O co chodzi z kaloryferem na Pradze?

W ramach Street Art Doping 2017 na praskiej kamienicy przy Równej 9 powstał kolejny mural przedstawiajacy wielki, przeskalowany kaloryfer. Notabene, obiekt westchnień wielu mieszkańców komunalnych praskich kamienic. Autorem dzieła pt. „Opór” jest hiszpański artysta Escif.

Escif jako jeden z nielicznych artystów na świecie skupia się tylko na pracy na ulicy, czy są to murale, czy niewielkie prace. Jak twierdzi, przeniesienie ich do galerii zabiłoby jego sztukę. Należy do grona twórców zaangażowanych. Na ulicach rodzinnej Walencji znajdują się dziesiątki jego dzieł, realizowanych często nielegalnie, poruszających ważne tematy społeczne, zawierających inteligentną krytykę kapitalizmu i konsumpcjonizmu. Escif słynie z przeskalowanych przedmiotów, które maluje na ścianach budynków. Escif wnikliwie poznał historię dzielnicy i miasta, odwiedził m.in. Muzeum Pragi i Muzeum Powstania Warszawskiego, dużo spacerował i obserwował, zanim zaczął pracę.

-  Warszawska dzielnica Praga była jednym z ośrodków oporu podczas drugiej wojny światowej . Niektóre budynki w tej dzielnicy mają historię wypisaną na swoich ścianach, widzimy na nich dziury po kulach oraz bombach. Te budynki przetrwały okupację nazistów, potem okupację sowiecką a teraz muszą zmierzyć się z nowa okupacją - kapitalizmem, który poprzez rewitalizację tego obszaru, próbuje zniszczyć stare fasady i rozpocząć proces gentryfikacji. „Opór” ma zagrzewać do stawiania oporu wobec globalizacji i przetrwania, tak jak wielki kaloryfer pozwala uporać się z ciężką zimą. – wyjaśnia Escif.

Jednak interpretacji jest znacznie więcej. – Podczas pobytu artysty rozmawialiśmy dużo o sytuacji geopolitycznej w Europie. Dla mnie tę pracę można też odczytywać w skali makro, to praca na temat bezpieczeństwa energetycznego, „Opór” to rzecz na temat Nord Stream 2 – mówi Przemek Dziubłowski z Fundacji Do Dzieła! – Ale każdy może tę pracę interpretować na swój sposób.

Zachęcamy też do odwiedzenia czasowej galerii Fundacji - Escape Rooms (do 31.10) przy Nowogrodzkiej 46, prezentującej dzieła artystów przełamujących w swojej twórczości sztuczną barierę pomiędzy street artem a głównym nurtem sztuki współczesnej. Na wystawie zobaczymy prace artystów: Cekas, Monstfur, Tomasz Górnicki, Nawer, Lump, Simpson i Wybuch Wielki. Kuratorem jest Jan Sętowski. Wystawę można oglądać: czw-pt 17-21, sb-nd 13-21. Finisaż: 31.10.2017 (wtorek) godz. 19. Projekt jest współfinansowany ze środków M.St. Warszawy.

BBJ,PD