Plac pełen zabaw

9 listopada plac Wileński zamienił się w targowisko, nad którym dominowała wielka estrada z ekranem. Wokół rozstawiono kilkadziesiąt kramów z rarytasami dla ciała i ducha. Cały teren otoczono barierkami, gwarantującymi bezpieczeństwo w bliskim sąsiedztwie ruchu tramwajowego, autobusowego i samochodowego.

Atrakcje artystyczne na scenie rozpoczęła Praska Orkiestra Dęta pod batutą Karola Węclewskiego. Po godzinnym koncercie, zebranych na placu powitali włodarze. Burmistrz Pragi Północ Piotr Zalewski nawiązał do rewitalizacji Pragi, m.in. Bazaru Różyckiego. Wiceburmistrz Edyta Federowicz zachęcała do zabawy do późnych godzin. Miłej zabawy życzyła wiceburmistrz Targówka Dorota Kozielska.

Dziennikarze Radia Kolor: Marta Januszewska i Sebastian Misiuk zapowiadali kolejne występy: chóru Tonika, Praskich Małmazyj, Hope4Street, CzessBand, Aidy, Kapeli Praskiej i niezwykłego pokazu ogni w wykonaniu artystów Teatru Akt. Między koncertami zapraszali na scenę widzów do udziału w konkursach, m.in. na temat nazw stacji II linii metra, rewitalizacji, zwierząt w praskim ZOO, patrona cerkwi, części Pragi oraz wyjątkowej rywalizacji: kto najdłużej, na jednym oddechu, będzie wypowiadał słowo „Praga”. Czas był mierzony, wyniósł od 7 do ponad 20 sekund. Najlepszy wynik osiągnęła pani Janka, II miejsce przypadło pani Marcie, która wkrótce zaczyna 90.rok życia.

Na Praskim Targu zaprezentowały się placówki kultury z Pragi i Targówka. Dom Kultury „Praga” zapraszał dzieci i dorosłych do tworzenia biało-czerwonych kotylionów na Święto Niepodległości. Dużym powodzeniem cieszyło się malowanie buzi; z tej oferty skorzystało ponad 60 dzieci.

Dom Kultury „Zacisze” przyciągał uwagę scenografią Bogusławy Ołowskiej. Prezentował szeroką ofertę zajęć i imprez w siedzibie przy ul. Blokowej, w tym po raz pierwszy organizowanego Kongresu Mężczyzn. 22 listopada odbędą się spotkania i rozmowy, powstanie portret współczesnego mężczyzny, nakreślone zostanie miejsce mężczyzn w kulturze i społeczeństwie.

Imprezę uświetnią występy Hanny Samson, Anny Milewskiej i Krzysztofa Daukszewicza.
Wśród publiczności krążyły Krety Metra i szczudlarze, zabawiający widzów grzebieniem i piłeczką na gumce. Można było porozmawiać z harcerzami z XVII WDH im. Jakuba Jasińskiego.

Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem prażan i nie tylko. Około południa przybyło wiele rodzin z dziećmi. W kilku miejscach zachęcano najmłodszych do wykonywania prac plastycznych.

Biblioteka Publiczna im. ks. Jana Twardowskiego prowadziła akcję „Książka za książkę”. W ciągu 4 godzin rozdano 150 książek, zastąpiły je dary.

W stoisku „Praga gada” Fundacji „Animacja” można było nabyć komiks, opracowany przez artystów grafików na podstawie wspomnień praskich seniorów, a także zapisać się na rozmowę, która posłuży do opracowania kolejnej książki. Chętni mogą zgłosić się telefonicznie na numer 730 303 025.

Z inicjatywy Warszawskiej Izby Turystyki, w programie Praskiego Targu znalazło się zwiedzanie Pragi, zorganizowane przez PTTK Mazowsze, z przewodnikiem Zbigniewem Muszyńskim. Do pierwszej tury wędrówki zgłosiło się ponad 30 chętnych, do drugiej i trzeciej – po ponad 50 osób. Na szlaku „Praga trzech kultur” znalazły się m.in.: Cerkiew prawosławna, Katedra św. Floriana, miejsce po synagodze, krzyż Pamięci Rzezi Pragi w 1794 roku, Dom Wychowawczy im. Bergsona, Liceum im. Władysława IV, rzeźba Andrzeja Renesa „Kapela Praska”.

Zapytani o wrażenia uczestnicy Targu mówili, że to „fajna impreza”, „ładne melodie”, „jest miło”. Wielu zauważyło, że można kupić dużo smakołyków; jedna pani żałowała, że nie ma tradycyjnego makowca. 4-letniemu Dominikowi podobała się otwarta tego dnia stacja metra, ale był ciekaw, kiedy będą tu jeździły pociągi.

Ze sceny często padały słowa zachęty do wspólnego śpiewania. Apel miał większy odzew u pań. Natomiast panowie wykazywali się większą aktywnością w tańcu. Na placu przed sceną powstał parkiet, na którym kilkanaście osób tańczyło w kręgu, w parach i solo. Skutecznie zachęcali partnerki do tańca panowie: Michał, Włodzimierz Lenarczuk i Janusz Wierzbicki.

Punktem, który rozruszał publiczność, zachęcił do tańca i klaskania, był występ „Future Folk”. Trzech zbójników zaprezentowało folklor góralski, m.in. piosenki: „Hej, bystra woda”, „Odjechałaś”, „Twarda skórę”, „Czerwona krew”, „Dukaty”. Koncert rozpoczęła i zakończyła „Morowa dziewczyna”.

Ostatnie słowo należało do słowo wiceburmistrz Edyty Fedorowicz, która podziękowała publiczności, że nie zawiodła i dobrze się bawiła.

Po godzinie 19. publiczność przeszła pod Centrum Handlowe Wileńska, na ścianie którego odbył się barwny pokaz laserowy. Przedstawiciel CHW zaprosił na wieczorne zakupy prezentów, z rabatami 20-30%.

K.
Fot. Andrzej Białowąs