Jeszcze poczekamy na Czajkę

No i niedługo trwała radość tych, których cieszyło zapowiadane na późną wiosnę otwarcie zmodernizowanej Oczyszczalni Ścieków Czajka. Pisaliśmy o tym w jednym z kwietniowych wydań NGP. Pełen rozruch oczyszczalni nastąpi dopiero 30 września, zaś spalarnia osadów ściekowych ruszy 30 listopada. Do umów z wykonawcą już dopisano aneksy z nowymi datami.

Wszystkiemu winien jest kolektor pod dnem Wisły, którym mają popłynąć ścieki z centralnej i północnej części lewobrzeżnej Warszawy. Jest już prawie gotowy, ale to prawie czyni wielką różnicę, bowiem oddanie do użytku całego obiektu - w myśl zawartej z wykonawcą umowy - może nastąpić jedynie pod warunkiem, że wszystkie jego składowe osiągną pełną gotowość. Tymczasem poszczególne obiekty są na różnych etapach tej gotowości. Kolektor pod dnem Wisły też ma opóźnienie - Do 8-tygodniowego opóźnienia doszło w sierpniu ubiegłego roku, kiedy to ulewne deszcze doprowadziły do zalania tunelu pod dnem Wisły i tym samym do zalania tarczy drążącej TBM. Urządzenie uległo awarii, trzeba było zamawiać części zamienne, które musiały być doprodukowane. Kolektor ściekowy jest niemal gotowy, jeszcze wiosną popłyną nim ścieki, ale nie w pełnym wymiarze. Tak jak wspominałam na łamach NGP w kwietniu, oczyszczalnia jest już gotowa, zaś w spalarni będą trwały testy technologiczne, które stanowią przygotowanie do wstępnego rozruchu - powiedziała NGP Małgorzata Wojewódzka z Biura Rzecznika Prasowego MPWiK.

Miejmy nadzieję, że nowe terminy oddania do eksploatacji oczyszczalni z kolektorem pod dnem Wisły i spalarni osadów ściekowych są terminami ostatecznymi.

(egu)

2418