Rajd Szlakiem Hymnu
"przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę" 2012


Rajd Szlakiem Hymnu "przejdziem Wiłsę, przejdziem Wartę" 2012 (14-26 maja 2012) jest czwartym etapem realizacji wieloletniego projektu "Poznajemy wspólnie Mazurka Dąbrowskiego", którego głównym celem jest popularyzacja Hymnu polskiego i bliższego zapoznania młodzieży z symbolami narodowymi Polski.

Trasa Rajdu przebiegać będzie przez miejsca niezwykle znaczące dla polskiej historii, również te położone na terytorium Białorusi oraz Rosji: Warszawa, Tykocin, Grodno, Nowogródek, Baranowicze, Kuropaty, Orsza, Smoleńsk, Katyń, Borodino, Moskwa, Miednoje, Ostaszków, Dyneburg, Wilno, Gdańsk i Będomin. Bardzo bogaty program Rajdu przewiduje m.in. mszę Św. w Smoleńsku, który wrył się w historię Polski nie tylko katastrofą prezydenckiego samolotu lecz także wydarzeniami z czasów Zygmunta III Wazy oraz księcia Józefa Poniatowskiego.

Poprzez udział w Rajdzie oraz konkursach z nim związanych, młodzież poznaje historię Polaków na różnych frontach świata i miejsca pamięci Polaków, uświadamia sobie, że historia Polski jest nierozerwalnie związana z historią Europy. To krok w kierunku odnajdywania i utrwalania polskiej tożsamości młodych pokoleń Polaków.

Pomysłodawcą Projektu jest Ks. Jan Zalewski - proboszcz Parafii Hadrslev w Danii, duszpasterz motocyklistów oraz organizator Rajdu Motocyklistów. Jak dotąd zrealizował cztery rajdy: "Jak Czarniecki do Poznania (2008 r.),"KZ Dachau" (2009 r.), "Za wolność waszą i naszą" (2010r.) oraz "Z ziemi włoskiej do Polski" (2011r.).

Partnerem Projektu jest firma Procter & Gamble a wspierają go już po raz czwarty władze Dzielnicy Targówek. Dom Kultury "Zacisze" jest jego realizatorem oraz organizatorem konkursów: plastycznego "Mapa Hymnu Narodowego" oraz na prezentację multimedialną "Historia Polski w moim domu, dzielnicy, mieście". Uczestnikami Rajdu Młodzieżowego są laureaci powyższych konkursów oraz uczniowie będący laureatami innych konkursów historycznych z Dzielnicy Targówek, Śródmieście, Praga Południe, Żoliborz, które współorganizują Projekt.

Rajd Młodzieżowy DK "Zacisze", podobnie jak poprzednie Rajdy, połączony zostanie z Rajdem Motocyklowym, w którym weźmie udział ok. 50 motocyklistów. Osobisty udział na motocyklach zapowiedzieli już ks. abp Andrzej Dzięga i ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Jak pisze Ks. Zalewski: "Pieśń Legionów napisana w 1797 r. odnosiła się do Legionów, które nigdy do Polski nie doszły, ale symbolicznie można podkreślić związek z Legionami, które w 1812 (będzie 200 lat) razem z Napoleonem wkroczyły do Rzeczypospolitej". Więcej informacji na www.zacisze.waw.pl oraz www.szlakiem-hymnu.blogspot.com

Patrycja Długoń
Dom Kultury "Zacisze"

3526