Muzeum Warszawskiej Pragi w ramach cyklu „Prawobrzeżni” zaprasza 19 marca (czwartek) o godz. 18.30 na spotkanie poświęcone rodzinie Majlertów, warszawskich ogrodników, właścicieli najstarszych tego typu przedsiębiorstw działających obecnie na terenie miasta. Ogrodnicy w Warszawie? Traktory na Marszałkowskiej? O historii rodziny, która od pięciu pokoleń prowadzi gospodarstwo rolno-ogrodnicze w prawobrzeżnym Marcelinie, opowie Ludwik Majlert.
Historia rodzinnej firmy rozpoczęła się w roku 1878, kiedy Wilhelm Karol Majlert kupił zaniedbany folwark w podwarszawskim Marcelinie (okolice obecnej ul. Marywilskiej na Białołęce), zamieniając go wkrótce we wzorowe gospodarstwo. Zasłynęło ono z pierwszego butelkowanego mleka dostarczanego do Warszawy, doskonałych szparagów, czy sukcesów w zakresie nowoczesnych metod melioracji gruntów. Kolejne pokolenia ogrodników znane były także ze swych naukowych i społecznikowskich pasji. Podtrzymujące tradycje rodzinne gospodarstwo Majlertów to wyjątkowe zjawisko w krajobrazie współczesnej Warszawy.
Prawobrzeżni - cykl spotkań poświęconych postaciom i rodzinom, których życie, aktywność, przedsiębiorczość związane były z prawobrzeżnymi dzielnicami Warszawy. Wśród nich są zasłużone osoby, zepchnięte na drugi plan dziejów naszego miasta, których dorobek jest częścią rzadko przywoływanej historii Pragi, Grochowa, Kamionka, Saskiej Kępy, Bródna czy Białołęki. Ich obecność zaznaczyła się w praskiej historii w rozmaity sposób, tak jak różnorodne były ich korzenie i sfery działalności. Spotkania odbywają się w każdy trzeci czwartek miesiąca w sali konferencyjnej Muzeum Warszawskiej Pragi przy ulicy Targowej 50/52 o godzinie 18.30. Wstęp wolny.
O rodzinie Majlertów obszernie pisaliśmy w NGP w numerze 12 z 13 czerwca 2007 r. w cyklu „Historie praskich rodów”.