Z okazji Międzynarodowego Dnia Inwalidy i Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych Oddział Rejonowy Warszawa Targówek Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów zorganizował 28 kwietnia spotkanie w Domu Kultury „Świt”. Oprócz członków związku przybyli liczni goście, m.in. przedstawiciele władz Targówka, Rady Warszawy, Okręgowego PZERiI, Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno”, Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Praga”, Ośrodka Pomocy Społecznej, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Społecznej Rady Kombatanckiej.
Prezes oddziału Witold Harasim przedstawił różne formy działania PZERiI na rzecz poprawy stanu zdrowia i sprawnego funkcjonowania koleżanek i kolegów. Za wspieranie tych działań podziękował samorządowi i władzom dzielnicy, OPS, SM „Bródno”, RSM „Praga”, SZPZLO Warszawa Targówek oraz placówce, w której odbywa się spotkanie.
„W statucie związku zapisana jest pomoc i życzliwość, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych, samotnych, nie radzących sobie w obecnej rzeczywistości” – przypomniał Janusz Czyż, prezes zarządu Oddziału Okręgowego w Warszawie PZERiI, dziękując organizatorom dorocznych spotkań na Targówku.
Uznanie wyrazili także wiceburmistrzowie: Małgorzata Kwiatkowska i Paweł Michalec, który stwierdził m.in.: „Patrząc na Waszą działalność nabiera się sił i optymizmu.”
Tradycyjnie, podziękowania i dyplomy otrzymały osoby, wyróżniające się aktywną działalnością. Z rąk Janusza Czyża i Witolda Harasima dyplomy otrzymali: Mariola Drzewińska, Adam Zawadil, Jacek Wojciechowski, Krzysztof Szczurowski i Henryka Barańska oraz Hanna Szczekutek, Andrzej Bąk, Halina Socha, Jerzy Niewęgłowski, Lucyna Mieczkowska, Kazimierz Grzeszczyk, Idzi Motyliński, Alina Pielak, Marian Kiełbasa, Danuta Michrowska, Krystyna Korpowska, Krystyna Jaskólska, Joanna Szczepaniak i Izabela Wierzbicka.
W drugiej części spotkania członkowie związku zaprezentowali swoje talenty artystyczne Zaczęło się od występu Koła nr 6, z solówką Witolda Harasima. „Wszystko o miłości” wyśpiewano solo, w duecie, a refren ostatniej piosenki – z udziałem całej sali.
Artyści z koła nr 10 wzruszyli publiczność „Piosenką o mojej Warszawie”, zespół „Praga to my” z koła nr 11 – wieloma piosenkami, m.in.: „Serduszko puka w rytmie cza cza” i „Bella bella donna” oraz tańcem. Dalszy ciąg miłości i marzeń przywołało koło nr 2, m.in. piosenką „Opowie ci wiatr”. Prezentujące się na scenie po raz pierwszy koło nr 4 połączyło w programie utwory własne i Jerzego Jurandota, potem zachęcało do wspólnego śpiewania „Niech żyją emeryci przez wiele długich lat” oraz „Tutaj na Bródnie – mój świat”.
„Cieszę się, że Targówek wyprzedził inne dzielnice” – powiedział poseł Michał Szczerba, przewodniczący powołanej niedawno, 27-osobowej sejmowej Komisji Polityki Senioralnej. Zachęcał do dalszej aktywności, zaprosił 6 czerwca na dzień Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Służewcu. Jesienią w Sejmie odbędzie się Parlament Seniorów.
Część artystyczną kontynuowała Teresa Witanowska z koła nr 5 wiązanką piosenek z puentą „Miłość ci wszystko wybaczy” oraz „Brzydula i rudzielec”. Chór z koła nr 1 zaczął występ poważnie – hymnem Unii Europejskiej, zakończył „My już piosenką pożegnamy was, niech ta piosenka zawsze łączy nas”.
K.