Dziewiąta edycja Jarmarku Floriańskiego, 11 maja, była trzecią, zorganizowaną przez Urząd Dzielnicy Praga Północ w Parku Praskim. W samo południe wszystkich gości serdecznie powitała wiceburmistrz Edyta Federowicz. Zapytana o największe atrakcje 10-godzinnego programu, powiedziała nam: „Wszystkie atrakcje dostosowane są do potrzeb mieszkańców. Wsłuchaliśmy się w ich głosy; jest coś dla dzieci i coś dla dorosłych. Każdy znajdzie dla siebie coś szczególnego”.
Podobnie jak w roku ubiegłym, najpierw był koncert Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Nadarzyna pod batutą Mirosława Chilmanowicza. Drugą godzinę wypełnił pokaz tańców i śpiewów czeczeńskich w wykonaniu zespołu „Dzieci Sintaru” z Ośrodka Samopomocy Uchodźców Sintar. Kolejna atrakcja przyciągnęła przed scenę dzieci, które mogły z bliska zobaczyć i posłuchać Aidy – piosenkarki i kompozytorki, znanej z programu telewizyjnego Mini Mini. Uwagę dorosłych ponownie skupiły „Warszawiaki”, piosenkami i dialogami o szemranych typach przedwojennej starej Pragi.
Na kolejny punkt programu niecierpliwie czekali uczestnicy konkursu fotograficznego „Praga w zbliżeniu”. Laureatami zostali: Mariusz Sokół (nagroda główna), Marianna Sowińska (II), Anna Tomczyk (III), Adrian Gajewski (wuróżnienie).
Kulminacyjnym momentem Jarmarku było wręczenie Florianów. W tym roku zarząd dzielnicy uhonorował statuetką Floriana arcybiskupa Henryka Hosera i Hufiec ZHP Praga Północ im. „Wigierczyków”.
W uzasadnieniu przypomniano, że mianowany 24 maja 2008 roku na biskupa warszawsko-praskiego abp Henryk Hoser aktywnie angażuje się w działania w sferze dziedzictwa narodowego, kultury, pomocy społecznej, ochrony życia i zdrowia. Troszczy się o zachowanie i konserwację zabytkowych obiektów religijnych. Wspiera biednych i potrzebujących pomocy mieszkańców prawobrzeżnej Warszawy, poprzez działające już prawie przy każdej parafii parafialne zespoły Caritas. Dzięki wsparciu ks. arcybiskupa istnieją diecezjalne środki przekazu: Radio Warszawa 106,2 Fm oraz tygodnik „Idziemy”. Aktywizuje mieszkańców poprzez parafialne rady duszpasterskie.
W imieniu abp. Hosera statuetkę Floriana odebrał infułat Lucjan Świeszkowski; dla Hufca ZHP Praga Północ - jego komendant Michał Kazembek.
Historia Praskiego Hufca ZHP zaczyna się w roku 1918, gdy utworzyli go członkowie Stowarzyszenia „Wigry”. W latach międzywojennych hufiec rozkwitał, w okresie stalinowskim został zdelegalizowany, w III RP – wprowadzony w szeregi chorągwi stołecznej. Obecnie działa na terenie Pragi Północ, Targówka oraz Marek; skupia ok. 1300 harcerzy w 12 szczepach. Organizuje różnorodne kursy, wycieczki, zloty, zbiórki polowe i obóz letni. Współpracuje z urzędem Pragi Północ i Domem Kultury „Praga”, włącza się w imprezy adresowane do mieszkańców dzielnicy, współorganizuje Wielki Finał Świątecznej Pomocy.
Drugą część artystycznego programu Jarmarku rozpoczął Kabaret Moralnego Niepokoju. Potem Warszawska Izba Turystyczna nagrodziła zwycięzców konkursu o Warszawie. Do aktywności tanecznej zachęcali na scenie miłośnicy Zumby – amatorzy, uczestnicy zajęć, prowadzonych przez Agnieszkę Fertel. W finale wystąpiły: Kapela Praska pod dyrekcją Czesława Jakubika i Future Folk – zespół, łączący muzykę taneczną z góralszczyzną.
Już przed oficjalnym rozpoczęciem Jarmarku, w alejkach i wokół Muszli Praskiej czynne były kramy z atrakcjami dla oka i podniebienia, m.in. lokalnymi przysmakami, a także wiele atrakcji dla dzieci: dmuchane miasteczko, ściana wspinaczkowa. Pod namiotem Szpitala Praskiego można było zmierzyć ciśnienie i poziom cukru we krwi. Kilka partii propagowało swoich kandydatów na europosłów.
Najwytrwalsi uczestnicy Jarmarku opuścili Park Praski po godzinie 22. Patronat nad imprezą objęli: Alicja Dąbrowska – poseł na Sejm, Adam Struzik – marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Polska Organizacja Turystyczna i Warszawska Izba Turystyki.
K.