów w Galerii Wileńskiej.

W ten nietypowy sposób Galeria Wileńska postanowiła włączyć się do obchodów 370. urodzin Pragi. We współpracy z lokalnymi ośrodkami kultury i artystami przygotowała serię ośmiu kreatywnych warsztatów pod hasłem „Zostań praskim mistrzem”. Zajęcia, poza świetną zabawą, mają przybliżyć dzieciom artystyczne oblicze Pragi i historię dzielnicy.

Pierwsze warsztaty odbyły się w sobotę, 10 marca, w specjalnie zaaranżowanej strefie praskiego mistrza na drugim piętrze Galerii Wileńskiej. Ich tematem były urodziny praskiej sztuki malarskiej. Zajęcia prowadziły Marzena Turek-Gaś i Kalina Jankowska ze Stowarzyszenia „Pracownie Twórcze Lubelska 30/32”. Marzena Turek-Gaś, malarka, designer, autorka unikatowych, wielkoformatowych obrazów malowanych za pomocą wrotek, gościła już na łamach naszej gazety przy okazji instalacji „Making White/Making Color”, prezentowanej w galerii fabs przy ul. Brzeskiej w 2007 roku. Tym razem, z projektantką biżuterii, Kaliną Jankowską, wcieliła się w rolę mistrza odkrywającego młode talenty.

Motywem przewodnim sobotnich warsztatów był mural Marzeny Turek-Gaś, który zdobi budynek przy Targowej 12.
- Tej pracy właściwie nie można nazywać muralem, bo stworzona została w dużej hali, na podłodze – wyjaśnia dzieciom artystka. – Dopiero później, jej poszczególne elementy zostały przetransportowane na róg Targowej i Skaryszewskiej i przez alpinistów umieszczone na ścianie kamienicy przy Targowej 12.  

Uczestnicy wydarzenia starali się odtworzyć na papierze wielobarwną płaskorzeźbę, przy czym interpretacje były całkowicie dowolne. W trakcie spotkania dzieci dostały też specjalne pudelka - „skrzynie skarbów” - zawierające plansze z kolorowankami, zagadki, animacje i gry. Podczas następnych, comiesięcznych wydarzeń, „wkładów” do pudełek będzie przybywać. Można je kolekcjonować, a później bawić się w domu.

Kolejne warsztaty, prowadzone przez twórców związanych z Pragą, będą dotyczyły różnych dziedzin sztuki: florystycznej, radiowej, użytkowej, rzemieślniczej, muzycznej i fotograficznej. Jedne zajęcie będą zaś poświęcone Wiśle.

Joanna Kiwilszo