„Kosmos wokół nas” zagości w Warszawie

Fundacja Edukacji Astronomicznej i Centrum Badań Kosmicznych PAN rozpoczęły 2 kwietnia projekt edukacyjny „Kosmos wokół nas”. Projekt, którego celem jest promocja astronomii i wiedzy o badaniach kosmicznych, jest skierowany do trzech szkół warszawskich, m.in. w Białołęce.

„Kosmos wokół nas” będzie miał formę pikniku naukowego utrzymanego w żartobliwej konwencji, choć poruszane tematy będą bardzo poważne. Chodzi o to, by dzieci korzystały z wiedzy w swobodnej atmosferze i poznawały kosmos poprzez zabawę, interakcję i eksperymenty.

Pomysłodawcami pikniku są Paweł Z. Grochowalski, znany już Czytelnikom NGP z interesującego wywiadu i Ryszard Gabryszewski z Fundacji Edukacji Astronomicznej.   

Zajęcia i warsztaty w ramach projektu będą prowadzone przez doświadczonych animatorów fundacji i pracowników naukowych Centrum Badań Kosmicznych PAN, przez młodzież ze Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej  (w tym z Sekcji Rakietowej SKA) i przez członków Mars Society Polska.

Jest to już kolejna edycja projektu „Kosmos wokół nas”. Pierwszy raz impreza została zorganizowana w maju 2014 we współpracy z Zespołem Szkół nr 43 przy Kobiałki, z Centrum Badań Kosmicznych PAN, ze Stowarzyszeniem Moja Białołęka i z Centrum Edukacyjnym „Planeta Anuka”.

Ubiegłoroczny piknik odwiedziło blisko 1500 osób. Tak duże zainteresowanie astronomią i badaniami kosmicznymi utwierdziło Fundację Edukacji Astronomicznej w przekonaniu, że jest zapotrzebowanie na nietuzinkową prezentację zagadnień kosmicznych, trafiającą zarówno do dzieci, jak i do dorosłych.

Fundacja Edukacji Astronomicznej powstała w 2013 jako inicjatywa środowiska astronomicznego, stawiając sobie za cel edukację dzieci i młodzieży, jako że astronomia w postaci odrębnego przedmiotu jest nieobecna w polskiej szkole. Jedynie niewielki wycinek jej podstawowych zagadnień można znaleźć w programach nauczania przyrody, fizyki, chemii i geografii. Ponadto polska szkoła niemal w ogóle nie dostrzega problematyki badań kosmicznych, podczas gdy z ich wyników korzystamy na co dzień, np. w postaci nawigacji, telewizji satelitarnej, telefonii komórkowej, czy - bliżej ciała - w postaci ciepłych polarów, długopisów żelowych czy zup instant. Nieliczni mają tego świadomość.

Organizatorzy projektu „Kosmos wokół nas” mają nadzieję, że cykl pikników naukowych zmieni ten stan rzeczy i przybliży ich uczestnikom kosmos, który nie jest tak daleko, jak mogłoby się wydawać.                    

(egu)