Przychodnia dla Zwierząt

Powstanie Warszawskie a Poczta Główna

Proszę Szanownych Państwa 1 sierpnia w świadomości każdego Polaka to chwila ciszy i zadumy nad tymi, którzy gasząc dobrowolnie swoją młodość, próbowali zapalić w narodzie ostatni płomień na cześć wolności. Kosztowało.

Po latach, po okrągłym stole, nie zobaczyliśmy już takiego masowego poświęcenia i szlachetności. Dym, kadzidło, kontrakt, kasa i kreska. Dewaluacja, jak usługi Poczty, której warszawska Główna nie posiada nawet toalety dla klientów.

Ostatnio mamy gorące dni i chętnie wyruszamy na spacery ze zwierzakami. Upał i zwiększony wysiłek sprzyjać będą ujawnianiu się chorób serca i układu krążenia. Zmniejszony dystans pokonywany dotąd sprawnie i z przyjemnością, zasinienie jeżyka i błon śluzowych, odpoczywanie lub niepokój w stanie spoczynku lub wręcz omdlenia to typowe objawy.

Choroba serca może przybrać dwie zasadnicze postacie. Niewydolność lewo-lub prawosercowa. W zaburzeniu pracy mięśnia sercowego jedna z jego stron okazuje się słabsza. Oczywiście, skutkuje to specyficznymi objawami. Niewydolność prawej komory i prawego przedsionka skutkuje zwolnionym przepływem krwi przez organy jamy brzusznej i gromadzeniem się przesięku w jamie brzusznej. W zaawansowanych postaciach zwierzak przypomina swoim kształtem gruszkę. Spadek masy mięśniowej części grzbietowej zastępowany jest płynem, wypełniającym brzuch.

W zaburzeniach pracy lewego przedsionka i lewej komory objawem dominującym jest kaszel. Mechanizm powstawania kaszlu jest podobny jak w niewydolności prawokomorowej. Zwolniony przepływ krwi przez płuca skutkuje powstawaniem przesięku i obrzękiem płuc. Kaszel sercowy jest charakterystyczny dla momentów ekscytacji. Typowym przykładem jest powitanie właściciela po powrocie z pracy. Z czasem objaw ten zauważalny jest w nocy lub nad ranem. W klasycznych postaciach możliwe jest postawienie diagnozy poprzez bezpośrednie osłuchiwanie lewej części klatki piersiowej na wysokości łokcia. Można usłyszeć szmery wewnątrzsercowe. Stwierdzenie opisanych wyżej objawów powinno skłonić Państwa do wizyty u lekarza weterynarii. Choroby serca mogą łudząco przypominać schorzenia innych układów, dlatego nie polecam podejmowania kurowania zwierzaka samemu.

Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki
4166