Muzeum Pragi zaprasza do konsultacji

Seria kontrowersyjnych posunięć nowej dyrekcji Muzeum Historycznego w jego oddziale - Muzeum Warszawskiej Pragi spowodowała sprzeciw miłośników Muzeum Warszawskiej Pragi po obu stronach Wisły. Darczyńców dotknęła nagła decyzja o wywiezieniu ich pamiątek, źle wróżył na przyszłość także brak komunikacji nowej dyrekcji z zespołem tworzącym muzeum, który zaskarbił sobie zaufanie mieszkańców, gotowych bronić muzeum takim, jakie ono jest.

Podczas spotkań z praskimi radnymi i organizacjami społecznymi, jakie miały miejsce w kwietniu, ogłoszenie konkursu na projekt ekspozycji muzealnej dyrektor Muzeum Historycznego m.st. Warszawy Ewa Nekanda-Trepka określiła jako priorytetowe w działaniach muzeum w najbliższym czasie. Dwukrotnie organizowane konkursy nie przyniosły spodziewanego rozstrzygnięcia i zostały unieważnione. Niestety, czas nagli. Jeśli sprawdzą się optymistyczne plany zakończenia budowy Muzeum Warszawskiej Pragi, którą prowadzi Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta, prace konstrukcyjne zostaną sfinalizowane wraz z końcem roku. Dlatego konkurs na ekspozycję miał być ogłoszony do końca maja, żeby móc go rozstrzygnąć jesienią, a poprzedzać go miały konsultacje społeczne. Tego terminu nie udało się jednak dotrzymać.

W ostatnich dniach maja opublikowano na stronie Muzeum Warszawskiej Pragi długo oczekiwany komunikat. Czytamy w nim: „Odpowiadając na olbrzymie zainteresowanie losami przyszłej siedziby muzeum, na początek proponujemy od połowy czerwca br., serię konsultacji społecznych w formie spotkań, na temat przyszłego sposobu aranżacji muzeum, zanim zostanie ogłoszony konkurs na projekt ekspozycji. Naszym zamiarem jest włączyć do materiałów konkursowych cenne uwagi środowisk prawobrzeżnej Warszawy. Miejsca spotkań z datami zostaną ogłoszone niezwłocznie po potwierdzeniu ich udostępnienia, na naszej stronie internetowej, a także poprzez indywidualne zaproszenia.”
Aleksandra Czyżewska, koordynatorka Muzeum Warszawskiej Pragi, próbując zatrzeć złe wrażenia zapewnia, że bardzo zależy jej na nadaniu społecznego charakteru planowania i realizacji przyszłej siedziby. Muzeum ma być miejscem spotkań mieszkańców i instytucji kultury oraz forum dyskusji na temat tożsamości prawobrzeżnej Warszawy.
Podczas konsultacji, których terminów należy szukać na stronie www.muzeumpragi.pl, zostanie przedstawiona propozycja programu muzeum, założeń do scenariusza wystawy, a jesienią projekt ekspozycji, jeszcze przed jej realizacją.

Aby umożliwić udział w konsultacjach także tym, którzy nie dotrą na spotkania, na stronie internetowej muzeum będzie umieszczony projekt założeń do scenariusza, do którego uwagi będzie można zgłaszać do końca czerwca, również drogą mailową na adres: muzeum.pragi@mhw.pl.

Jesteśmy bardzo ciekawi, jak konsultacje społeczne sprawdzą się w muzealnictwie i czy pomogą w poprawie atmosfery wokół tego miejsca, które dzięki pracy wspaniałego, oddanego sprawie zespołu, stworzonego przez Jolantę Wiśniewską zaskarbiło sobie tak liczne grono przyjaciół i współpracowników. Oby ten społeczny kapitał nie został zaprzepaszczony.         

Kr.