Zobacz zabytkowy rękopis, który to potwierdza!
Oryginalny dokument, w którym król Władysław IV zgadza się na założenie naprzeciwko Warszawy miasta Pragi, od 10 lutego będzie można oglądać w praskim muzeum. Okazja jest ku temu doskonała – tego dnia mija bowiem dokładnie 370 lat od jego podpisania.
Rękopis to jedna karta pociemniałego pergaminu, na której wykaligrafowano w języku łacińskim ponad 20 równo rozłożonych wersów. Wyróżniającym się elementem jest kolorowe przedstawienie herbu Pragi. Całość wieńczy przymocowany na sznurku woskowy odcisk królewskiej pieczęci. Dokument w wielu miejscach nosi ślady zagięć, zabrudzeń i uszkodzeń. Możemy jedynie przypuszczać, że są to dowody zagrożeń, na jakie był narażony przez ostatnie prawie cztery stulecia. Ten skromny wygląd dokumentu skrywa wspomniane ważne królewskie słowa, a także liczne informacje o okolicznościach, w jakich „rodziła się” Praga.
Dokument, na co dzień przechowywany w warszawskim Archiwum Głównym Akt Dawnych, ze względów konserwatorskich rzadko jest wystawiany na widok publiczny. Ostatni raz zobaczyć go można było w 2014 roku, odwiedzając Archiwum w trakcie nocy muzeów. Nie mniej jednak na Pradze pojawi się przypuszczalnie po raz pierwszy od ponad 200 lat. Muzealnej wystawie będzie towarzyszyć tłumaczenie treści dokumentu z łaciny na język polski, drobne historyczne komentarze oraz dodatkowa oferta edukacyjna – wykłady, spacer i warsztaty (uwaga, część oferty jest płatna lub wymaga wcześniejszych zapisów – szczegółów należy szukać na stronie muzeumpragi.pl). Muzeum Warszawskiej Pragi jest również partnerem społecznej imprezy Urodziny Pragi 2018.
Adam Lisiecki
(Muzeum Warszawskiej Pragi)