Przychodnia dla Zwierząt

Hucpa

Proszę Szanownych Państwa! Za nami szczególne święto. Wspominaliśmy naszych najbliższych, rodzinę, przyjaciół, znajomych, aliści mam nadzieję, że też tych, którzy byli i będą naszym społecznym dobrem. Dokonania uczciwych ludzi stanowią antidotum na hucpę gospodarczo-polityczną, kulturalną i sportową. Oni sprawili, że wielu młodych, niepokornych nie rozbija po pastersku latarni w mieście. A warto dodać, że podczas tego wydłużonego weekendu poszło w ślady biskupa… ponad 1800 kierowców.

W tym roku m.in. odeszli Anna Laszuk, Przemysław Gintrowski, Jerzy Jarocki, Stefan Leletko, Leszek Drogosz, Sławomir Petelicki, Remigiusz Muś. Warto przyjrzeć się ich postaciom, serdecznie wspomnieć.

W poprzednim felietonie opisywałem przyczyny oddawania moczu w nietypowe miejsca. Tym razem, aby wyczerpać temat kocich problemów z sikaniem, opiszę przyczyny SUK. Skrót ten oznacza syndrom urologiczny kotów. Składają się nań zapalenie cewki moczowej, zapalenie pęcherza moczowego i obecność kamyków moczowych. W przeciwieństwie do ludzi, koty nie za bardzo lubią pić. W okresie grzewczym, przebywając w ciepłych pomieszczeniach, odparowują wodę z tkanek i krwiobiegu, doprowadzając do zwiększenia stężenia związków mineralnych w nich zawartych. Pojęcie roztworu nasyconego dotyczy także żywych organizmów. Jeżeli przekroczona zostanie dawka komponentów tworzących fosforan amonowo-magnezowy, zacznie się on wytrącać w postaci kamienia nazębnego, piasku zatykającego drogi moczowe, a także drogi żółciowe. Oczywiście, suchość powietrza jest tylko jednym z elementów powstania choroby. Podstawową przyczyną jest najczęściej nieświadomy błąd żywieniowy, polegający na  przebiałczeniu i podawaniu karm zawierających duże ilości konserwantów na bazie kwasu fosforowego. Nasza łatwowierność skutkuje tym, że chętnie kupujemy miękki pokarm. Np. na bazie „grillowanych” „piersi” z „kurczaka”.

Chciałbym, aby firma, która w tak nieetyczny sposób pierze nam mózgi, pokazała reportaż z przemysłowej linii technologicznej, na której zobaczylibyśmy dymiące grille i kucharzy opiekających cierpliwie prawdziwe mięsko za grosze. Chcemy mieć zdrowe koty - czytajmy składy proponowanych produktów i nie dajmy się ogłupić. Zatrzymanie moczu w ramach SUK jest oczywiście chorobą, ale też objawem, jak łatwo hucpa pierze nam mózgi. Dlatego wiecznie popełniamy błędy.

lek. wet. Zygmunt Kosacki