Przychodnia dla Zwierząt

Tykać nie tykać? Leptospiroza

Proszę Szanownych Państwa, w Polsce jedną z najbardziej wpływowych instytucji jest Kościół. "Tykać" czy nie "tykać" zastanawiam się. Czy jest sens wyrażania swoich opinii? Kościół sobie nie życzy rozmów na jego temat, ale ... solidaryzując się z odwagą szarego dominikanina, walczącego o ujawnienie patologii w tej instytucji, proszę o wzięcie pod uwagę kilku moich obserwacji:

- żadna normalna rodzina czy samotna kobieta i matka z dowolną ilością dzieci nie ma takich ulg i odpisów podatkowych, dotacji i darowizn co bezdzietni ojcowie,

- wyrażana przez Kościół negatywna opinia o gejach i lesbijkach – odmiennych, ale autentycznych i szczerych zachowaniach ludzi mających się „ku sobie” inaczej, spotyka się z ciemną statystyką deprawujących młodzież gwałcicieli.

Dlaczego udokumentowana patologia nie może spotkać się z działaniem prokuratury?

Zakładając w wariancie optymistycznym, że tylko 2 % (pesymistyczny 20%) spośród 27 tys. księży daje nam 540 osobników deprawujących co najmniej 540 chłopaków.

Dla tych 540 kolesi - tak, kolesi - bo to jest kolesiostwo, Kościół sobie nie życzy ani prokuratury, ani mediów. Gani jednego szlachetnego dominikanina za autentyczność troski i niepokój o obecność zboczeńców w barwach tego elitarnego klubu – Kościoła - dlaczego? Czyżby wierzchołek góry lodowej?

Kontynuując opisy najgroźniejszych zoonoz dziś przedstawiam leptospirozę. Jest to choroba bakteryjna, występująca w każdym zakątku świata. Nasilenie występowania odnotowuje się wraz z nadejściem ciepłych pór roku. Leptospiry kochają wodę, nawet w najmniejszej kałuży mogą się rozmnażać i jak w bajce żyć długo i szczęśliwie. Bakterie są krętkami, bliskimi kuzynami syfilisu. Człowiek z łatwością może zarazić się od zwierząt. Chorobę najczęściej roznoszą gryzonie. Drogi zarażania to kąpiele w skażonych zbiornikach lub drogą wziewną, np. podczas żniw na plantacjach roślin nawiedzonych przez zarażone gryzonie. Dawne nazwy to gorączka błotna lub choroba zbieraczy grochu.

Krętki leptospirozowe, po wniknięciu do organizmu wędrują drogą naczyń krwionośnych i już tam zaczynają uszkadzać krwinki, żyły i tętnice. Występuje gorączka, anemia, żółtaczka, wybroczyny i krwotoki. Największe spustoszenia powoduje w nerkach, wątrobie i mózgu. Osiedliwszy się w narządach zaczyna się faza nosicielstwa. Okres wystąpienia objawów to jeden do dwóch tygodni od pierwszego kontaktu. W zależności od rodzaju serotypu, choroba może mieć przebieg ostry, podostry lub bezobjawowy. Pierwszy przebieg bez udzielenia pomocy medycznej to zazwyczaj śmierć. Ostatni regularne rozprzestrzenianie się patogenów.


 
4565