Przychodnia dla Zwierząt

Słodkie wieści

Proszę Szanownych Państwa! W polityce wreszcie ważne i dobre wydarzenie. Janusz Piechociński został nowym wodzem interesownej formacji pod nazwą PSL. Rządy z „języczkiem u wagi” Waldemara Pawlaka były bezbarwne, bez charakteru, powiewały do tego, kto da więcej. A w prawdziwej polityce miarą polityka nie jest miara obłowienia. Skoro stary wice pozwolił sobie odejść, to znaczy, że jego ambicje, a raczej ich brak wypełniły się po brzegi. Z nadzieją i sympatią będę patrzył w stronę tzw. ludowców. Bez kredytu zaufania, ale pełen nadziei na nowe, prawdziwe barwy zielonej koniczyny.

Skoro zacząłem tak słodko, to nie wypada mi nie napisać kilku zdań o cukrzycy. Podobnie jak u ludzi, żyjących w rozwiniętych aglomeracjach, schorzenie to pojawia się coraz częściej u psów i kotów. Przyczyny dla wszystkich ssaków są te same. Zacząłbym od jedzenia. Mała zawartość chromu w pokarmach, to odcięcie trzustce jednego z najważniejszych dla niej pierwiastków. Ludzkość wraz z jej zwierzakami wpadła w pułapkę kukurydzy GMO. Pierwotna kukurydza już nie istnieje. Zostały tylko te odmiany, które mają wrzepiony gen odporności na Randap i sam Bóg wie co jeszcze. Zboże nawożone jedynie potasem, fosforem i azotem składa się z tego, czym jest nawożone. Tanią kukurydzę mamy wszędzie. Jesteśmy nią otoczeni poprzez kolejność łańcucha pokarmowego. Jak Szanowni Państwo myślicie, czym karmione jest bydło, drób, świnie i ryby hodowlane, w tym łosoś norweski? Otóż to.

Jako ciekawostkę podam, że kukurydza z definicji jest uboga w selen i witaminę E. Te z kolei dwa składniki to podstawa ssaczej profilaktyki i walki z nowotworami. Proponuję sięgnąć pamięcią wstecz i przypomnieć sobie, z jakiego powodu kończyli życie nasi niedalecy przodkowie i bliscy oraz ich zwierzęta. Dziś propaguje się puszkę Pandory pod nazwą chorób cywilizacyjnych. Dla mnie cywilizacja to polepszenie i ułatwienie. Ważne jest kojarzenie faktów i powiązań polityki z gospodarką, a szczególnie z rolnictwem. W składach karm dla psów i kotów nie widzę produktów innych jak przemysłowe. Jest to ważny sygnał dla nas,  ludzi. Bowiem kończy się era „swojskiego jedzenia”, produkowanego nawet w przydomowych ogródkach.

Cukrzyca jest objawem niedoskonałości kierunków cywilizacji. Do znanych mi aspektów będę powracał w następnych wydaniach NGP.

lek. wet. Zygmunt Kosacki