Lewa strona medalu

Raport o stanie Warszawy

Na Pradze Północ znajduje się 12,3 tys. mieszkań komunalnych, na utrzymanie których dzielnica dostaje 68 milionów złotych. Dla porównania, Mokotów  mając 13,1 tys. lokali otrzymuje z budżetu miasta aż 134 miliony. Dlaczego? Wszystko przez sposób dzielenia środków na utrzymanie i remonty zasobu mieszkaniowego. Dziś ich wysokość uzależniona jest od liczby mieszkańców w dzielnicy, a nie ilości mieszkań komunalnych. To sprawia, że dzielnice małe, ale ze starą substancją mieszkaniową są pokrzywdzone. Najbardziej drastyczny przykład to oczywiście Praga Północ, aczkolwiek problem dotyczy też Pragi Południe, Woli i wspomnianego Mokotowa. Radni SLD uznali, że najwyższy czas to zmienić i zaapelowali do Hanny Gronkiewicz-Waltz o wprowadzenie nowych zasad w budżecie na 2014 rok. Jednocześnie zawnioskowali o przyznanie Pradze dodatkowych środków w 2013 roku, bo stan mieszkań na Pradze jest fatalny. Czy prezydent Warszawy i radni Platformy Obywatelskiej się na to zgodzą? Zobaczymy. Póki co, nie chcieli nawet debatować na ten temat podczas ostatniej sesji Rady Miasta, o co jako SLD wnioskowaliśmy.

Dramatyczny brak środków w budżecie miasta i dzielnic sprawia, że wrócił temat podwyżek.
W Warszawie pod rządami Platformy Obywatelskiej podrożało już chyba wszystko: czynsze, opłaty za użytkowanie wieczyste, bilety komunikacji miejskiej, opłaty za wodę, ścieki, przedszkola i żłobki. Od stycznia pójdą na pewno w górę ceny biletów komunikacji, ale to na pewno nie będzie jedyna podwyżka, jaką Platforma zafunduje mieszkańcom stolicy.

Podwyżki to nie jedyne zmartwienie w naszym mieście, dlatego Sojusz Lewicy Demokratycznej chce przygotować raport o stanie Warszawy. Ma to być mapa problemów stolicy, która powstanie przy współudziale mieszkańców. W ostatnią sobotę SLD uruchomiło pierwsze mobilne biuro Sojuszu, w którym dyżurować będą stołeczni politycy i samorządowcy. Takie biura będziemy uruchamiać wszędzie tam, gdzie warszawiacy borykają się z problemami po to, aby im pomóc je rozwiązywać. Do zobaczenia!

Sebastian Wierzbicki
wiceprzewodniczący Rady Warszawy
(Klub Radnych SLD)
www.sebastianwierzbicki.pl