Przychodnia dla Zwiąrzat

Strawiński nad  ptakami i pszczołami

Proszę Szanownych Państwa, w opuszczonym przez wydział weterynarii kompleksie zabytkowych budynków przy Grochowskiej kwitnie Sinfonia Warsovia. W ostatnią sobotę z niebywałą przyjemnością wysłuchałem m.in. Sonaty włoskiej Igora Strawińskiego. Koncert brzmiał w dawnej sali wykładowej budynku głównego. Doskonałe wykonanie młodych muzyków: Magdaleny Bojanowicz – wiolonczela i Piotra Kopczyńskiego – fortepian. Z sentymentem stąpałem po wyżłobionych od 1901 marmurowych schodach. Na parterze minąłem były Zakład Chorób Ptaków i Owadów Użytkowych, na pierwszym piętrze kropelki potu spływały mi przed egzaminami z anatomii patologicznej i parazytologii. Na drugim odbywały się wykłady. W następnych wydaniach NGP będę wracał do tego miejsca, a letnie koncerty na Grochowie serdecznie polecam.

Za nami kolejne fale upałów. Proszę pamiętać, że nadmiar ciepła niesie ze sobą poważne niebezpieczeństwo. Psy i koty gruczoły potowe mają tylko na opuszkach palcowych. Ich nawet skąpa sierść stanowi doskonały izolator. Zatem w wysokich temperaturach błyskawicznie wzrasta ryzyko udaru słonecznego.

Objawy pojawiają się nagle. Typowe dla tej patologii to niepokój, ślinotok, ziajanie, zaburzenie koordynacji ruchowej, ograniczenie lub zniesienie świadomości, wygięcie szyi i głowy do tyłu, zanikanie odruchów. W skrajnych przypadkach śmierć. W tym roku często występują burze. Zwierzaki z lękliwością są narażone dodatkowo. Strach zmusza je do poszukiwania schronienia. Jest to dodatkowa dawka ciepła, które nie może być szybko odprowadzone. Potwierdzeniem przypuszczeń jest zmierzenie temperatury. Najczęściej przekracza skalę termometru. Bardzo proszę pamiętać o tym zagrożeniu. Nie zostawiajcie psów w samochodach, niewentylowanych pomieszczeniach, przed sklepami. Proszę ograniczyć spacery do niezbędnego minimum i zmniejszyć porcję jedzenia. Miejcie zawsze przy sobie chłodną wodę: zwilżajcie głowę, kark i grzbiet zwierzaka. Rozważcie wycofanie się z wyczerpujących wystaw. W przypadku zapowiadanych burz, proszę zastosować środki uspokajające. Włączcie klimatyzatory i wiatraki. W przypadkach wystąpienia hypertermii natychmiast wzywajcie pomocy ze strony lekarzy weterynarii, a w międzyczasie wszelakimi sposobami schładzajcie ciało pupila, mierząc co kilka minut temperaturę w odbycie. Norma zawiera się pomiędzy 38,5 do 39 oC.

Przychodnia dla Zwierząt

lek. wet. Zygmunt Kosacki