Top - kultura 2014

Na Pradze kulturalnie, ciekawie, bezpiecznie...

Bieżący rok jest ubogaconą kontynuacją rozpoczętych programów zainicjowanych i organizowanych przez Zarząd Dzielnicy Pragi Północ. Od drugiej połowy 2012, przez rok 2013 – po rok bieżący były tworzone i realizowane nowe projekty kulturalne, adresowane do mieszkańców Pragi Północ.

W styczniu 2014 r. - przez cztery kolejne niedziele realizowaliśmy autorski pomysł wiceburmistrz Edyty Federowicz pt. „Jasełka w Praskich Parafiach”. Miał on na celu wydobycie z zacisza przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów - oraz publiczne wyeksponowanie na wielkiej scenie, jaką dla dzieci są kościoły parafialne - realizowanych przez nie spektakli jasełkowych. Impreza integruje mieszkańców i przyczynia się do kultywowania polskich tradycji. Jasełka’ 2014 - dla młodych aktorów pierwszą wielką sceną były właśnie parafie. I co warte podkreślenia, występy zawsze odbywały się przy kilkusetosobowej widowni. Współorganizatorem jasełek była Kuria Biskupia Diecezji Warszawsko-Praskiej.

6-10 lutego 2014 r. – „Urodziny Pragi” – to czterodniowy festiwal z okazji nadania Pradze przed 366 laty praw miejskich. Organizowany od 2007 roku i skierowany do mieszkańców dzielnicy i całego miasta (w różnym wieku), chcących poznać Pragę. Bogata oferta programowa: m.in. pokazy filmowe, spacery tematyczne, wykłady, koncerty praskich przed- i powojennych szlagierów cieszyły się wielkim zainteresowaniem.

7 marca 2014 r. - w Wielkim Poście, w Bazylice Najświętszego Serca przy ul. Kawęczyńskiej - koncert-misterium „Golgota Jasnogórska”, z tekstami Ernesta Brylla w wykonaniu Joanny Lewandowskiej i Marcina Stycznia. Wspaniały koncert w zadumie obejrzało ponad 800 osób.

27 kwietnia 2014 r. – w dniu uroczystej kanonizacji Wielkiego Papieża-Polaka Jana Pawła II, w Katedrze diecezji Warszawsko-Praskiej pw. Św. Michała Archanioła i Św. Floriana - po mszy celebrowanej przez ordynariusza diecezji abp. Henryka Hosera – około 850 mieszkańców Pragi, Warszawy i całej Diecezji Warszawsko-Praskiej miało okazję wysłuchać koncertu papieskiego „Pieśń o Bogu ukrytym” w wykonaniu Marcina Stycznia z chórami i zespołem.

11 maja 2014 r. – kolejny już „IX Jarmark Floriański”. Zainicjowana w 2005 roku przez Kurię Diecezjalną impreza plenerowa, jest z powodzeniem kontynuowana przez Zarząd Dzielnicy Praga Północ. Jej przebogaty program artystyczno-wystawienniczy, tym razem zorganizowany był w Parku Praskim. Impreza nawiązująca do tradycji ludowych odpustów (występy estradowe, parady orkiestr dętych, stoiska rzemiosł artystycznych, warsztaty i animacje dla dzieci), ale też kładące nacisk na pielęgnowanie praskich tradycji. Blisko 12-godzinna impreza przyciągnęła nie tylko prażan, lecz również mieszkańców całej stolicy.

Czerwiec-Lipiec-Sierpień 2014 r. – to druga edycja „Praskiego Lata”, ciesząca się dużym powodzeniem wśród mieszkańców dzielnicy, Warszawy i turystów. Te coniedzielne, rodzinne imprezy plenerowe w Parku Praskim – zainicjowane w roku ubiegłym przez wiceburmistrz Edytę Federowicz - znakomicie wypełniają lukę po znacznie zubożonej w okresie wakacyjnym ofercie kulturalno-rozrywkowej na terenie miasta. Stąd jej odbiorcami są nie tylko mieszkańcy prawo- i lewobrzeżnej Warszawy, ale też polscy i zagraniczni turyści. Rok temu jej nowatorski charakter był pewnego rodzaju improwizacją. Ale tegoroczna, bogata oferta - przygotowana przez Zarząd Dzielnicy i Wydział Kultury dla Pragi Północ - w jeszcze większym stopniu uwzględniała gusta i potrzeby uczestników imprez w różnych kategoriach wiekowych.

