Najmłodsza była 7-letnia Klaudia Cudny, najstarszy – 76-letni Władysław Majorkiewicz. 11 maja 80-osobowa grupa rowerzystów w kamizelkach odblaskowych z logo Klubu Rowerowego „Trybik”, pod eskortą policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego i asystą strażników Straży Miejskiej wyruszyła sprzed siedziby Zespołu szkół nr 45 przy ul. Jagiellońskiej. Jechali ulicami: ks. Kłopotowskiego, Sierakowskiego, mostem Śląsko-Dąbrowskim, przez plac Bankowy, ul. Elektoralną i Jana Pawła II, al. Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, przez rondo Waszyngtona, ulicami: Francuską, Paryską i Wersalską, na Wał Miedzeszyński.
Po ok. półtorej godziny korowód dotarł do Centrum Ogrodniczego „Wrzos”, gdzie odbył się piknik na rozpoczęcie sezonu rowerowego. Prezes „Trybika”, Paweł Paczek serdecznie powitał członków Klubu, wychowanków Środowiskowych Ognisk Wychowawczych TPD, uczniów ZS nr 45 i gości. Podziękował właścicielowi „Wrzosa” Markowi Markowskiemu. Minutą ciszy uczczono pamięć Marcina Paczka i Romana Tarajdy.
Uczestnicy rajdu ochoczo zabrali się do poczęstunku: kiełbasek i kaszanki z grilla, potem słodyczy i napojów. Po tej dawce energii można było rozpocząć program sportowo-rekreacyjny. Tomasz Ciszewski poprowadził zawody w grze, zwanej baccio. Zawodnicy wrzucali na boisko bile o różnych kolorach, starając się umieścić je jak najbliżej białej bili. Po 4 rundach najlepsi okazali się: Michał Krystman, Grzegorz Grzesiak i Alicja Orlikowska. Obok trwała rywalizacja w rzutach kołem ratunkowym.
Na zainteresowanych wczuciem się w rolę kierowcy czekał samochód policyjny z migającymi światłami i sygnałem dźwiękowym. Można było także pobawić się z Wagatem – psem policyjnym i porozmawiać z jego opiekunem mł. asp. Andrzejem Koskiem. Ze względu na pogodę nie udało się zrealizować zaplanowanego malowania i rysowania „Bezpiecznego rowerzysty”.
Na zakończenie zwycięzcy konkurencji otrzymali kaski i oświetlenie rowerowe, pozostali – deski do pływania. Fundatorami nagród byli: firma rowerowa Wheeler, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego – Wydział Kultury, Promocji i Turystyki. Poczęstunek ufundował Carrefour Wileńska.
„Zmieniając miejsce spotkania osiągnęliśmy sukces, choć ze względu na pogodę nie odbyły się konkurencje edukacyjne i przyrodnicze” – ocenił Paweł Paczek. W organizacji pikniku dużą pomoc okazała Anna Zielińska, w pracach przygotowawczych i zamykających imprezę – Małgorzata Paczek.
Brak konkurencji przyrodniczych rekompensowało oglądanie pięknych kwiatów, roślin iglastych i liściastych na terenie Centrum Ogrodniczego oraz upominki od tej firmy. Wszyscy otrzymali doniczki z kwitnącymi tulipanami oraz „Ogrodniczy Elementarz 2013”. Z wkładki „Ogrodnicze inspiracje” można się dowiedzieć na przykład, że rośliny sadzone lub siane tuż przed pełnią księżyca (najlepiej na 2 dni) dają większe i lepsze plony.
Centrum Ogrodnicze przy ul. Wał Miedzeszyński 590 działa od 1996 roku. Na pytanie, dlaczego nazywa się „Wrzos”, Marek Markowski odpowiada: „Ten kwiat się podoba!”. Dlaczego tu ciągle gra muzyka? „Bo to dobrze wpływa na rozwój roślin”.
Wszystko wskazuje na to, że otwarcie sezonu rowerowego 2014 „Trybik” zorganizuje w tym samym miejscu.
W kalendarzu na rok bieżący ma wiele ciekawych imprez, np. 25 maja wycieczkę rowerową „Prom na Wiśle. Tarchomin”; 8 czerwca - rajd Kampinoski; 16 czerwca - rajd do miejscowości Górki; 21 czerwca – rajd nad Zegrze; 11 – 14 sierpnia – rowerowa pielgrzymka do Częstochowy.
Klub Rowerowy „Trybik” jako pierwszy w Polsce prowadzi doszkalającą szkołę rowerową dla dzieci i młodzieży szkolnej. W niedziele w Parku Praskim odbywają się zajęcia z bezpieczeństwa poruszania się rowerem po ulicach, po drogach rowerowych i polnych. Uczestnicy mają możliwość zdania egzaminu na kartę rowerową lub motorowerową.
Więcej można się dowiedzieć na www.klubtrybik.cba.pl i na FB „Trybika”; kontakt telefoniczny 604 051 843.
K.