Centrum Kreatywności Targowa już otwarte

Przy ul. Targowej 56 dobiegła końca rewitalizacja budynku i przebudowa podwórza kamienicy Mintera z 1867 roku, znajdującej się tuż obok Bazaru Różyckiego i Muzeum Warszawskiej Pragi. Koszt uruchomienia Centrum Kreatywności to blisko 30 mln złotych. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniosło blisko połowę tej kwoty.

W założeniu władz miasta Centrum Kreatywności Targowa ma przede wszystkim pełnić rolę inkubatora przedsiębiorczości dla start-upów sektora kreatywnego i być dla nich zapleczem technicznym oraz instytucjonalnym. Mianem start-upów określa się młode firmy, które od innych podmiotów gospodarczych odróżnia cel, którym jest nie tyle zysk, ile znalezienie sposobu na osiągnięcie stabilnego i systematycznego dochodu w oparciu o innowacyjne pomysły. W tym kontekście start-up to rodzaj eksperymentu, opartego na ciągłych zmianach. Wsparcie w Centrum obejmować będzie m.in. preferencyjne stawki czynszu, szkolenia i usługi doradcze oraz informacyjne.

Centrum, jako kolejny punkt na mapie Warszawskiej Przestrzeni Technologicznej, będzie miejscem spotkania sektora biznesu z przedstawicielami branż kreatywnych. Zostało wyposażone w nowoczesne pomieszczenia biurowe, przestrzenie konferencyjno-wystawiennicze, jak i strefy wypoczynku. Najważniejszą jego częścią będą jednak 33 pracownie twórcze, zapewniające sprzyjające warunki dla rozwoju innowacyjnych pomysłów przedsiębiorcom działającym m.in. w branżach: wzornictwa, mody, gier, architektury, filmu i wideo, muzyki, radio i TV, rzemiosła artystycznego, reklamy, fotografii.

Obiekt oferuje 6 sal konferencyjnych, powierzchnie wystawiennicze, czytelnię miejską, a na przeszklonym od góry dziedzińcem przestrzeń na wszelkiego rodzaju wydarzenia.

W trzy kolejne soboty października (1, 8, 15) mieszkańcy i przedsiębiorcy mieli okazję obejrzeć tę nową przestrzeń i skorzystać z bogatej oferty kulturalnej, w postaci m.in. spacerów z przewodnikiem po najbliższej okolicy, pokazów filmów, warsztatów, wystaw i dyskusji. Nowe miejsce cieszy się dużym zainteresowaniem prażan, jak i potencjalnych najemców. Obecnie poprawiane są niedoróbki wykonawcy – ostatnie opady ujawniły nieszczelności przy kominach, ale jeszcze w październiku ma się rozpocząć rekrutacja najemców pracowni i zainteresowanych wynajmem przestrzeni konferencyjno-wystawienniczych. Zarząd Mienia m.st. Warszawy wkrótce wyłoni operatora tego miejsca. Do 2017 roku miasto liczy na zapełnienie obiektu w 60%, potem przyrost kolejnych najemców ma wynosić ok. 10% rocznie.

Centrum Kreatywności Targowa ma być naturalnym uzupełnieniem Centrum Przedsiębiorczości Smolna - pierwszego miejskiego inkubatora w Warszawie. Jest również pierwszą z miejskich inwestycji, dedykowanych sektorowi kreatywnemu, ale nie ostatnią na Pradze. W następnych latach planowane jest otwarcie Centrum Kreatywności Nowa Praga. Przestrzeń usytuowana przy ul. Targowej 80 i Inżynierskiej 3 ma być udostępniona dla przedsiębiorców sektora kreatywnego, twórców kultury, mieszkańców, jak i wszystkich zainteresowanych rozwojem swojej kreatywności. Oba centra kreatywne na Pradze Północ są elementem Zintegrowanego Programu Rewitalizacji do roku 2022.

Kr.