1 czerwca 2014 r. – Dzień Dziecka, od ubiegłego roku stał się dniem inaugurującym trzymiesięczny cykl rodzinnych niedzielnych imprez w Parku Praskim pn. „Praskie Lato”. W tym roku pod egidą Zarządu Dzielnicy Pragi Północ głównym organizatorem był północno-praski Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego. Charytatywna impreza plenerowa: ciekawa oferta rekreacyjno - rozrywkowa dla dzieci, młodzieży i rodziców, połączona ze zbiórką zabawek i upominków dla wychowanków Domu Samotnej Matki. Występy uczniów praskich szkół, pokazy taneczne i liczne koncerty.

8 czerwca 2014 r. – „Piknik Bezpieczne Wakacje’ 2014”- druga z cyklu „Praskiego Lata” impreza plenerowa w Parku Praskim, przeznaczona dla całych rodzin dotycząca bezpieczeństwa w czasie wakacji. Do udziału zaproszone były różne służby: m.in. medyczne, policja, WOPR, straż miejska i pożarna. Interesujący program edukacyjny i artystyczny. We wspólnej zabawie wzięło udział kilkaset praskich rodzin.

15 czerwca, 10 i 24 sierpnia 2014 r. – niedziele tematyczne „Praskiego Lata”: dni etniczne i kulturo-poznawcze: „Dzień Czeczeński”, „Dzień Indonezyjski” i „Dzień Hispańsko-Włoski” – był okazją do bliższego zapoznania się z kulturą prezentowanego kraju. Były atrakcje nie tylko artystyczne (koncerty, malarstwo, rzeźba itp.), ale i kulinarne. Ludzie biorący udział w wydarzeniu z zainteresowaniem integrowali się z przedstawicielami innych, często odległych i egzotycznych dla nas kultur.

27 czerwca 2014 r. – „V Noc Pragi”. „Tej nocy serce Warszawy bije po prawej stronie” – to wieczorny i nocny (zawsze w piątek) festiwal sztuki i różnych klimatów artystycznych, skierowany do mieszkańców stolicy. Wpisał się już na stałe w krajobraz miasta i w nim się zadomowił. Co roku z końcem maja ludzie dzwonią do Urzędu Dzielnicypo informacje na temat terminu i szczegółowego programu najbliższej „Noc Pragi”. W tę noc Praga Północ „ożywa kulturalnie”. A liczne prezentacje i animacje uliczne, pokazy, wystawy i koncerty w praskich klubach, galeriach, kawiarniach oraz w muszli koncertowej Parku Praskiego, a także nad Wisłą w klubie „LaPlaya” – przyciągnęły dziesiątki tysięcy rozbawionych mieszkańców Warszawy. Tej nocy atmosfera jest taka jak w Barcelonie. Nie ma podobnej imprezy na terenie miasta. Jej klimat jest rzeczywiście niepowtarzalny…

3 lipca-21 sierpnia 2014 r. – „Letnie Kino Praskie” - nowy projekt, cykl 8 czwartkowych projekcji filmowych w muszli koncertowej w Parku Praskim. Na plażowych leżakach, pod gołym niebem – jednorazowo uczestniczyło około 150-200 osób.

6 lipca br. – Festiwal „Summer Salsa” to warsztaty i pokazy taneczne dla dzieci i dorosłych w klubie „LaPlaya” nad Wisłą – radosna, wspólna zabawa do późnego wieczora.

6 lipca-31 sierpnia br. – „Letnie Spacery Praskie” – po rocznej przerwie kontynuowana inicjatywa organizowania wycieczek pieszych i rowerowych po Pradze Północ - przez 9 kolejnych weekendów dla mieszkańców dzielnicy, miasta oraz turystów krajowych i zagranicznych.

27 lipca 2014 r. – „Festiwal Disco Polo” w niedzielę „Praskiego Lata” cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Bawili się wszyscy – starsi i młodzi mieszkańcy. Plenerowe koncerty muzyki tanecznej w muszli koncertowej Parku Praskiego przyciągnęły mieszkańców stolicy i okolic.

3 sierpnia 2014 r. – Obchody 70. rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczęła uroczysta msza święta celebrowana w katedrze przez abp. Henryka Hosera. Galowy koncert pieśni powstańczych w wykonaniu artystów Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego. Potem rekonstrukcje potyczek ulicznych i walk powstańczych w Parku Praskim, pokazy mody okupacyjnej, militariów niemieckich i powstańczych. Bogaty program artystyczny, pieśni 1944 w wykonaniu „Kapeli Praskiej” i zespołów rockowych adresowane do słuchaczy w każdej kategorii wiekowej. Wśród zaproszonych gości byli kombatanci wojenni i byli powstańcy 1944 r.

