Przychodnia dla Zwierząt

Proszę Szanownych Państwa, czasami bywa, że raz jest za dużo, a raz za mało. W ostatnią niedzielę wieczorem tankowałem paliwo na stacji Łukoil na ulicy Modlińskiej. Komputer samochodu nie pokazywał naruszenia stanu rezerwy. Aliści objętość tankowanej cieczy przekroczyła objętość zbiornika. Rosjanie wiele zrobili dla fizyki, ale pojęcia nie miałem, że za dużo. Rozminięcie teorii z praktyką zaskutkowało jeszcze jedną obserwacją. Ponieważ wracałem z kina na Targówku, skojarzyłem, że na Tarchominie, Jabłonnie, Nowym Dworze Mazowieckim, Wieliszewie, Legionowie, Serocku, Płońsku, Pułtusku, Nieporęcie, Zegrzu, Radzyminie, Wołominie, Markach, Ząbkach itd. nie ma z prawdziwego zdarzenia komercyjnego kina. Oczywiście, o teatrach czy filharmoniach nie wspomnę. Ergo Polska gminna jest czystym przykładem zadupia kulturowego i dziwnych zjawisk fizycznych.

Nie dalej jak tydzień temu zgłosił się do mnie właściciel z dużym 10-letnim mieszańcem wykazującym objawy cukrzycy. Ogólna słabość, wyraźnie wzmożone pragnienie z wielomoczem, pogorszenie jakości okrywy włosowej skłoniły do przeprowadzenia rzetelnego wywiadu i badań laboratoryjnych.

Zwierzak od dłuższego czasu spożywał suchy pokarm o nazwie Friskies sygnowanym logo Purina. Do dyspozycji ruchowej miał przydomowy ogródek i krótkie spacery po uliczkach osiedlowych. Objawy miały tendencję narastającą i nie miały charakteru nagłego przełomu. Badanie kliniczne nie wykazało istotnych nieprawidłowości. Wykonano oznaczenia podstawowych parametrów krwi.

Do czasu otrzymania wyników zaleciłem zmianę diety na starannie przygotowywane posiłki gotowane. Właściciel chętnie przystał na warunki i za kilka dni zgłosił się ponownie z obserwacjami i wynikami oznaczeń. Nie znaleziono patologii w funkcjonowania nerek – różnicowo w przypadkach polidypsji (wzmożone pragnienie) i poliurii (wzmożone oddawanie moczu) należy rozważyć mocznicę. Natomiast odnotowano poważne uszkodzenie miąższu wątroby i obniżony poziom glukozy. Po kilku domowych posiłkach psi pacjent poczuł się wyraźnie lepiej. W tym czasie nie użyto żadnych leków. Objawy zniknęły jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Szanowni Państwo i gdzie był przysłowiowy pies pogrzebany?

Sucha karma. Produkt Friskies nie spełnił podstawowej funkcji – nie był w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb psa. Aliści potrzeby psowatych są naprawdę znikome. Kto dopuścił do obrotu niestrawną i toksyczną karmę? My. Początek braku szacunku dla siebie samych zaczyna się zadupiem intelektualnym, a kończy wciskaniem „kitu” w praktycznie każdej sferze życia.

lek. wet. Zygmunt Kosacki