Przychodnia dla Zwierząt

Ida

„Ida” - gratuluję twórcom, otworzyła we mnie wspomnienia. Warto obejrzeć, aby mieć swój pogląd. Przed 1939 dziadek mój, hallerczyk, kolegował się z Polakiem żydowskiego pochodzenia, przeznaczając jeden wieczór w tygodniu na wspólną biesiadę. Po 1945 nie miał z kim. Aliści, przyjaciel ojca, żołnierz AK po ujawnieniu, przez 2 lata był oprawiany przez ubeków żydowskiego pochodzenia. „Ida” to nienachalnie odkrywczy wniosek, że w każdym narodzie są kanalie i „gołębie”.

Nawracającą kanalią historii ludzkości są politycy totalitarni wraz totalitarnymi duchownymi. ”Ida” mnie ani nie antagonizuje, ani nie godzi. Czarno-biały pokaz pięknych slajdów. Bardziej mnie cieszy papież Franciszek, realizując tezy z Biblii, którą warto przeczytać, aby mieć swój pogląd.

W części weterynaryjnej wrócimy do trzustki. Jak wiadomo z poprzednich wykładów, trzustka odpowiada hormonalnie za wydzielanie insuliny i glukagonu. Także za wydzielniczość enzymatyczną, niezbędną do trawienia pokarmów. Wszystkie funkcje ujęte w jednym maleńkim narządzie. Utrata zdolności prawidłowego funkcjonowania uniemożliwia dobrobyt egzystencji.

Niedoczynność enzymatyczna polega na niedotrawieniu pokarmów. Przy zachowanym łaknieniu zwierzę jest wiecznie niezaspokojone. Stale głodne. Aliści nie syte po posiłku i chude. To, co powinno się wchłonąć poprzez kosmki jelitowe i śluzówkę dalszych części jelit i zasilić organizm we wszystkie potrzebne do życia składniki – nie wchłania się. Resztki w postaci nieprawidłowego wyglądu i konsystencji opuszczają przewód pokarmowy w postaci biegunki, zaparć i zmiany prawidłowego koloru i otoczek śluzu. Działanie zewnątrzwydzielnicze trzustki to czyste kwatermistrzostwo. Każdy enzym trzustkowy specjalizuje się w uzyskaniu glukozy, białka i tłuszczy do pojedynczej komórki, a dalej do tkanek i narządów. Brak trawienia pokarmu wywołuje głód metaboliczny, mimo obfitego stołu i apetyty.

Zaburzenie może pojawić się w każdym wieku. Może być także wrodzone. Najczęściej chorują szybko rosnące, duże rasy psów. Owczarki niemieckie, labradory, a także bull terriery i yorki.

Jakie są przyczyny?
Pokarm – saszetki, puszki, tania karma z supermarketów  i targów.
Pokarm – karmy suche zawierające duże ilości mykotoksyn, metali ciężkich, pestycydów.  
Szczepionki - zwykle z bardzo dużą ilością składników.
Szczepionki podawane w nieodpowiednich terminach lub zbyt często.

lek. wet. Zygmunt Kosacki