W ramach projektu „Artystyczna Tarchomińska 2014”, 4 kwietnia, w Galerii N’69, odbył się wernisaż wystawy i spotkanie z artystą, Adamem Borowym.
Ruszyła tegoroczna edycja projektu Fundacji Artbarbakan „Artystyczna Tarchomińska”. Projekt, współfinansowany przez m.st. Warszawa Dzielnica Praga-Północ, jako inicjatywa na rzecz ożywienia kulturalnego Pragi, obejmuje cykl 8 wystaw, które odbędą się w okresie od kwietnia do grudnia w Galerii N’69 przy ul. Tarchomińskiej 9. W ramach cyklu zaprezentowane zostaną dzieła artystów z różnych środowisk twórczych, tak akademickich, jak i niezależnych.
Projekt „Artystyczna Tarchomińska 2014” otwiera wystawa malarstwa Adama Borowego. Urodzony w 1972 r. w Sokołowie Podlaskim, absolwent Liceum Plastycznego w Nałęczowie, w 1998 r. uzyskał dyplom na Wydziale Wychowania Plastycznego ASP w Poznaniu. Uczestnik wielu wystaw i pokazów w Poznaniu i w rodzinnym Sokołowie, mieszka i pracuje jako nauczyciel w Kosowie Lackim. Od dawna związany z Fundacją Artbarbakan, brał udział w licznych, organizowanych przez nią imprezach artystyczno-wystawowych. Między innymi był współtwórcą spektakularnej akcji artystycznej na Placu Zamkowym w Warszawie (Artbarbakan 2001), polegającej na malowaniu wielkoformatowego obrazu na oczach przechodniów. Brał też udział w projekcie „Artyści z Mazowsza” oraz w pokazach plenerowych malarstwa na murach obronnych przy Barbakanie. W latach 2005-2007 brał udział w wystawach i plenerach w ramach imprez „Praskie Spotkania z Kulturą” w Warszawie.
Na obecnej wystawie w Galerii N’69 zaprezentował szereg obrazów inspirowanych filozofią Wschodu, a szczególnie jogą. Realizm miesza się tu z fantastyką. Postacie przedstawione na tle pięknych, lecz nienaturalnych krajobrazów, sprawiają wrażenie bohaterów zamorskich legend czy duchowych wizji.
- Zródłem natchnienia są dla mnie twarze moich uczniów z gimnazjum, które maluję na podstawie fotografii – wyznał Adam Borowy. – Twarze, które mnie zaintrygowały przenoszę w różne krajobrazy, niekoniecznie w Polsce, bawię się scenerią, czasem łączę różne techniki, uzyskując efekt trójwymiarowości.
Dużą rolę w malarstwie Adama Borowego odgrywa światło i gra cieni. To one sprawiają, że zwykłe pejzaże, przedstawiające kamienistą ścieżkę w Tatrach czy nadmorskie wydmy, nabierają jakby innego wymiaru, wywołują trudne do zdefiniowania wrażenia. Pełne symboli obrazy Adama Borowego naznaczone są bliską surrealizmowi tajemniczością.
- Interesuje mnie harmonizowanie przeciwieństw – tłumaczy artysta. – Moim celem jest osiągnięcie duchowej równowagi, spokoju; dlatego sięgam do filozofii wschodu, jogi i różnych religii.
Uważny widz znajdzie niekiedy w obrazach prezentowanych w Galerii N’69 nawiązanie do twórczości Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Alberto Giacomettiego czy Jerzego Dudy-Gracza, jednak prace Adama Borowego są niepowtarzalne i zupełnie wyjątkowe.
Można się o tym przekonać jeszcze jedynie przez dwa dni, bowiem wystawa malarstwa Adama Borowego z cyklu „Artystyczna Tarchomińska” w Galerii N’69 przy ul. Tarchomińskiej 9 czynna jest do 18 kwietnia. Osoby zainteresowane zwiedzeniem ekspozycji proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny z fundacją Artbarbakan, tel.: 501 013 835 lub 500 791 681.
Joanna Kiwilszo