Każdy z nas nie raz miał do czynienia akwizytorami, którzy pukają do naszych drzwi o każdej porze, oferując wszystko począwszy od zapachów do samochodu, poprzez garnki, aż po ubezpieczenia i kredyty. Sprzedawcy chodzą od domu do domu, obiecując wyjątkowo korzystne oferty. Jeśli akurat mamy chwilę, próbujemy być mili, bo taka jest po prostu ich praca. W rzeczywistości w każdej grupie, również wśród ciężko pracujących handlowców mogą zdarzyć się czarne owce. Co zrobić, by nie dać się oszukać? Oto kilka porad, które pozwolą Wam uniknąć kłopotów.
Przede wszystkim, za każdym razem przed podpisaniem umowy przeczytaj ją w całości. Szczególną uwagę zwróć na to, co napisane jest najdrobniejszym drukiem. Wydaje się to oczywiste w rzeczywistości, jednak często wierzymy, że to jedna ze standardowych umów dla tego rodzaju usług i składamy podpis bez dokładnego zapoznania się z nią. Podstawowym błędem jest wierzenie na słowo przedstawicielom. Kiedy coś obiecują, najlepiej zapytać, gdzie taki zapis znajduje się w umowie. Powinniśmy być wyjątkowo czujni szczególnie wtedy, gdy przedstawiciel firmy nie daje nam do ręki umowy albo każe nam ją podpisać „jeszcze szybko przed wyjściem”. Najczęściej oznacza to po prostu, że ma coś do ukrycia.
Powinieneś również poprosić przedstawiciela o wizytówkę. Jeżeli wynikną jakieś problemy, będziesz mógł skontaktować się z jego pracodawcą w celu wyjaśnienia sprawy.
Pytaj o wszystko - to nie wstyd, że chcesz wiedzieć, na jakie warunki się zgadzasz i jakie korzyści osiągniesz dzięki zawarciu umowy.
Jeśli nie chcesz stać się ofiarą oszustwa, upewnij się, że wszystkie wypisane w umowie załączniki są rzeczywiście do niej dołączone. Co ważniejsze, sprawdź czy pomiędzy właściwie załączniki nie dodano umów na dodatkowe usługi finansowe, takie jak np. kredyty.
Na koniec upewnij się, czy w Twoich danych osobowych zawartych w umowie nie ma żadnych błędów, chociażby literówek oraz sprawdź, czy wszystkie wymagane pola w umowie są wypisane i podpisane przez obie reprezentowane strony.
Sprawdź dokładnie, czy wszystkie pola są uzupełnione. W innym wypadku nieuczciwa osoba może potem wpisać do umowy informacje, których nie chciałbyś tam zamieszczać.
Pamiętaj, że powinieneś mieć jeden egzemplarz umowy. W razie problemów będzie to jedyny dowód oszustwa. Drugi zostanie zabrany przez przedstawiciela.
- Od czasu liberalizacji rynku energii wielu sprzedawców zaczęło działać za pośrednictwem przedstawicieli handlowych, bo to najlepszy sposób, aby uświadomić społeczeństwo, że mają inny wybór niż najwięksi dostawcy energii na rynku. Większość z nich nie ma nic do ukrycia; jednak ci, którzy oferują ukryte koszty ubezpieczenia albo dodatkowe pakiety, sprawiają, że ludzie nie ufają takim firmom jak nasza. U nas nie ma żadnych ukrytych kosztów, ale wiem, że takie przypadki się zdarzają i dlatego należy dokładnie czytać wszystkie umowy przed podpisaniem - wypowiada się David Vinka, członek zarządu Energie 2.
Będąc ostrożnym przy podpisywaniu umowy możesz uniknąć wielu problemów. Być może pomyślisz, że nie warto w ogóle otwierać drzwi przedstawicielom handlowym, jednak w rzeczywistości nie musisz się ich bać. Oferują czasem bardzo korzystne oferty. Firmy wybierają taki sposób sprzedaży, ponieważ niektóre produkty lub usługi najlepiej jest sprzedawać bezpośrednio u klienta, żeby mógł wybrać najbardziej korzystną dla siebie ofertę. Działając według naszych porad możesz tylko zyskać!