Maleńkie, niepozorne podwórko przy ul. Okrzei 28. Tu, na również niewielkim metrażu, w lokalu po dawnej wytwórni lodów, Fundacja Zmiana zorganizowała Praską Bibliotekę Sąsiedzką, mającą stać się także miejscem spotkań mieszkańców, inicjatyw kulturalnych, ośrodkiem działań obywatelskich. Jak mówią: książka to tylko inspiracja, natchnienie, pretekst do dalszych działań. To źródło pomysłów dla nas, dla naszych sąsiadów, gości i bywalców.
Nic więc dziwnego, że choć lokal pochodzi z zasobów komunalnych Dzielnicy Praga Północ, to już jego całe wyposażenie – ze zbiórki społecznej. Okoliczni mieszkańcy, osoby zaprzyjaźnione oraz całkiem obce przynosiły tu zebrane książki, ale także krzesła, regały, stoły czy lampy, oferowały swą pracę i pomoc. W porządkowaniu księgozbioru pomagają wolontariusze – m.in. uczniowie Wielokulturowego Liceum Humanistycznego im. Jacka Kuronia z ul. Kłopotowskiego. Zakup dwóch kanap właśnie sfinansowano z nawiązką dzięki umieszczeniu projektu na portalu Beesfund, jednym z pierwszych w Polsce, które umożliwiają finansowanie własnych pomysłów dzięki drobnym lub większym sumom, wpłacanym przez internautów. Podobnie nieformalny charakter ma mieć sama biblioteka - nie przewiduje się zapisów, kart członkowskich ani kar za niezwrócone w terminie książki – na razie i tak wszyscy je zwracają. Ma to być nawiązanie do tradycji prywatnych bibliotek powstających w Warszawie przed, w trakcie i po II wojnie.
Biblioteka oficjalnie zainaugurowała swą działalność na początku października prezentacją Jacka Natorffa o kamienicy przy Targowej 84 i wykładem Spacerologa Praskiego o Powstaniu Warszawskim na Pradze. Fundacja chce organizować spotkania i warsztaty dostępne dla wszystkich chętnych i nadal przyjmuje książki oraz inne niezbędne wyposażenie. Kontakt pod adresem mailowym: zmiana.md@gmail.com lub telefonem 605 63 11 91.
Kr.