Jak wytropić najtańszy lek?

Chcesz wydać mniej na leki? Denerwujesz się, bo w aptece zostawiasz coraz więcej pieniędzy?

Pomocny będzie pierwszy w Polsce portal internetowy LepszyLek.pl, dzięki któremu łatwo odnajdziesz w aptece najtańszy lek z tym samym składnikiem. Innowacyjny portal zawiera ponad 4000 najbardziej popularnych leków bez recepty oraz suplementów diety, a także kosmetyków dostępnych w polskich aptekach. Jedyny tego typu portal w Polsce pozwala pacjentowi na bezpłatne znalezienie najtańszego leku czy suplementu diety, zawierającego ten sam składnik, albo inaczej mówiąc tę samą substancję czynną.

Często tańsze są preparaty niereklamowane, których nazwy zawierają po prostu nazwę składnika. Warto sprawdzić, które preparaty na grypę i przeziębienie, katar, kaszel czy ból gardła są najtańsze za dawkę składnika. Przeliczenia tego typu wymagają jednak dużo czasu i ogromnej bazy danych leków. Dane te bezpłatnie sprawdzimy na nowym portalu LepszyLek.pl. Portal będzie także zachęcał do świadomej edukacji konsumenckiej, gdyż od tej pory to pacjent będzie dobrze zorientowany w cenach porównywalnych leków czy suplementów diety.

Zobaczmy na przykładach, jak to działa.
Jak oszczędzić nawet 80% kosztów leków na grypę i przeziębienie?
Gdy dopadnie nas przeziębienie i grypa, musimy wydać co najmniej kilkadziesiąt złotych na podstawowe leki z aptek. Wydatki te mogą być jednak znacząco niższe, jeśli będziemy wybierać preparaty o najniższym koszcie za dawkę składnika aktywnego. Portal LepszyLek.pl przygotował porównanie popularnych leków na 3 dolegliwości: ból w czasie przeziębienia, katar i kaszel, właśnie pod kątem kosztów składnika aktywnego.

Ból w czasie przeziębienia
Jeden z najbardziej popularnych składników to kwas acetylosalicylowy, choć częściej używana jest nazwa aspiryna. Często prosimy w aptece o aspirynę i otrzymujemy jeden z najdroższych za dawkę kwasu acetylosalicylowego preparatów popularnego producenta. Jest jednak kilka innych, tańszych preparatów; ich dokładną listę można znaleźć na portalu LepszyLek.pl.


Jak zdobyć rabat 86% na aspirynę?
Wbrew pozorom nie musimy biegać do okolicznych aptek, żeby trafić na superobniżki. Wystarczy wybrać lek o najtańszej dawce aspiryny. Oto porównanie:

Jeśli zakupimy mało reklamowany Encopirin, zawierający 325 mg kwasu acetylosalicylowego, w opakowaniu 30 tabl. zapłacimy za całe opakowanie ok. 8,95 złotych. 100 mg kwasu acetylosalicylowego będzie nas kosztowało zaledwie 9 groszy. Możemy też kupić znaną markę ASPIRIN C 10 w formie tabletek musujących z dodatkiem witaminy C, a 10 tabl. będzie kosztowało ok. 18,24 zł. Dawka 100 mg kwasu acetylosalicylowego w  tym opakowaniu będzie kosztowała nas 5-krotnie więcej, bo aż 44 grosze. Różnica kilkudziesięciu groszy może nam się wydawać mała, ale pamiętajmy, że dzienna dawka kwasu acetylosalicylowego to 300 mg, a chorować możemy kilka dni.

Ta sama dawka kwasu acetylosalicylowego w leku Encopirin (30 tabl.) jest średnio o 86% tańsza od kwasu acetylosalicylowego w leku Aspirin C (10 tabletek musujących). Oczywiście, płacimy za dodatek witaminy C i formę musującą tabletki, która jest trudniejsza do produkcji niż zwykła tabletka, ale przed zakupem zastanówmy się, czy rzeczywiście jest to nam niezbędne.

Oszczędzaj 30% przy zakupie leku na ból gardła
Ból gardła często towarzyszy przeziębieniu. Możemy zastosować preparaty z chlorowodorkiem benzydaminy. Benzydamina ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i antyseptyczne. Który preparat jest najtańszy za 10 mg substancji aktywnej? Możemy zakupić 20 pastylek Tantum Verde za 18,77 zł lub 20 tabletek preparatu SEPTOLUX za ok. 13 zł. W obydwu lekach jest taka sama zawartość chlorowodorku benzydaminy, 3 mg w każdej pastylce. Tak więc koszt 10 mg składnika aktywnego w preparacie Septolux jest o ponad 30% niższy niż w leku Tantum Verde.

Oszczędzaj 75%, kupując najtańszy lek na mokry kaszel
Na kaszel mokry często stosowany jest składnik o nazwie ambroksol. Ma on działanie pobudzające wydzielanie śluzu oskrzelowego oraz zmniejszające jego lepkość. Koszt dawki 100 mg abroksolu może różnić się ponad 4-krotnie, w zależności od wybranego preparatu. Na półkach w aptece znajdziemy ponad 15 różnych preparatów z ambroksolem.
Silnie reklamowany Flavamed z ambroksolem w syropie kosztuje ok. 14 zł za 100 ml, podczas gdy za mniej znany Ambroksol firmy Nycomed za opakowanie 150 ml, a więc o połowę większe, zapłacimy ok. 9 zł. Opakowanie ambroksolu firmy Nycomed, nie tylko jest o połowę większe i o ponad 30% tańsze. Zawiera również bardziej skoncentrowany składnik, ponieważ w 5 ml producent rozpuścił 30 mg ambroksolu, podczas gdy w leku Flavamed dawka ambroksolu jest o połowę niższa, 15 mg w 5 ml. Te wszystkie różnice powodują, że dawka 100 mg ambroksolu w leku firmy Nycomed kosztuje 1 zł, a w preparacie Flavamed – ponad 4 zł. Różnica czterokrotna, a przecież w obydwu przypadkach zalecane są takie same dawki składnika aktywnego. Różna jest tylko ilość mililitrów syropu, które musimy łyknąć, mniejsza w przypadku bardziej skoncentrowanego Ambroksolu Nycomed, większa w przypadku Flavamedu, zawierającego mniejszą dawkę.

To tylko przykłady.