30 sierpnia br. – „Zakończenie Praskiego Lata”. Podobnie jak podczas ubiegłorocznej edycji „Praskiego Lata” i tym razem 11-godzinna impreza w parku przyciągnęła tłumy. Dla każdego i w każdym wieku organizatorzy przygotowali coś atrakcyjnego. Od warsztatów i pokazów tanecznych, po prezentacje sportowe, rap i hip-hop, aż po kilkugodzinny koncert gwiazd pierwszego formatu.

28 września-2 listopada 2014 r. – to kontynuacja rozpoczętego w 2013 roku cyklu niedzielnych koncertów pn. „Praska Jesień w Świątyniach”. Z założenia są to 1-godzinne koncerty w parafiach Pragi Północ. W roku ubiegłym przeważał repertuar balladowo-jazzowy. Praską Jesień’ 2014 zdominowała muzyka klasyczna: od F. Chopina, K. Szymanowskiego, J. Brahmsa, po J. S. Bacha, G. B. Pergolesi’ego i W. A. Mozarta. Udało się zaprosić ze Szkocji, światowej klasy wirtuoza muzyki organowej Kevina Bowyera.

4 listopada 2014 r. – 220. rocznica Rzezi Pragi – co roku Zarząd Dzielnicy upamiętnia ten tragiczny dzień masowych mordów dokonanych przez wojska rosyjskiego generała Suworowa. Tym razem pamięci wymordowanej ludności Pragi poświęcony będzie koncert galowy w Katedrze Warszawsko-Praskiej w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Uroczystą mszę świętą celebrować będą ordynariusze obu Diecezji: J.E. kardynał Kazimierz Nycz i J.E. abp Henryk Hoser. Potem Marsz Pamięci ulicami Pragi pod Krzyż upamiętniający wydarzenie z 1794 roku.

W ostatni przed Bożym Narodzeniem weekend zorganizujemy ponownie – zainicjowaną w 2013 roku przez wiceburmistrz Edytę Federowicz – „Choinkę praską” i „Praską Żywą Szopkę”. Pierwsza z nich to sobotni, uliczny happening z udziałem Teatru Akt i Kapeli Praskiej - połączony z rozdawaniem przed L.O. im. Władysława IV prezentów dzieciom i rodzinom z naszej dzielnicy. W niedzielę zaś otwarcie „Praskiej Żywej Szopki”- połączone z poświęceniem przez abp. H. Hosera. Rozpoczyna je msza święta w katedrze, po niej koncert kolęd w wykonaniu Zespołu Mazowsze. Znakomity występ, żywe zwierzęta w szopie, radosne śpiewanie, darmowy, gorący bigos i Św. Mikołaj rozdający prezenty – taka przedświąteczna atmosfera w ubiegłym roku ściągnęła tłumy warszawiaków z obu brzegów Wisły. Wierzymy, że w tym roku będzie podobnie…

Zaprezentowana tu niepełna, choć niezwykle bogata i zróżnicowana oferta kulturalna realizowana w 2014 roku przez Urząd Dzielnicy Pragi Północ m.st. Warszawy adresowana jest głównie do mieszkańców naszej dzielnicy. Jednak z satysfakcją korzystają z niej również mieszkańcy innych części miasta i jego okolic.

Jesteśmy otwarci na sugestie i podpowiedzi mieszkańców, do których kierujemy naszą ofertę i efekt końcowy naszej pracy. Dzięki temu mogliśmy zrealizować ten nasycony atrakcjami program. Powodzenie wielu projektów zawdzięczamy partycypacji społecznej, dobrej współpracy m.in. ze szkołami, z wieloma środowiskami, artystami, przedsiębiorcami i organizacjami pozarządowymi działającymi na Pradze Północ. Niebagatelną i wartą podkreślenia rolę w realizacji naszych pomysłów z dziedziny kultury przez duże „K”, niewątpliwie odegrały też północno-praskie parafie. Bardzo pomocną okazała się dobra współpraca Zarządu Pragi Północ z hierarchią Kurii Biskupiej Diecezji Warszawsko-Praskiej. Wszystkim jesteśmy bardzo wdzięczni za współpracę i pomoc oraz za sprzyjający klimat. Bez niego i bez Was nasze inicjatywy trafiałyby w próżnię. Dzięki Wam nasza praca miała sens i przyniosła dobre i tak obfite owoce.

/ARB/
Materiał informacyjny Urzędu Dzielnicy Praga Północ