Obiektywny POradnik

Cztery pory roku - zima

Anima Sana in Corpore Sano… - to popularna łacińska sentencja, znana chyba wszystkim, a na pewno tym, którzy interesują się sportem lub go uprawiają. Co więcej, pierwsze litery każdego wyrazu tego powiedzenia tworzą nazwę jednego z japońskich producentów obuwia sportowego. Biegacze dobrze wiedzą, o jaką markę chodzi. Jednym słowem, a właściwie kilkoma „W zdrowym ciele zdrowy duch”, bo takie jest polskie tłumaczenie starożytnego cytatu, oznacza że kto dba o ciało, ten ma sprawny umysł i zazwyczaj słuszne poglądy. Słowo „zazwyczaj” jest tu jak najbardziej na miejscu, bo - jak wiadomo - z tą słusznością może być różnie, a o gustach i chyba również poglądach się nie dyskutuje. O tym, że ta starożytna maksyma jest wielowiekową mądrością, nie trzeba nikogo przekonywać. Za to należy dbać o jej przestrzeganie i stwarzać warunki do jej realizacji.

Dlatego też w ubiegłą sobotę odbyło się biegowe Grand Prix Białołęki w ramach cyklu Cztery Pory Roku i zimowy bieg przełajowo-leśny na dystansie 7 km w iście zimowej scenerii. Po październikowym jesiennym biegu leśnym i latach biegowej posuchy na Białołęce, rada i zarząd dzielnicy postanowiły dać miłośnikom biegania możliwość startu w dobrze zorganizowanych przez Białołęcki Ośrodek Sportu zawodach. Mimo trudnych warunków oraz niełatwej, pokrytej śniegiem i lodem trasy, do rywalizacji stanęło ponad 100 zawodniczek i zawodników. Na starcie przy Szkole Podstawowej nr 154 przy ul. Leśnej Polanki stawili się biegacze z białołęckich i nie tylko klubów i grup biegowych. Ciekawostką była obecność zawodnika z Elbląga, który notabene zajął 3. miejsce. Na mecie na najlepszych czekały atrakcyjne nagrody i tradycyjna wojskowa grochówka. Wielu zawodnikom kibicowały rodziny, a niektórzy biegli ze swoimi czworonogimi przyjaciółmi. Pozyskano kilku sponsorów, których produkty i usługi rozlosowano wśród wszystkich uczestników. Jednym słowem, bardzo udana impreza, która pokazuje, że nie trzeba angażować wielkich środków finansowych i logistycznych, aby promować bieganie, które jest najprostszą, najłatwiejszą i najtańszą formą aktywności fizycznej. Potrzebna jest tylko silna wola i motywacja, bo przecież każdy chciałby być zdrowy i mieć sportową sylwetkę. Dla tych, którzy się wahają, czy zacząć przygodę z bieganiem lub preferują ruch w wyższych temperaturach, mam dobrą informację. Już w maju kolejna edycja, tym razem wiosenna. Widząc rosnące zainteresowanie i coraz większą frekwencję, apetyt rośnie w miarę jedzenia. Od jakiegoś czasu usilnie zabiegam o organizację jeszcze większej imprezy, czyli masowego biegu na co najmniej 10 km ulicami Białołęki. A celem głównym i zarazem moim marzeniem byłoby wpisanie takiego biegu na stałe do warszawskiego kalendarza biegowego. Być może już w tym roku uda się to osiągnąć. Ale przecież nie tylko bieganiem człowiek żyje. Dzielnica Białołęka wspiera także kolarstwo MTB i współorganizuje wyścigi przełajowe w różnych grupach wiekowych. Pływacka sekcja BUKS wzorcowo wyszukuje, szkoli młode talenty i przywozi medale z zawodów ogólnopolskich. Doczekaliśmy się nawet olimpijczyka w ubiegłym roku w Londynie. Już niebawem urząd dzielnicy wesprze młodych piłkarzy, których klub przystąpi do jednego z najlepszych systemów szkolenia na świecie. Warto inwestować w sport, zarówno młodzieżowy, amatorski, jak i kwalifikowany. To dobry sposób na życie i wychowanie dzieci i młodzieży. Wszak już w Oświeceniu mądre głowy doszły do wniosku, że takie będą rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie.

Skoro w zdrowym ciele ma być zdrowy duch, to najlepiej, aby był to duch patriotyzmu i znajomości najnowszej historii, której przez dziesiątki lat po wojnie nie wolno było nauczać w szkołach. W związku z tym zapraszam czytelników, uczniów, wychowawców do Urzędu Dzielnicy Białołęka w piątek 1 marca. Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” od godz. 9.30 przez cały dzień przewidziany jest bogaty program dla uczczenia pamięci bohaterów antykomunistycznego podziemia zbrojnego po 1944 r. W planie jest uroczysta sesja rady dzielnicy, lekcja historii, wystawa zdjęć ze zbiorów IPN, projekcja filmu dokumentalnego oraz inscenizacja ataku na konwój NKWD.

Paweł Tyburc (PO)
przewodniczący Rady Dzielnicy
Białołęka m.st. Warszawy
pawel.tyburc@wp.pl