Przychodnia dla Zwierząt

Stres(3)

Proszę Szanownych Państwa, według moich ostatnich obserwacji premier Tusk zapatrzył się na "stowarzyszenie wciskaczy kitu".

Anna Fotyga i Włodzimierz Cimoszewicz w ustach szefa rządu to nielubiani fachowcy. Albo rozsadek Tuska zaczyna od niego odchodzić, albo zaczynają się personalne układanki na wysokich stanowiskach. Panie Premierz, albo kawa na ławę, albo poszukaj Pan lubianych, przystojnych, władających kilkoma językami bezpartyjnych specjalistów. Jako społeczeństwo czuję się wzięty za kretyna, ale - jak zwykle - mówię wyłącznie za siebie. Rozumiem, że jest kryzys, ale walczmy z nim z klasą....

...zestresowałem się, zatem napiszę kilka słów o różnych aspektach stresu i używania hormonów sterydowych. Steroidy nasilają glukoneogenezę, czyli produkcję glukozy, jednocześnie zmniejszając tolerancję organizmu na ten związek, poprzez zmniejszenie jej zużycia przez tkanki. Zjawisko to jest bazą tzw. cukrzycy sterydowej. Zwierzęta i ludzie biorący dla przykładu bardzo popularny encorton będą odczuwali zwiększone pragnienie, zwiększony apetyt, będą przybierali na wadze. Skomplikowany mechanizm hormonalny reaguje na zwiększony poziom glukozy zwiększonym wydzielaniem insuliny. Leki sterydowe i hormony przewlekłego stresu zaburzają wydalanie sodu i wody. Pojawiać się mogą obrzęki i opuchlizny. Układ krwionośny wraz z mięśniem sercowym ma do wykonania coraz cięższą pracę.

Kortyzon, kortyzol i ich syntetyczne pochodne mogą powodować dość przykrą przypadłość dotyczącą śluzówki żołądka - zgagę z powodu nadkwasoty. Sterydy zwiększają produkcję kwasu solnego nawet i o 100%. Wraz z przedłużającym się stresem lub kuracją, może dochodzić do pogłębienia się niekorzystnego działania HCl i enzymów trawiennych czyli do wrzodów trawiennych i krwawień z przewodu pokarmowego. Warto zatem pamiętać o stosowaniu leków osłonowych na dewastowany żołądek i jelita. O innych niekorzystnych działaniach hormonów sterydowych w następnym wydaniu NGP.

Artykuł powstał przy współpracy Karoliny Gołębiewskiej lat 12, której - jak wszystkim Paniom - składam najlepsze życzenia z okazji marcowego dnia ósmego.

Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki
4064