Rada wielu

Naprzód. Niezależnie

Postępujące upartyjnienie samorządu odebrało poszczególnym radnym podmiotowość. Wewnątrz organizacji partyjnych nie odbywa się dyskusja programowa. Kluby radnych z wolna zmieniają się w zaciężne wojska, słuchające rozkazów z centralnych sztabów. Uniformizacja wizerunku powoduje pozbywanie się przez partie wszelkich indywidualności.

W Radzie Warszawy poprzedniej kadencji jako radna niezależna działała Katarzyna Munio. Munio krytykowała politykę Hanny Gronkiewicz-Waltz. Nie zgadzała się zwłaszcza na budowę stadionu dla ITI za tak wielkie pieniądze i na tak niekorzystnych warunkach, jak przyjęte przez władze miasta. W Radzie Warszawy Katarzyna Munio często była głosem rozsądku.

W samorządzie podejmowane są najważniejsze dla obywateli decyzje, których skutki są bardzo szybko odczuwalne. Dlatego łatwo przekonać się, jak opłakane skutki ma głosowanie w wyborach samorządowych na szyldy partyjne, bez interesowania się własnymi, konkretnymi potrzebami. Nie jest przecież trudno sprawdzić, bądź zapytać na przykład, jakie drogi dany kandydat chce wybudować w pierwszej kolejności lub czy za bardziej potrzebne w określonej okolicy uważa przedszkole, czy dom opieki. Warto zainteresować się programem komitetów wyborczych i kandydatów. Kierowanie się politycznymi emocjami nie popłaca.

Wiele osób spodziewało się, że po wykluczeniu z PiS odbędę starym zwyczajem tournee po różnych mediach, wylewając żale pod adresem swojej dawnej partii. Inni mówili, że przejdę do Solidarnej Polski. Pragnę oświadczyć, że Prawo i Sprawiedliwość to pierwsza i jedyna partia polityczna, do której należałem. Nie zamierzam bezpodstawnie krytykować organizacji, której poświęciłem 11 lat życia, masę pracy i własne nazwisko.

Moje stowarzyszenie „Prawa Warszawa” rozwija się prężnie. Ciągle zgłaszają się chętni do współpracy: członkowie i sympatycy PiS, działacze społeczni i eksperci. Jesteśmy całkowicie apolityczni i otwarci na współpracę z każdym, kto dąży do zmiany programowej i jakościowej w stołecznym samorządzie. A już wkrótce poznają Państwo pierwsze efekty naszej pracy.

Maciej Maciejowski
radny Rady Warszawy
www.prawawarszawa.waw.pl