Przychodnia dla Zwierząt

Wszystkim zimno!

Proszę Szanownych Państwa, w Nowym Roku życzę wszystkim Wam wszystkiego, co najlepsze i spełnienia marzeń. Mamy już prawdziwą zimę. A w zimie jest zimno. Co i rusz słyszymy o zamarznięciach ludzi i o reklamach leków na schorzenia grypopodobne. Dla naszych podopiecznych okres chłodów jest tak samo trudny, tym bardziej, że tylko część z nich ma przy sobie odpowiedniej jakości futro.

Bardzo proszę o Państwa wrażliwość dla zwierzaków bez właścicieli. Nie chodzi mi o długotrwałe dokarmianie czy pozbywanie się resztek ze stołu przez okno. Chciałbym, abyście Państwo widząc zdezorientowanego i wychłodzonego zwierzaka zawiadomili odpowiednie służby. Jeżeli nie zdecydujecie się na przygarnięcie lub adopcję psiej czy kociej sierotki skontaktujcie się ze Strażą Miejską tel. 986 lub strażą dla zwierząt tel. (022) 353 50 60. Chciałbym uświadomić Wam, że dokarmianie pozostawionego bez opieki zwierzęcia w dłuższym okresie niesie ze sobą same kłopoty. W wielu przypadkach zwierzak jest strachliwy i nieufny. Może nagle wybiec na ulicę, stanowiąc poważne zagrożenie dla kierujących pojazdami. Innym poważnym problemem są pogryzienia. Brak danych o szczepieniach kwalifikuje zwierzaka do urzędowej obserwacji w kierunku wścieklizny, a jeżeli zwierzak zniknie, to pogryzionego do profilaktycznych szczepień. Dlatego warto zawczasu zawiadomić profesjonalistów.

Wróćmy jeszcze do zimy i zimna. Wielu posiadaczy piesków zastanawia się, czy ubierać swoje pociechy w dodatkowe ubranka. Drodzy Państwo, oczywiście nie ma się nad czym zastanawiać. Jeżeli Wasz zwierzak na spacerze zaczyna drżeć i kulić się z zimna, to proponuję pozbyć się wstydu i udać się do sklepiku zoologicznego i wybrać coś z bogatej oferty serdaczków, sweterków, kurtek lub futer. Zimowa moda psia zyskuje na jakości. Ostatnio zachwyciła mnie 4-miesięczna suczka yorka w czerwonym szlafroczku z kapturkiem z wyhaftowanym króliczkiem Playboya. Jak sądzę, suczce króliczek mocno "zwisał", ale miała wyraźnie ciepło i merdała ogonkiem przed badaniem.


Przychodnia dla Zwierząt
lek. wet. Zygmunt Kosacki
3965